Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Liz Truss rozważa skonfiskowanie rosyjskich aktywów w Wielkiej Brytanii, aby przekazać Ukrainie | Ukraina

Wielka Brytania chce pójść w ślady Kanady i przejąć aktywa Rosjan w Wielkiej Brytanii, aby przekazać je Ukrainie, Les Truss Powiedział.

Dzieje się to w czasie, gdy minister spraw zagranicznych ma wygłosić przemówienie w poniedziałek przed godz Ukraina Konferencja o odbudowie w Lugano w Szwajcarii, w której osobiście lub wirtualnie wezmą udział najwyższe kierownictwo polityczne Ukrainy.

Szacuje się, że ponad 120 000 domów na Ukrainie zostało zniszczonych podczas rosyjskiej inwazji, stwarzając potrzebę miliardowych dochodów na odbudowę gospodarczą kraju i uczynienie go gospodarką zorientowaną na Europę.

Truss powiedziała parlamentarzystom w zeszłym tygodniu, że popiera pomysł, aby rząd mógł skonfiskować rosyjskie aktywa zamrożone w Wielkiej Brytanii i rozdysponować je ofiarom wojny Rosji na Ukrainie.

Powiedziała: „Popieram tę koncepcję. Przyglądamy się jej uważnie. Kanadyjczycy właśnie uchwalili przepisy. Jest to kwestia, nad którą pracujemy wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Skarbu, ale zdecydowanie zgadzam się z tą koncepcją. wystarczy, że doprecyzujesz szczegóły”.

Powiedziała, że ​​inicjatywa „prawdopodobnie” wymagałaby przepisów, ale niekoniecznie.

Zajęte środki mogą zostać przekazane osobom fizycznym w formie rekompensaty lub państwu ukraińskiemu. Obecnie Wielka Brytania może zawiesić rosyjskie aktywa na podstawie ustawy o przestępstwach gospodarczych na 56 dni i przedłużyć zawieszenie o kolejne 56 dni. W tym okresie właściciel aktywów nie może w żaden sposób z niego korzystać.

Przemawiając na konferencji, Truss będzie twierdził, że Wielka Brytania stanie się głównym partnerem Ukrainy w procesie odbudowy i zapewni już 1,5 miliarda dolarów temu krajowi poprzez wielostronne gwarancje kredytowe i ponad 100 milionów funtów w ramach wsparcia dwustronnego.

Powiecie: „Ożywienie Ukrainy z rosyjskiej wojny agresji będzie symbolem władzy demokracji nad tyranią. [Vladimir] Putin powiedział, że jego próby zniszczenia Ukrainy zaowocowały jedynie silniejszym, bardziej zamożnym i zjednoczonym krajem.

Wielka Brytania zdecydowanie popiera integralność terytorialną Ukrainy i pozostanie z Ukrainą, gdy wyłoni się ona jako silna, zamożna i rozwijająca się demokracja. Wsparcie Ukrainy prowadziło nas w czasie wojny i nadal będzie prowadzić we wspieraniu planu odbudowy i rozwoju rządu ukraińskiego”.

READ  Wiadomości Trumpa: Republikanie wzywają do więzienia Clintona za „oskarżenia o szpiegostwo”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedziało: „Programy pomocy humanitarnej i rozminowywania pomogą odbudować wsie, miasta i miasta, a w dłuższej perspektywie Wielka Brytania będzie dzielić się wiedzą gospodarczą i finansową, aby przekształcić Ukrainę w globalne centrum inwestycji, przedsiębiorczości i najnowocześniejszych technologii. Wielka Brytania będzie opowiadać się za przywróceniem Kijowa i regionu kijowskiego, opierając się na pytaniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

W praktyce skala odbudowy zależeć będzie od wyniku i czasu trwania wojny oraz od tego, czy wschodnia Ukraina – gdzie doszło do największych zniszczeń – wróciła do Kijowa, czy nadal jest w rękach Rosji.

Szacuje się, że około 6,4 mln Ukraińców opuściło kraj, a 6-7 mln obywateli opuściło swoje domy i przeniosło się do zachodniej części Ukrainy. Koszt wojny szacuje się na bilion dolarów, jeśli będzie trwała do końca roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował lukę bilansu płatniczego Ukrainy do czerwca na 14,3 mld euro (15 mld USD).

Jednym z celów konferencji będzie nakreślenie wizji ukraińskiej gospodarki zgodnej z europejską, zapewniającą specjalizacje w sektorach rolnictwa, energetyki odnawialnej i technologii. Jedną z najbardziej drażliwych kwestii będzie program usuwania oligarchii i sposób ustanowienia silnych instytucji antykorupcyjnych w czasie, gdy prawdopodobne są duże napływy pieniędzy ze Stanów Zjednoczonych i Europy.