Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lockheed rozpoczyna produkcję samolotów F-35 dla Polski |  Aktualności

Lockheed rozpoczyna produkcję samolotów F-35 dla Polski | Aktualności

Producent lotniczy Lockheed Martin rozpoczął produkcję zaawansowanych myśliwców szturmowych F-35 przeznaczonych dla Polski.

Gigant obronny poinformował 12 kwietnia, że ​​rozpoczął prace nad komponentem do jednego z zamówionych przez Polskę w 2020 roku myśliwców F-35 piątej generacji.

„Pierwsze F-35 dla Polski trafią do Sił Powietrznych RP w 2024 roku, a dostawy będą kontynuowane do 2030 roku” – mówi Lockheed. „Pierwsze polskie F-35 przylecą w głąb lądu do Bazy Lotniczej Łask w 2026 roku”.

Polska ma kontrakt z firmą Lockheed na zakup 32 samolotów F-35A.

Według Lockheeda zespół centropłata kadłuba (CWA) jest pierwszym elementem polskiego F-35, który wszedł do produkcji. Firma twierdzi, że ta sekcja stanowi prawie jedną czwartą całkowitego ukończonego kadłuba.

Skrzydła zostały później przymocowane do CWA podczas końcowego montażu w Fort Worth w Teksasie.

Kamieniem milowym jest wizyta polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych – podróż obejmująca postój w fabryce Lockheed w Marietta w stanie Georgia, gdzie produkowane są samoloty F-35 CWA.

Polska jest w trakcie boomu wydatków na obronność, a myśliwce są priorytetem. Oprócz 32 myśliwców F-35 Warszawa planuje pozyskać 48 lekkich myśliwców FA-50 od KAI w celu modernizacji swojej floty — obecnie skupionej wokół myśliwców MiG-29 bloku sowieckiego i samolotów Lockheed F-16.

Warszawa wprowadziła ambitny plan wydatków, który wystarczyłby na jeden środek Prześcignij wszystkich innych członków Wojsko NATO.

Konsul Generalny polskiego rządu w Nowym Jorku powiedział niedawno FlightGlobal, że Warszawa zamierza do końca 2023 roku zwiększyć wydatki wojskowe do równowartości 4% PKB.

Jeśli zostanie to osiągnięte, Polska plasuje się w czołówce państw członkowskich NATO pod względem wydatków wojskowych w stosunku do wielkości krajowej gospodarki.

Nie wiążący Wytyczne NATO Określenie, że państwa członkowskie powinny dążyć do tego, aby ich wydatki na obronność były równe co najmniej 2% ich produktu krajowego brutto – przy czym co najmniej 20% wydatków wojskowych było przeznaczanych na zakup sprzętu.

READ  Polska twierdzi, że Rosja odcięła przepływ ropy przez główny rurociąg Przyjaźń | Praca