Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mark Rutte: Holenderski rząd koalicyjny upada w związku z awanturą imigracyjną

Mark Rutte: Holenderski rząd koalicyjny upada w związku z awanturą imigracyjną

  • Napisane przez Mattię Bubalo i Roberta Greenalla
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Rota przez trzy dni prowadził rozmowy, by spróbować ratować swoją koalicję

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że holenderski rząd upadł po nieporozumieniach między partiami koalicyjnymi w sprawie polityki azylowej.

Cztery strony nie były w stanie osiągnąć porozumienia w rozmowach kryzysowych, którym przewodniczył w piątek Rutte.

Rząd powstał półtora roku temu, ale od pewnego czasu partie są diametralnie przeciwne w sprawie polityki imigracyjnej.

Lokalne media podały, że nowe wybory prawdopodobnie odbędą się w listopadzie.

Rutte potwierdził upadek podczas konferencji prasowej w piątek wieczorem, po odbyciu nadzwyczajnego posiedzenia gabinetu. Zapowiedział, że w sobotę złoży rezygnację królowi Willemowi-Alexanderowi.

Ale pan Rutte dodał, że ministrowie będą kontynuować pracę jako rząd tymczasowy przed nowymi wyborami.

Jego konserwatywna partia VVD próbuje ograniczyć napływ osób ubiegających się o azyl, po ubiegłorocznej kłótni o przepełnione ośrodki imigracyjne.

Liczba wniosków o azyl w Holandii wzrosła w zeszłym roku o ponad jedną trzecią do ponad 47 000, a według danych rządowych na początku tego roku spodziewano się około 70 000 wniosków w 2023 r.

W tym tygodniu Rutte próbował ograniczyć liczbę krewnych uchodźców wojennych wpuszczanych do Holandii do zaledwie 200 miesięcznie.

Jednak młodsi partnerzy koalicji, Unia Chrześcijańska, partia prorodzinna i społecznie liberalna partia D66, były zdecydowanie przeciwne.

„Decyzja była dla nas bardzo trudna” – powiedział dziennikarzom pan Rutte, ogłaszając dymisję swojego rządu. Dodał, że różnice poglądów między koalicjantami są „nie do pogodzenia”.

Wszystkie strony zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby znaleźć rozwiązanie, ale różnice w kwestii imigracji są niestety niemożliwe do rozwiązania”.

„Cztery partie zdecydowały, że nie mogą dojść do porozumienia w sprawie imigracji. Dlatego zdecydowały się zakończyć ten rząd” – powiedział rzecznik Christian Union Tim Koijsten.

56-letni Rutte jest najdłużej urzędującym premierem w kraju, pełniącym urząd od 2010 roku. Obecny rząd – który przejął władzę w styczniu 2022 roku – jest jego czwartą koalicją.

Imigracja wywierała na niego presję ze względu na powstanie skrajnie prawicowych partii, takich jak Partia Wolności Geerta Wildersa.

Ludowy Ruch Obywatelski (BBB), który stał się największą partią w Senacie po niespodziewanym zwycięstwie w marcowych wyborach, powiedział, że nie będzie zasiadał w żadnym przyszłym rządzie kierowanym przez Rutte’a.