Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lloyd Austin: Sekretarz obrony USA jest coraz częściej badany w związku z tajemnicą szpitalną

Lloyd Austin: Sekretarz obrony USA jest coraz częściej badany w związku z tajemnicą szpitalną

  • Napisane przez Sama Cabrala i Gary'ego O'Donoghue
  • BBC News Waszyngton

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Pentagon twierdzi, że Lloyd Austin wrócił do pełni obowiązków, ale prawdopodobnie pozostaje w szpitalu

Narasta fala krytyki pod adresem Sekretarza Obrony USA Lloyda Austina, gdy wyszło na jaw, że jego zastępca nie był świadomy jego obecności w szpitalu, mimo że przejął część swoich obowiązków.

Amerykańskie media podały, że Kathleen Hicks została poinformowana dopiero 4 stycznia, że ​​Austin przebywa na intensywnej terapii, cztery dni po jego hospitalizacji.

Pentagon poinformował, że 70-letni Austin wrócił do pełni obowiązków w piątkowy wieczór.

Pytania dotyczą jednak poufności jego stanu zdrowia.

Sekretarz obrony znajduje się bezpośrednio poniżej prezydenta w hierarchii dowodzenia armii amerykańskiej, a nieujawnienie przez Pentagon choroby Austina wzbudziło obawy dotyczące braku przejrzystości.

Przez trzy dni wyżsi rangą urzędnicy obrony, a nawet Biały Dom nie wiedzieli o wizycie pana Austina w szpitalu.

Członkowie obu partii wyrazili zaniepokojenie tajemnicą pobytu w szpitalu, ale administracja Bidena jak dotąd wspierała Austina.

Biały Dom powiedział w poniedziałek, że dokona przeglądu tego, co wydarzyło się w procesie komunikacji.

„Zamierzamy zrobić coś w rodzaju gorącego prania i spróbować ustalić, czy procesy i procedury wymagają w ogóle zmiany lub modyfikacji, abyśmy mogli wyciągnąć z tego wnioski” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Kirby powiedział także reporterom, że prezydent Joe Biden, który rozmawiał w sobotę z Austinem, „nie ma żadnych planów poza pozostaniem sekretarza Austina na stanowisku”.

Dodał: „Prezydent skupia się przede wszystkim na swoim zdrowiu i powrocie do zdrowia i nie może się doczekać jak najszybszego powrotu do Pentagonu”.

Urzędnicy obrony powiedzieli także amerykańskim mediom, że powiadomienia zostały opóźnione z powodu choroby szefa sztabu Austina.

Rzecznik Pentagonu ujawnił w niedzielę, że 22 grudnia Austin przeszedł planowy zabieg medyczny i następnego dnia wrócił do domu.

Jednak 1 stycznia wieczorem zaczął odczuwać „silny ból” i został przyjęty do Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego im. Waltera Reeda w Waszyngtonie, powiedział generał dywizji sił powietrznych Pat Rader.

Ryder dodał, że potrzeby medyczne Sekretarza Obrony wymagały pobytu na oddziale intensywnej terapii, w związku z czym „następnie pozostawał w tym miejscu, częściowo ze względu na przestrzeń szpitalną i względy dotyczące prywatności”.

Uważa się, że nawet po przejęciu pełnych obowiązków pan Austin pozostanie w Walter Reed, a władze nie ujawniły, kiedy zostanie zwolniony ze szpitala.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że powróciłem do zdrowia i nie mogę się doczekać szybkiego powrotu do Pentagonu” – powiedział w sobotnim oświadczeniu.

Dodał: „Zdaję sobie sprawę, że mogłem wykonać lepszą robotę, zapewniając odpowiednie informowanie opinii publicznej. Zależy mi na tym, aby działać lepiej”.

„Ale ważne jest, aby powiedzieć: to była moja własna procedura medyczna i biorę pełną odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące ujawnienia informacji”.

Jednakże niepowiadomienie kluczowych urzędników w strukturze dowodzenia wzbudziło wzmożone kontrole.

Stany Zjednoczone mają armię kontrolowaną przez cywilów i choć prezydent jest głównodowodzącym, jego Sekretarz Obrony znajduje się bezpośrednio pod nim w hierarchii dowodzenia armii. Siły zbrojne otrzymują wytyczne od swoich przywódców politycznych i muszą wiedzieć, kto w danym momencie rządzi, a kto nie.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział reporterom, że oczekuje się, że „wszelkie hospitalizacje” zostaną powiadomione poprzez strukturę dowodzenia, a niezawiadamianie Białego Domu przez trzy dni zdecydowanie nie jest na czas.

Urzędnicy powiedzieli CNN, że Kathleen Hicks, zastępca dowódcy Pentagonu, zaczęła przejmować część obowiązków swojego szefa w zeszły poniedziałek, ale do czwartku nie wiedziała, gdzie jest jej szef.

Szefowa personelu Austin, Kelly Magsamin, była chora i „nie mogła wcześniej przekazać zawiadomień” – powiedział Ryder.

„W czwartek przekazałem te zawiadomienia Wiceministrowi i Doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego” – powiedział.

Powiedział CNN, że we wtorek powiadomiono przewodniczącego Połączonych Szefów Sztabów. Jednakże generał CQ Brown jest poddoradcą spoza hierarchii dowodzenia.

Rader przyznał, że sekretarze służby wojskowej zasiadający w strukturze dowodzenia zostali powiadomieni dopiero w piątek.

Czołowi Republikanie i czołowi Demokraci, w tym niektórzy sojusznicy administracji, wyrazili zaniepokojenie incydentem.

„Najbardziej niepokojącą rzeczą, jaką usłyszałem, jest to, że ani prezydent Biden, ani członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie zostali poinformowani, że był hospitalizowany aż do czwartku” – powiedział w niedzielę CNN Leon Panetta, który był sekretarzem obrony w administracji Obamy.

„To jest niedopuszczalne. Musimy być w stanie zapewnić silną strukturę dowodzenia i obecność osób odpowiedzialnych za ochronę naszej obrony narodowej. „

Demokratyczny kongresman Adam Smith, członek rankingu Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, napisał we wspólnym oświadczeniu ze swoimi republikańskimi kolegami, że pan Austin powinien jak najszybciej przedstawić „dodatkowe szczegóły dotyczące jego stanu zdrowia i procesu decyzyjnego, który miał miejsce w zeszłym tygodniu”. .” Może”.

Niektórzy Republikanie wzywali do usunięcia Austina.

Były prezydent Donald Trump powiedział, że sekretarz „należy natychmiast odwołać się z powodu niewłaściwego postępowania zawodowego i zaniedbania obowiązków”, natomiast senator stanu Arkansas Tom Cotton wezwał do „wyciągnięcia konsekwencji tego szokującego upadku”.

Zdawkowe zapewnienia, że ​​Biden nie rozważa zwolnienia Austina, niewiele pomogą rozwiać pytania dotyczące niewątpliwie poważnego błędu w ocenie.

Na Sekretarza Obrony będzie teraz wywierana presja, aby ujawnił więcej na temat swoich problemów zdrowotnych oraz tego, czy sprosta tej wymagającej roli, w związku z którą Stany Zjednoczone są głęboko zaangażowane w dwa obecne teatry konfliktów na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie.

READ  Eric Prince: Według raportu amerykański miliarder sprzedaje loty z Afganistanu za 6500 dolarów za bilet