Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Macron odwiedza Xi Jinpinga w sprawie wojny na Ukrainie |  Emmanuela Macrona

Macron odwiedza Xi Jinpinga w sprawie wojny na Ukrainie | Emmanuela Macrona

francuski prezydent, Emmanuela Macronapowiedział, że planuje odwiedzić Pekin w nowym roku i wierzy, że jego chiński odpowiednik, Xi Jinping, może odegrać rolę pośrednika w zapobieganiu wznowieniu walk lądowych na dużą skalę na Ukrainie w lutym.

mówiąc na zakończenie G20 na BaliNa szczycie zdominowanym przez rosyjski atak na Ukrainę i jego reperkusje dla światowej gospodarki powiedział, że wierzy, że Chiny mogą odegrać rolę mediatora w konflikcie.

„Jestem przekonany Chiny Z naszej strony może odgrywać ważniejszą rolę pośrednika w nadchodzących miesiącach, aby zapobiec silniejszemu powrotowi ataków naziemnych na początku lutego.

Z wypowiedzi Macrona wynika, że ​​myśli Ukraina Być może będzie musiała przygotować się do negocjacji z Rosją, zanim odzyska całe terytorium utracone od pierwszej inwazji rosyjskiej w 2014 roku. Kilku ekspertów wojskowych uważa, że ​​Ukraina, pomimo niedawnych sukcesów, mogłaby zająć silnie chronione pozycje rosyjskie, w tym Krym, przed lutym z oczekiwane zimowe spowolnienie walk.

Macron powiedział również, że najbliższym zadaniem jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby pomóc Ukrainie stawić opór i niezależnie od źródła błędnej rakiety, która spadła na Polskę we wtorek, Rosja Tego dnia na Ukrainę wystrzelono aż 85 pocisków w ataku na infrastrukturę energetyczną. Nazwał to „strasznym dniem dla narodu ukraińskiego”, prawdopodobnie pomyślanym jako przesłanie dla członków G20.

Projekt ogłoszenia wystawiony przez G20 Na zakończenie szczytu przywódcy stwierdzili, że „większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie” i zażądała od Rosji „całkowitego i bezwarunkowego wycofania się” z terytorium sąsiada. Odniesienie do wojny jest odrzuceniem twierdzenia Rosji, że jest zaangażowana w „specjalną operację wojskową”.

Ale projekt mówił również: „Były inne opinie i różne oceny sytuacji i sankcji”, odzwierciedlając podziały między krajami G20 w sprawie Rosji. Zarówno Chiny, jak i Indie powstrzymały się od otwartej krytyki inwazji Kremla.

READ  Park rozrywki Carowinds pęka w parku Carowinds, gdy przejeżdżają obok niego jeźdźcy

Macron powiedział: „G-20 nie odwracało wzroku od wojny na Ukrainie. Nawet jeśli Władimir Putin nie przyjechał, przesłana do niego wiadomość była bardzo jasna, zdecydowana większość potępia wojnę na Ukrainie. Taka jest prawda”.

Dodał, że za kulisami szczytu panował coraz większy konsensus. „Jest miejsce na zbliżenie, w tym z głównymi gospodarkami Chin i Indii, aby skłonić Rosję do deeskalacji.

„Zjednoczyliśmy Senegal, Rwandę, Republikę Południowej Afryki, Argentynę i Meksyk, aby stworzyć zbliżenie i mamy jasne przesłanie dla Rosji, całkowite wezwanie Rosji do zakończenia tej wojny”.

Ale wielokrotnie powtarzał, że panuje zgoda co do tego, że wojna musi zakończyć się negocjacjami. Wcześniej mówił i spotykał się z krytyką za powiedzenie, że wojna nie może zakończyć się upokorzeniem dla Rosji, uwagi, której ostatnio nie powtarzał, ponieważ rosyjskie metody są bardziej brutalne niż kiedykolwiek.

Nadzieje Macrona na zmianę stanowiska Chin pojawiły się po spotkaniu z Xi Bali Wtorek. Powiedział na swojej konferencji prasowej, że jest przekonany, że Xi jest szczery i opowiada się za poszanowaniem suwerenności państwa w Karcie Narodów Zjednoczonych. Szczyt oznaczał oficjalne zakończenie izolacji dyplomatycznej Xi wywołanej przez Covid, a kierowany przez USA Zachód jest wyraźnie w nastroju do ponownego otwarcia linii komunikacyjnych.

Sceptycy twierdzą, że Putin i Xi zobowiązali się do partnerstwa bez granic na krótko przed inwazją, a Chiny niewiele zrobiły później, by zdystansować się od Rosji. Ale chińskie źródła powiedziały Financial Times, że uważają, że Putin ich okłamał, co wskazywało na słabość relacji.

Przywódcy G20 opuścili Bali z ulgą, że pocisk, który spadł na Polskę, zabijając dwie osoby, był najprawdopodobniej ukraińskim pociskiem obrony powietrznej, a nie celową rosyjską prowokacją, ale ten epizod podkreślił wrażliwość wschodnich granic NATO. „To pouczająca lekcja, jak krucha jest ta sytuacja” – powiedział europejski dyplomata.

Macron był na czele zachodnich wysiłków na szczycie, aby dotrzeć do krajów na południu, mówiąc, że popiera Unię Afrykańską, stając się pełnoprawnym stałym członkiem G20. Zobowiązał się również do zwołania nowej międzynarodowej konferencji w sprawie umowy finansowej z południem w Paryżu w czerwcu w celu zwiększenia finansowania na południu.

„Nie powinniśmy prosić tych krajów o wspieranie multilateralizmu, jeśli reżim nie jest w stanie zareagować na te kluczowe sytuacje kryzysowe”. roku.