Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Los Ukrainy wisi na włosku, mówi premier Polski, gdy szlak tranzytu pomocy przechodzi na bezpieczniejszą trasę

Los Ukrainy wisi na włosku, mówi premier Polski, gdy szlak tranzytu pomocy przechodzi na bezpieczniejszą trasę

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że przejścia graniczne z Ukrainą zostaną dodane do listy infrastruktury krytycznej, aby zapewnić bezzwłoczne dotarcie wszelakiej pomocy wojskowej i humanitarnej na Ukrainę.

„Los Ukrainy wisi na włosku, co oznacza, że ​​nasz los wisi na włosku i nie muszę nikogo przekonywać” – powiedział Tusk ze wschodniej flanki NATO. Granica Ukrainy.

Zmierzch mówił dalej Protest wściekłych polskich chłopów Należały do ​​nich blokady graniczne i wyrzucanie ukraińskiego zboża z pociągów towarowych na polskich przejściach granicznych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelesnyj powiedziała środa Blokada utrudniała także dostawy zaopatrzenia wojskowego dla sił ukraińskich na pierwszej linii frontu.

Polska jest jednym z głównych punktów postoju zachodniej pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy. Polska przekazała znaczną część własnej broni, ale dostawy z innych krajów NATO często przechodzą przez ten duży kraj Europy Środkowej.

Tusk zaprzeczył, jakoby wstrzymano jakikolwiek sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Zapowiedział jednak, że przejścia graniczne oraz odcinki dróg i linii kolejowych zostaną teraz wpisane na listę infrastruktury krytycznej, aby zapewnić „100% gwarancję niezwłocznego dotarcia pomocy wojskowej i humanitarnej do strony ukraińskiej”.

Polscy rolnicy, podobnie jak rolnicy w całej Europie, buntują się przeciwko wejściu ukraińskiej żywności na rynek UE. Mówi się, że plony maleją wraz z przystępnymi cenami. Sprzeciwili się polityce klimatycznej UE, która ich zdaniem zwiększy koszty i zaszkodzi ich wynikom finansowym.

Po protestach w Polsce w tym tygodniu Zełenski zaapelował publicznie do Tuska Do spotkania na wspólnej granicy obu rządów przed sobotnią drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.

Tusk powiedział jednak, że spotkanie obu rządów odbędzie się dopiero 28 marca.

Tusk powiedział, że poparcie Polski dla Ukrainy jest niezachwiane. Nalegał jednak, aby zająć się uzasadnionymi obawami polskich rolników i pomóc Brukseli i Kijowowi zrozumieć ich punkt widzenia.

READ  Polska - Szczepienia w agencjach pracy

Potępił demonstracje w Polsce, które odbyły się na początku tego tygodnia w celu poparcia prezydenta Rosji Władimira Putina. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP Środa stwierdziła, że ​​może to być dzieło rosyjskich agentów.

Odnosząc się do haseł Tusk powiedział: „Takie ataki publiczne lub wspieranie historii Putina to zdrada stanu i mam nadzieję, że protestujący i wszystkie służby wyciągną z tego właściwe wnioski”.