Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lokalna artystka opowiada historię ucieczki swojego ojca z Kijowa

Lokalna artystka opowiada historię ucieczki swojego ojca z Kijowa

Anna Kochiva, znana z malowania lasów i rzek Ontario o każdej porze roku, również pisze i ilustruje książki, które opowiadają czarujące historie. Ale obecnie ma do opowiedzenia inną historię, historię „niewyobrażalnego żalu”.

Kocheva urodził się w Kijowie na Ukrainie. Przyjechała do Kanady 24 lata temu z mężem i córeczką. Jej ojciec, inżynier, pozostał w Kijowie. Następnie w lutym Rosjanie najechali Ukrainę.

„Mój 80-letni ojciec został w miejscu, mając nadzieję, że wojna się skończy albo obudzi się ze złego snu” – mówi Kocheva.

W końcu pojechał pociągiem z Kijowa. Był tak najedzony, że większość czasu spędzał klęcząc na końcu powozu.

Jechał na kolanach, jakby prosząc o przebaczenie z opuszczonej ziemi, a ona mówi: „Przebaczam coś, czego nie zrobił”.

Obecnie przebywa w Bukareszcie w Rumunii, czekając na wizę kanadyjską.

„Wiele moich obrazów znajduje się na Ukrainie. Niektóre z nich mogły zostać zniszczone lub zostaną zniszczone, ale można je wymienić, w przeciwieństwie do zniszczonych ludzkich istnień” – mówi Kocheva.

Na Ukrainie malowała pejzaże zamieszkane przez nimfy i syreny. W Kanadzie odkryłem, że „przyroda znów była magiczna, ale w inny sposób. Mimo zabudowy miejskiej była dzikość.

„W Ontario jest znacznie jaśniej, słońce jest intensywniejsze, a jesienią i zimą jest więcej słonecznych dni niż w Kijowie. Słoneczne poranki i wieczory tworzą kapryśne cienie, które zainspirowały wiele moich prac.

„I jak słońce bawi się śniegiem. Słońce maluje również nagie gałęzie i pnie drzew w każdym możliwym kolorze.”

Dziesiątki kanadyjskich krajobrazów ilustrują jej nową książkę „Singing Woods”. Mówi, że chodzi o odnalezienie się w naturze. Narrator opowieści poszukuje idealnej wody do zaparzenia najlepszej filiżanki herbaty. Istnieją trzy misje, każda trudniejsza od poprzedniej.

„Podróż w książce nie zawsze jest pozytywna, czasami jest przerażająca, zimna, zdesperowana i niebezpieczna” – mówi. „Jednak wszystkie te wyzwania mają pozytywny wynik”.

READ  Neve Campbell wyjaśnia, dlaczego nie była w „Scream 6”

Pracowała nad książką na krótko przed wyruszeniem jej ojca w niebezpieczną podróż.

„Nie wiedziałem świadomie, ale wtedy mogłem wiedzieć. Miałem takie mroczne uczucie. Myślałem, że z COVID-19 jest wystarczająco źle. Ogromna wojna jest niewyobrażalna. „

Wojna skłoniła Sandy Iwasiuk do oceny swoich korzeni. Iwasiuk urodził się w Kanadzie. Ale dziadkowie jej ojca urodzili się na Ukrainie.

Niedawno natknąłem się na zdjęcie jej prababki na Ukrainie. Namalował go Ewasiuk, znakomity malarz ludowy.

„Na zdjęciu jest w ogrodzie i nie mogę powiedzieć, jakie ma kwiaty, więc zamieniłem go w słoneczniki – narodowy kwiat Ukrainy”.

Ten obraz doprowadził do innego: obfitego ułożenia słoneczników. Zrobiła kopie obu i sprzedaje je, aby zebrać pieniądze dla Czerwonego Krzyża Ukrainy.

Artystka tekstylna Lauren Roy odpowiedziała na wojnę na Ukrainie dwoma kawałkami. W „She Waits” kot siedzi na skale i patrzy, jak otaczający go świat eksploduje w płomieniach. Roy powiedział, że myślała o przeniesieniu zwierząt. Sprzedała to i przekazała pieniądze Humane Society International.

W „Dziedzictwie” w centrum uwagi znajduje się płonące drzewo na skale. Płomienie wznoszą się nad horyzontem. Dwa gołębie, symbole pokoju, odlatują. Ale u podstawy skały jest gniazdo. To mały znak nadziei.

„Cierpiałem na niepokój od początku wojny na Ukrainie” – mówi Roy. „Zdecydowałem się nakręcić 'Dziedzictwo’ po tym, jak przyjaciel z Polski powiedział mi, że bomby rzucane są zaledwie 30 kilometrów od polskiej granicy. Ten utwór miał pomóc przetworzyć moje odczucia dotyczące nieuchronnego niszczenia środowiska naturalnego.”

R

Regina Hago jest historykiem sztuki, mówcą publicznym, moderatorem, twórcą filmów na YouTube i byłym profesorem na Uniwersytecie Canterbury w Nowej Zelandii.

Łączność

Książka Anny Kochivy: amazon.ca

Kopia: Sandy Ewasiuk: [email protected]

Tekstylia Lauren Roy: www.lroyart.com