Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lot kosmiczny Axiom Space Ax-2 prowadzony przez Peggy Whitson i Johna Schufnera

Astronautka NASA Peggy Whitson na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sierpniu 2017 r.

Jack Fisher / NASA

Axiom Space ogłosiło we wtorek, że emerytowana astronautka Peggy Whitson i emerytowany astronauta John Schaufner poprowadzą drugi specjalny lot kosmiczny firmy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, wstępnie zaplanowany na drugą połowę 2022 roku.

Obaj będą latać misją Axiom Ax-2 przez osiem dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z Whitsonem jako kapitanem i Shoffnerem jako pilotem.

Axiom pracuje obecnie nad swoją misją Ax-1, która ma zostać wystrzelona w styczniu 2022 roku przy użyciu rakiety SpaceX i kapsuły, aby dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Whitson opuścił NASA w 2018 roku i zaczął konsultować się z Axiom nieco ponad rok temu. Podczas pracy z agencją kosmiczną odnotowała kilka historycznych nowości, w tym rekord Stanów Zjednoczonych pod względem łącznego czasu spędzonego w kosmosie w ciągu 665 dni, pierwszą kobietę dowódczynię Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2007 r. I pierwszą niewojskową szefową Biura Astronautów NASA. .

Powiedziała CNBC, że zamierza powrócić na orbitę, zwłaszcza że jej doświadczenie pomaga lepiej określić, do czego dąży Axiom jako prywatna firma.

Sarah Leah Whitson powiedziała: „Jedyną rzeczą, którą astronauta zawsze stara się rozgryźć, jest:„ Jak wrócić? „

Dodała, że ​​ta przestrzeń jest teraz na „krawędzi zmian”, gdyż przenosi się ze sfery instytucji rządowych do jednego z sektora prywatnego dla firm takich jak Axiom.

„Myślę, że komercyjne operacje kosmiczne są niezbędne do budowy infrastruktury w LEO” – powiedział Whitson.

Peggy Whitson z lewej i John Schufner

Axiom Space

Z drugiej strony Schofner dołącza do Ax-2 bez wcześniejszego doświadczenia w lotach kosmicznych – ale wnosi lata doświadczenia w sportach motorowych i pokazach lotniczych, któremu towarzyszy życiowe marzenie o zostaniu astronautą. Mówi, że po raz pierwszy usłyszał o Axiom około półtora roku temu i opisuje siebie jako „wielkiego fana kosmosu”.

READ  Virgin Galactic ponownie otwiera sprzedaż miejsc do turystyki kosmicznej od 450 000 USD

„Podczas moich pierwszych wczesnych spotkań z Axiomem poznałem Peggy Whitson – szanowaną astronautę NASA” – powiedział Scheufner. „Uzyskanie szansy na latanie z nim byłoby absolutnie niewiarygodne”.

Przed utworzeniem zespołu sportów motorowych J2-Racing ze swoją żoną Janine Schaufner był biznesmenem. Pracował przez 21-letnią karierę przez firmę telekomunikacyjną z Kentucky, firmę Dura-Line, aż do przejścia na emeryturę jako prezes w 1996 roku.

Sarah Leah Whitson powiedziała: „Jesteśmy tak podekscytowani, że lecimy razem i jestem naprawdę podekscytowana, że ​​John wygląda na osobę niewiarygodnie wysokiego kalibru… ma do tego odpowiednie rzeczy” – powiedziała Sarah Leah Whitson. „Myślę, że ma odpowiednie umiejętności interpersonalne, aby latanie z nim było przyjemne – a dzięki moim doświadczeniom w kosmosie nauczyłem się, że to nie kiedy latasz, ale to, z kim podróżujesz, jest najważniejsze”.

Statek kosmiczny „Resilience” Crowdragon zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie.

NASA

Podczas gdy misja Ax-1 będzie wykorzystywała kapsułę SpaceX Crew Dragon i pocisk Falcon 9, firma powiedziała, że ​​pojazd startowy Ax-2 i statek kosmiczny nie zostały jeszcze ukończone. Axiom ma na celu przenoszenie tych specjalnych misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną co sześć do siedmiu miesięcy, ale jest to uzależnione od ruchu stacji kosmicznej i okien w harmonogramie lotów specjalnych NASA.

Whitson i Shoffner trenują w międzyczasie wraz z załogą Ax-1, a para służy jako dowódcy rezerwowi tego dowódcy misji Michaela Lopeza-Alegrii i pilota Larry’ego Connora.

Axiom odmówił ujawnienia szczegółów finansowych dotyczących przewidywanego całkowitego kosztu misji Ax-2. Wystrzelenie załogi SpaceX kosztuje NASA około 55 milionów dolarów za miejsce, więc oczekuje się, że cena za te specjalne misje będzie podobnie wysoka.

Oprócz szkolenia Ax-2, Whitson i Shoffner współpracują z kalifornijską firmą biotechnologiczną 10x Genomics w celu przeprowadzenia badań orbitalnych nad podejściami genetycznymi do pojedynczych komórek.

READ  Jeff Bezos leci w kosmos, a 59 000 osób podpisuje petycję, aby uniemożliwić mu powrót

„Ich produkty są używane przez 100 najlepszych ośrodków badawczych na całym świecie, a naukowcy z orbity szukali tych samych możliwości” – powiedział Schofner z 10x Genomics.

Badania przeprowadzone przez firmę będą miały na celu pomóc odpowiedzieć na pytania, takie jak długoterminowe życie ludzi w kosmosie. Whitson zauważył, że krótszy czas trwania misji Ax-2 przywróciłby poszukiwania do 10x Genomics szybciej.

„Łatwość dostępu jest jedną z zalet latania z nami, ponieważ może wcześniej dotrzeć na orbitę i zostać przetestowany wcześniej” – powiedział Whitson.

Widok ze statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także statku kosmicznego Crew Dragon firmy, gdy kapsuła zbliża się do dokowania 24 kwietnia 2021 r.

Telewizja NASA