Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Marcin Stachurskiego wygrał „Nazpari”, „Roya” w Euroshorts

Marcin Stachurskiego wygrał „Nazpari”, „Roya” w Euroshorts

Teheran – Mohammad Reza Mohammadi, reżyser i producent filmów „Nazbari” i „Roya”, zdobył nagrodę im. Marcina Stachurskiego dla Najlepszego Młodego Producenta na Festiwalu Euroshorts w Polsce.

Afgański reżyser wyprodukował filmy przy współudziale Irańskiego Towarzystwa Młodzieżowego Kina.

Nazbari opowiada o Nazbari, młodej Afgance, która jest zmuszona poślubić Niemca. Do tego momentu nikt go nie widział; Kiedy nadchodzi dzień, Nazbari zdaje sobie sprawę, że zalotnik jest starszą osobą dorosłą.

Film „Roya” przedstawia afgańską parę, która boryka się z katastrofalnymi problemami na drodze do nielegalnej imigracji do Europy.

Nagroda im. Marcina Stachurskiego w wysokości 1000 zł jest grantem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Laureatów ogłoszono podczas festiwalu, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Gdańsku i Warszawie.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska Nagrodę główną festiwalu w wysokości 3 000 zł otrzymał polski film „Dygot” Joanny Rosniak.

Film opowiada o Justinie, młodej studentce tańca, która jest pełna miłości, akcji i imprezowania. W spokojną jesienną noc gwałtowne wydarzenie przerywa jej beztroski strach.

Marszałek Województwa Pomorskiego odebrał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego „Flick-a-Cig” Eleny Weiss z Niemiec.

Film podąża za Kareeną, która walczy ze wszystkim i wszystkimi, którzy się do niej zbliżają, aby uciec od pustki i bólu jej życia. Nawet Nicholas, mężczyzna leżący pośród swoich rzeczy, wydaje się równie samotny i podły jak ona, dopóki nie zaczyna się między nimi czuła więź.

Najlepszym filmem dokumentalnym został „When the Swallows Fly Away” w reżyserii belgijskiego reżysera Sebastiena Bensa.

W małej wiejskiej wiosce młody chłopak zaprzyjaźnia się z Fernandem i André, parą rolników po 80-tce, którzy mają trudności z wykarmieniem pozostałych zwierząt.

Najlepszym filmem animowanym został „Lost in a Waltz” Li Ji-Tian z Tajwanu, a najlepszym filmem eksperymentalnym „Bride of the Desert” Beaty Pozniak z USA.

READ  Cypr Biznes teraz | Poczta Cypryjska

Zdjęcie: Scena z filmu „Wizja” Mohammada Rezy Mohammadiego.

mms/odchylenie