Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Macron proponuje nową unię polityczną dla krajów spoza UE

Macron proponuje nową unię polityczną dla krajów spoza UE

Prezydent Francji ostrzegł w poniedziałek, że zanim Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej mogą minąć dziesięciolecia, zaproponował nową organizację polityczną, która zrzesza kraje na kontynencie, które podzielają unijne wartości, ale nie są częścią bloku.

Podczas przemówienia z okazji Dnia Europy w Strasburgu we Francji Emmanuel Macron powiedział: „Wszyscy wiemy bardzo dobrze, że proces zezwalania na akcesję (Ukraina) potrwa wiele lat, być może kilkadziesiąt lat”.

Macron przemawiał po tym, jak Komisja Europejska, ramię wykonawcze UE, oświadczyła, że ​​zamierza wydać w czerwcu pierwszą opinię na temat wniosku Ukrainy o przystąpienie do bloku.

Po przyznaniu statusu kandydata proces członkostwa w UE zwykle trwa latami i każde państwo członkowskie może zawetować nie tylko ostateczną umowę akcesyjną, ale także otwierać i zamykać poszczególne rozdziały negocjacyjne.

27 krajów Unii Europejskiej jest w pełni zjednoczonych we wspieraniu oporu Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji i przyjęło bezprecedensowe sankcje gospodarcze wobec Moskwy od początku wojny 24 lutego. Ale przywódcy są podzieleni co do tego, jak szybko Bruksela może przejść do przyjęcia Ukrainy jako członka i jak szybko blok może zerwać więzi energetyczne z Moskwą.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w poniedziałek, że wraz z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim omówili „wsparcie dla Unii Europejskiej i ukraiński szlak dla Ukrainy”.

W tej chwili Ukraina ma jedynie „Umowę o stowarzyszeniu” z Unią Europejską, która ma na celu otwarcie rynków tego kraju i zbliżenie go do Europy. Obejmuje dalekosiężną umowę o wolnym handlu i ma pomóc w modernizacji ukraińskiej gospodarki.

Kraje Europy Wschodniej zdecydowanie popierają przyspieszenie ubiegania się o członkostwo Ukrainy, ale urzędnicy UE podkreślają, że proces ten może potrwać lata ze względu na oczekujące reformy, które wciąż muszą zostać zrealizowane, zanim rozdarty wojną kraj spełni standardy UE.

READ  Cena ropy spadła w stosunku do dolara, a rynek zignorował rosyjskie cięcia dostaw

Macron powiedział, że szybkie działanie na Ukrainie obniżyłoby standardy, co odrzuca.

„Unia Europejska, biorąc pod uwagę jej poziom integracji i ambicji, nie może być jedynym sposobem na ustrukturyzowanie kontynentu europejskiego w krótkiej perspektywie” – powiedział.

Zamiast tego Macron zaproponował coś, co nazwał „Europejską Wspólnotą Polityczną”, która byłaby otwarta dla krajów, które nie przystąpiły lub nie opuściły Unii Europejskiej, takich jak Wielka Brytania.

„Ta nowa europejska organizacja pozwoli demokratycznym państwom europejskim, przywiązanym do naszych podstawowych wartości, stworzyć nową przestrzeń dla współpracy politycznej, bezpieczeństwa, współpracy w dziedzinie energii, transportu, inwestycji, infrastruktury i przepływu osób” – powiedział Macron.

Macron dodał, że przystąpienie do nowej organizacji nie gwarantuje przyszłego członkostwa w związku.

Przemawiając na konferencji UE na temat przyszłych priorytetów bloku, Macron podkreślił wyraźny kontrast z Rosją, która tego samego dnia zorganizowała w Moskwie paradę wojskową upamiętniającą zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej.

„Zaprezentowaliśmy dwa zupełnie różne zdjęcia z 9 maja” – powiedział Macron. „Z jednej strony było pragnienie pokazania siły, zastraszenia i zdecydowanie wojennej retoryki, i było… zgromadzenie obywateli i parlamentarzystów – patriotów i Europejczyków – dla projektu naszej własnej przyszłości”.

Przemawiając później w poniedziałek przed spotkaniem w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem, Macron dodał, że ważne jest, aby udzielić Ukrainie „uczciwej odpowiedzi” na temat tego, ile czasu zajmie osiągnięcie europejskich standardów.

Schulz powiedział, że pomysł Macrona był „bardzo interesującą propozycją radzenia sobie z wielkim wyzwaniem, przed którym stoimy”.

Powiedział jednak, że UE nie powinna przestać realizować procesów akcesyjnych tych krajów, w których już się rozpoczęła, podając jako przykład Macedonię Północną, której przywódca w ostatnich latach podjął „bardzo odważne” decyzje.

„Musimy znaleźć sposób, który nie zawiedzie tej odwagi” – powiedział Schultz.

READ  Wyniki wyborów w Polsce są bliskie krawędzi, gdyż opozycja ogłasza zwycięstwo