Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Marine Le Pen proponuje zacieśnienie stosunków NATO-Rosja po wojnie na Ukrainie | Wybory prezydenckie we Francji 2022

Skrajnie prawicowy kandydat na prezydenta Francji Marine Le Pen Powiedziała, że ​​po zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej zasugeruje bliższe więzi między nimi NATO Rosja i wycofanie się Francji z wojskowego dowództwa koalicji kierowanej przez Stany Zjednoczone.

„Gdy tylko wojna rosyjsko-ukraińska dobiegnie końca i zostanie rozstrzygnięta traktatem pokojowym, będę opowiadać się za wdrożeniem strategicznego zbliżenia między NATO i RosjaPowiedziała na konferencji prasowej.

Le Pen, która głosowała od 45% do 55% na Emmanuela Macrona w drugiej turze wyborów prezydenckich 24 kwietnia, zwołała konferencję prasową na temat polityki zagranicznej, aby spróbować podkreślić jej dawną bliską relację z Władimirem Putinem, która doprowadziła do zarzutów. Od Macrona powiedziała, że ​​jest „zadowolona” i „zależna finansowo” od Kremla.

Le Pen powiedziała, że ​​wszelkie rozmowy o jej zdradzie francuskich interesów lub zadłużeniu wobec Putina były „szczególnie niedokładne i niesprawiedliwe”.

Gdy mówiła, protestujący stał trzymając zdjęcie w kształcie serca przedstawiające Le Pena i Putina ściskających sobie ręce na Kremlu w 2017 roku. Ochroniarze przeciągnęli protestującego na ziemię i przeciągnęli go na ziemię.

W 2014 roku partia Le Pena – wówczas Front Narodowy, a od tego czasu Wiec Narodowy – pożyczyła 9 mln euro z rosyjsko-czeskiego banku na lokalne kampanie. Pożyczka jest nadal spłacana.

Pięć lat temu, kiedy Le Pen również zmierzyła się z Macronem w drugiej turze, którą bardzo przegrała, Putin gościł ją na Kremlu, udając, że podaje uścisk.

Le Pen deklarowała wówczas z podziwem, że podziela te same wartości co Putin i że wyłania się „nowy porządek świata” z Putinem i Donaldem Trumpem na czele.

Od wybuchu wojny zmieniła swoje nastawienie do Rosji, potępiła inwazję na Ukrainę i stwierdziła, że ​​jest niezależna od jakiegokolwiek obcego państwa, a także stara się zwrócić uwagę na wewnętrzną cenę sankcji, inflację, koszty energii i koszty życiowego kryzysu.

READ  Putin ostrzega przed możliwą odpowiedzią wojskową na „agresywny” prezydent NATO Rosji Władimir Putin

Na konferencji prasowej powiedziała: „Broniłam tylko interesów Francja. Powiedziała, że ​​jej podejście jest bardzo podobne do podejścia Macrona, który nawiązał osobistą relację z Putinem i kontynuował z nim dialog, zapraszając go do Wersalu i jego letniej rezydencji nad Morzem Śródziemnym.

Le Pen stwierdziła, że ​​poprawa stosunków z Rosją zapobiegłaby zbliżeniu się Moskwy do Chin, zauważając, że powtórzyła argumentację Macrona w przeszłości.

Jeśli chodzi o obronę, Le Pen powiedziała: „Nie oddam naszych sił pod zjednoczone dowództwo NATO ani pod przyszłe europejskie dowództwo”, dodając, że odrzuci wszelkie „poddanie się amerykańskiej ochronie”.

W ostatnich tygodniach przed zbliżającym się głosowaniem proeuropejski Macron skrytykował Le Pen z powodów związanych z polityką zagraniczną i zaatakował ją za nacjonalizm i przyjaźnie z przywódcami prawicy. „Nacjonalizm to wojna”, powiedział na wiecu w Strasburgu w tym tygodniu.

Le Pen zmieniła swoją politykę wobec Europy sprzed pięciu lat, kiedy zmusiła Francję do opuszczenia Unii Europejskiej i strefy euro. Macron powiedział jednak, że proponowane przez niego zmiany w traktatach, demontaż zasad i cięcie składek budżetowych oznaczałyby wykluczenie Francji z Unii Europejskiej.

– Chce odejść, ale nie ma odwagi tego powiedzieć – powiedział Macron, oskarżając swojego przeciwnika o chęć zawarcia specjalnego sojuszu z prawicą na Węgrzech iw Polsce. Le Pen wzięła pożyczkę z węgierskiego banku na kampanię i powiedziała na konferencji prasowej, że francuskie banki odmówiły jej udzielenia pożyczki.

Le Pen powiedziała, że ​​nie chce „Frexitu”, ale bardziej elastycznej wersji Unii Europejskiej. „Nikt nie jest przeciwko Europie” – powiedziała. „Nie przestanę płacić francuskiej składki do Unii Europejskiej, chcę ją zmniejszyć”.

Ale powiedziała, że ​​Brexit był ogromnym sukcesem. Powiedziała, że ​​francuska „polityczna klasa rządząca” myliła się, przewidując „katastrofę dla Anglików”.

„Brytyjczycy pozbyli się brukselskiej biurokracji, na którą nie mogli sobie pozwolić, aby przejść do ambitnego projektu globalnej Wielkiej Brytanii” – powiedziała. Dodała jednak: „To nie jest nasz projekt. Chcemy zreformować Unię Europejską od wewnątrz”.

READ  WHO zatwierdza chińską szczepionkę Sinovac Covid | Szczepienia i szczepienia

Le Pen upierała się, że chce utrzymać bliskie stosunki z Niemcami, ale potem przypuściła zjadliwy atak na ich różnice strategiczne, co jej zdaniem oznaczałoby koniec serii wspólnych francusko-niemieckich programów wojskowych.

Powiedziała, że ​​będzie kontynuować „pojednanie” z Niemcami, „bez pójścia za przykładem Macrona i Merkel w sprawie francuskiej ślepoty na Berlin”.