Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Łukaszenka nakazuje zamknięcie granicy Białorusi z Ukrainą – BELTA

Łukaszenka nakazuje zamknięcie granicy Białorusi z Ukrainą – BELTA

Moskwa Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko zarządził w piątek zamknięcie granicy z Ukrainą, aby zapobiec temu, co określił jako dopływ broni do zamachowców zidentyfikowanych przez jego służby bezpieczeństwa, podała oficjalna agencja informacyjna Belta.

Posunięcie to wydaje się pogłębiać impas między Białorusią a zewnętrznymi mocarstwami, rozgniewanymi na wymuszone zestrzelenie przez rząd samolotu Ryanair w maju i aresztowanie krytyka rządu, który był na pokładzie.

Kraje zachodnie nałożyły na Białoruś sankcje, aby ukarać ją za ten środek, a Unia Europejska i Ukraina zakazały lotów zarejestrowanych na Białorusi wchodzenia w ich przestrzeń powietrzną.

Łukaszenka, wielokrotnie oskarżany na Zachodzie o próbę odsunięcia go od władzy, powiedział, że nakazał czystkę w całym kraju i ujawniono, że grupy rebeliantów planują przeprowadzić zamach stanu na Białorusi.

– Przekroczyli granicę – powiedział.

Przywódca weteranów, przemawiając na wiecu z okazji Święta Niepodległości, powiedział, że Niemcy, Litwa, Polska, Ukraina i Stany Zjednoczone stoją za rzekomą działalnością rebeliantów.

„Z Ukrainy na Białoruś sprowadza się ogromna ilość broni, dlatego nakazałem pogranicznikom całkowite zamknięcie granicy z Ukrainą.

Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołajenko powiedział, że Ukraina nie ingeruje w wewnętrzne sprawy Białorusi i nie planuje tego w przyszłości.

Strona ukraińska nie otrzymała oficjalnego zawiadomienia z Białorusi o zamknięciu granicy. „W pierwszej kolejności ucierpią na tym mieszkańcy Białorusi” – powiedział Nikołaenko.

Białoruś graniczy z Ukrainą na południu. Graniczy z Polską i Litwą na zachodzie, Łotwą na północy i Rosją na wschodzie.

Zamknięcie granicy z Ukrainą nastąpiło kilka dni po tym, jak Białoruś wezwała swojego stałego przedstawiciela do Unii Europejskiej na konsultacje po nałożeniu przez Brukselę sankcji gospodarczych.

Ale agencje ratingowe i analitycy twierdzą, że Łukaszenka, który również sankcjonował Zachód za szeroko zakrojone represje polityczne, w dużej mierze nie miał wpływu na sankcje i jest w stanie kontynuować finansowanie gospodarki i jej sił bezpieczeństwa.

READ  Polska jest drugą najpopularniejszą lokalizacją centrów usług na świecie wśród międzynarodowych firm