Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Mamy inne zmartwienia”: Byłe kolonie reagują na Platynowy Jubileusz |  Platynowy Jubileusz Królowej

„Mamy inne zmartwienia”: Byłe kolonie reagują na Platynowy Jubileusz | Platynowy Jubileusz Królowej

Jubileusz spotkał się ze stonowaną reakcją w dużej części Afryki Subsaharyjskiej Afrykagdzie komentatorzy odwołują się do burzliwej historii Imperium Brytyjskiego, słabnących wpływów Londynu i rozproszenia uwagi spowodowanych pogłębiającymi się problemami gospodarczymi na kontynencie, aby wyjaśnić pozorną obojętność.

Pałac Buckingham zarejestrował 18 urzędników Latarnie zapalone na pamiątkę W zeszłym tygodniu w całej Afryce prezydent Seszeli Wavell Ramkalwan opisał królową jako „genialną globalną postać, której dziedzictwo przekracza granice narodowe”, która jest „kochana i szanowana przez cały świat”. Ale takie uczucia nie są uniwersalne.

w Afryka Południowa, gdzie zapalono trzy latarnie, nawet ci, którzy z zainteresowaniem śledzili obchody, przyznają, że zainteresowanie większości ludności było ograniczone. „Obserwuję wszystko, co mogę. To piękna dama” – powiedziała 69-letnia Edwina Bell, niania w zachodnim Johannesburgu, handlowej stolicy kraju.

„Dla anglojęzycznych mieszkańców RPA to tęsknota za przeszłością, epoką kolonialną i tak dalej. To romantyczne. Ale generalnie dla większości ludzi to niewiele znaczy”.

W Aleksandrze, biednej dzielnicy w północno-wschodnim Johannesburgu, zainteresowanie królową, jubileuszem czy Wielką Brytanią było ograniczone. „To było dawno temu… Nie wiem, co z nami teraz zrobić” – powiedział Clever Dlamini, bezrobotny robotnik budowlany, stojąc w kolejce po smażone bułki.

„To miłe dla niej, ale mamy inne zmartwienia”.

Republika Południowej Afryki dołączyła do Wspólnoty Narodów w 1994 r. Po wycofaniu się opresyjnego reżimu apartheidu. Rządzący Afrykański Kongres Narodowy szukał wpływów dyplomatycznych gdzie indziej, chociaż kwitły kontakty sportowe.

w Uganda, gdzie międzynarodowe wydarzenia często wzbudzają duże zainteresowanie i szczerą dyskusję na temat niezwykle popularnych chatbotów, Jubilee również cieszy się ograniczoną uwagą. „To nie jest nic antyimperialistycznego i nie ma wrogości – z wyjątkiem elity lub nielicznych z wyższym wykształceniem” – powiedział Michael Muteba, niezależny analityk z Ugandy. „To tylko brak zainteresowania. Ludzie mówili o przejęciu przez talibów Afganistanu i Rosji, ale są bardziej zainteresowani wyższymi cenami paliwa niż królowa.”

READ  „Jestem przerażona, że ​​będę tu na zawsze”: Britney Grenier apeluje do Bidena | WNBA
Ludzie w Durbanie w RPA oglądają ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle w 2018 roku. Zdjęcie: Rogan Ward/Reuters

W przeciwieństwie do tego Ślub Meghan Markle i księcia Harry’ego W 2018 roku był uważnie śledzony. „Odbyło się wiele dyskusji na temat tego, czy Meghan zostanie zaakceptowana przez rodzinę królewską… i mówić o rasizmie” – powiedział Taiba.

W sąsiedniej Kenii, innej byłej kolonii brytyjskiej, niektórzy wciąż mają zakorzenione wspomnienia imperium. „Od początku, [the Queen’s] „Rząd będzie trwale splamiony brutalnością imperium, któremu przewodniczyłem, co towarzyszyło jego upadkowi” — powiedział Patrick Gathara, kenijski rysownik, pisarz i komentator.

Kraj Afryki Wschodniej uzyskał niepodległość w 1963 roku po latach brutalnego konfliktu między ruchem wyzwoleńczym a siłami kolonialnymi. W 2013, Brytyjski rząd przeprosił za torturowanie tysięcy Kenijczyków podczas powstania „Mau Mau” w latach pięćdziesiątych i płacenie milionów w ugodzie pozasądowej.

„Do dziś nigdy publicznie nie przyznała się, nie mówiąc już o przeprosinach za ucisk, tortury, dehumanizację i wywłaszczenie ludzi w kolonii Kenii przed i po jej wstąpieniu na tron” – powiedział Gathara.

Zimbabwe zostało zawieszone w Rzeczypospolitej Pod rządami nieżyjącego już prezydenta Roberta Mugabe zapowiedziała, że ​​będzie starać się o readmisję po jego odejściu od władzy w 2017 roku. Jednak przywódcy niechętnie wdrażali potrzebne reformy i dystansowali się od organizacji i Zachodu w ogóle. Chiny i Rosja cieszą się teraz bliższymi relacjami z elitą rządzącą Zimbabwe.

„To stało się tutaj nieistotne” – powiedział Peter Nyabidwa, działacz społeczny. „wiemy [Chinese President] coś [Jinping] Albo Putin, ale nie królowa.

W ostatnich latach rząd francuski podjął kontrowersyjne wysiłki, aby uporać się z Dziedzictwo jej imperium na kontynencie. Niechęć poprzednich władców stwarzała szanse dla strategicznych rywali i powodowała wielkie trudności dla Paryża w krajach takich jak Mali i Burkina Faso.

Wielka Brytania nie próbowała niczego podobnego. Associated Press dostarczyła reportaże z Kenii i Zimbabwe