Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lydia Duda, zdobywczyni nagrody Ji.hlava New Visions, opowiada o ciemnej stronie lasu

Lydia Duda, zdobywczyni nagrody Ji.hlava New Visions, opowiada o ciemnej stronie lasu

Lidia Douda„Dżungla”, która jest obecnie w przygotowaniu, zwyciężyła na Ji.hlava Film Festival, otrzymując pierwszą w historii nagrodę New Visions Award dla najbardziej obiecującego europejskiego projektu.

Trofeum obejmuje usługi postprodukcyjne o wartości 15 000 euro i 5000 euro, świadczone odpowiednio przez UPP i Soundsquare.

Więcej od Variety

Polski film, którego premiera zaplanowana była na 2024 r., zdobył również nagrodę trenerską #Docs Connect Taskovski, a film Mike’a Crane’a Recording Mary został wybrany wśród amerykańskich projektów roku.

Prezes Berlinale Carlo Chatrian, koledzy jurorzy, reżyser Michael Rogosin i dyrektor artystyczna Nowych Horyzontów Ewa Zabowska chwalili jej umiejętność odnoszenia się do jednej ze sprzeczności współczesnego świata, „w której aspiracje raju na ziemi konfrontują się z surowymi realiami dzisiejszej Europy ”.

To kolejny sukces Dudy, uznanego reżysera, którego film „Piercznicy” o dzieciach z wadami wzroku miał premierę w Locarno na początku tego roku i otrzymał nagrodę im. Marco Zucchi.

Teraz skupi się na polskiej rodzinie, która uciekła z pracy w korporacjach i wielkich miastach, a postanowiła osiąść na łonie natury. Ale gdy ich dzieci szczęśliwie dorastają, akt poetycki dobiega końca. Las obok ich domu kryje mroczne sekrety, a uchodźcy robią wszystko, aby przeżyć.

Nie spodziewaliśmy się wsparcia finansowego. Duda powiedział: „Właśnie wskoczyliśmy do naszego samochodu i pojechaliśmy tam różnorodny Po wygranej oddała hołd autorce zdjęć do filmu Zuzanie Zakara-Hasiri, która często „wpadała w błoto” podczas trudnych zdjęć.

Producentami „Dżungli” są Adrianna Rędzia, Michał Ostatkiewicz i Aleksandra Ostatkiewicz z Fundacji Lumisenta oraz Anna Bławut-Mazurkiewicz z Aura Films. Krzysztof Ridan zajął się dźwiękiem.

W swoim filmie, jak mówi Duda, bajki spotykają się z koszmarem.

„Para, którą pokazaliśmy, chciała uciec od zła świata. Chcieli stworzyć sanktuarium, mały raj dla swoich dzieci. Nagle ich życie się zmieniło – polityka zaatakowała ich przestrzeń. Ale oni wybrali. Postanowili pomóc.”

READ  „C'mon C'mon” na szczycie listy zwycięzców kamer - termin

Chociaż rodzina nie mogła pozostać obojętna, ból, którego byli świadkami, zaczął im ciążyć. Ale wszystkie te trudności zbliżyły ich do siebie, mówi dowódca.

Uratowali rodzinę z pięciorgiem dzieci, ale kobieta poroniła, a następnie zmarła. Widzieli straszne rzeczy, a potem bohaterka wciąż musiała wracać do domu i kłaść dzieci do łóżka, śpiewając im kołysanki.

„Teraz nadchodzi zima i będą musieli wrócić. Będą musieli ponownie wchłonąć całe to zło. Filmowanie zakończy się wiosną, kiedy ich rany zaczną się ponownie goić”.

Według producentki Adrianny Rędzii w „Lasie” chodzi o siłę.

„Nie tylko siła czyjegoś charakteru, ale siła tej rodziny” – dodaje, podkreślając swoje pozytywne przesłanie.

Mówią, że podczas trwającej wojny Rosji z Ukrainą niektórzy uchodźcy są bardziej „poszukiwani” przez polski rząd niż inni. Ale ich bohaterowie też nie różnicują i nie będą różnicować, unikając politycznej retoryki na rzecz bardziej globalnego podejścia.

Nie oferujemy żadnych działań humanitarnych ani żadnych wolontariuszy. Tylko zdjęcia ludzi. Tych pięcioro dzieciaków patrzących w obiektyw to po prostu dzieci. Nie powinno cię obchodzić, skąd pochodzą. „Zacieramy tu granice” – mówi Duda.

Chcąc ukazać zderzenie idealnego świata jej bohaterów z „dziką, która zabija”, zamierza przedstawić „artystyczny” dokument, zwracając szczególną uwagę na dźwięk.

„Kiedy wchodzisz do tego lasu, widzisz tylko ciemność. Słyszysz odgłosy zwierząt, słyszysz ich oddech, nagle coś przechodzi przed tobą. Zaczynasz doświadczać tego pierwotnego strachu.”

Doda chce, aby jej przyszli widzowie doświadczyli tego, co żyją tam uchodźcy, uwięzieni w lesie. Ale zauważa też, że w tej historii znalazła nadzieję.

„Znalazłem to w tej rodzinie, chociaż miało to swoją cenę. Nie sądzę, że świat nagle się zmieni, nie będziemy już tak okrutni i nie będzie wojen. Ale możemy zmienić rzeczy w nasze małe światy, jedna rodzina na raz. W końcu. Jeśli nie odpowiemy, kto? Nasi politycy?!

READ  Wiedźmin: Pogromca potworów jest podobny do Pokémon Go, ale w parku możesz znaleźć bezgłowego konia

„To niepewne czasy: nagle możesz być tym, który puka do czyichś drzwi” – ​​dodaje Rhodesia.

„Chcę wierzyć, że kiedy to zrobię, po drugiej stronie znajdzie się ktoś, kto naprawdę będzie chciał pomóc”.

Możesz znaleźć pełną listę nagród branżowych Jihlava tutaj.

Najlepszy asortyment

zapisać się na Różne Biuletyn. Aby otrzymywać najnowsze wiadomości, śledź nas na FacebookA ŚwiergotA Instagram.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.