Operatorzy systemów transportowych z krajów bałtyckich: Litgrid (Litwa), AST (Łotwa), Elering (Estonia) i Polski (PSE) złożyli dziś wspólny wniosek o dofinansowanie z instrumentu Connected Europe Facility (CEF). Czterech OSP wnioskuje o wsparcie finansowe dla inwestycji Baltic Synchronization Project, Faza 2, Część II, które są niezbędne dla bezpiecznej i stabilnej synchronizacji bałtyckich systemów energetycznych z kontynentalnym europejskim synchronicznym i desynchronizacją Rosyjskiego Zunifikowanego Systemu Energetycznego. Środki zostaną przeznaczone na ulepszenia sieci, urządzenia do regulacji częstotliwości i modernizację informatycznych systemów sterowania.
Cztery kraje chcą wsparcia CEF dla inwestycji o wartości 238 mln euro. Inwestycje litewskie wynoszą 41 mln euro, łotewskie – 49 mln euro, estońskie – 37 mln euro, polskie – 111 mln euro.
CEF jest głównym instrumentem finansowym UE, stworzonym w celu promowania wzrostu, zatrudnienia i konkurencyjności poprzez ukierunkowane inwestycje w infrastrukturę na poziomie europejskim. Wspiera rozwój wysokowydajnych, zrównoważonych i skutecznie połączonych sieci energetycznych w całej Europie.
Baltic Synchronization Project został już nagrodzony środkami CEF w 2019 i 2020 roku.
Baltic Synchronization Project został już nagrodzony środkami CEF w 2019 i 2020 roku. Kraje bałtyckie i Polska otrzymały do tej pory ponad 1 mld euro na wzmocnienie sieci krajowych, budowę podmorskiego kabla HVDC Harmony Link oraz instalację kondensatorów synchronicznych w kraje bałtyckie. Większe wsparcie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” pomogłoby w terminowej realizacji pełnego projektu synchronizacji, co jest bardzo interesujące zarówno dla regionu bałtyckiego, jak i Unii Europejskiej. Wspólna realizacja Centrum Współpracy Międzynarodowej jest przykładem owocnej i owocnej współpracy regionalnej ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa dostaw i integracji rynkowej w krajach bałtyckich.
Do tej pory kraje rozwinięte dokonały kilku inwestycji związanych z synchronizacją, takich jak wzmocnienie linii energetycznych, instalacja automatycznych transformatorów i utworzenie trzeciego połączenia między Estonią a Łotwą. Większość dużych przetargów budowlanych zakończyła się sukcesem i rozpoczęto remonty linii energetycznych oraz budowę kondensatorów synchronicznych. Ponadto PSE i Litgrid wspólnie wykonały szereg prac w fazie przygotowawczej Harmony Link, w tym badania dna morskiego, pozyskiwanie gruntów pod podstacje, a także rozpoczęły zakup podstacji kablowych i transformatorowych HVDC.
Stworzenie dodatkowej infrastruktury międzypaństwowej w drugiej fazie synchronizacji zwiększy bezpieczeństwo energetyczne w regionie, ale także stworzy nowe możliwości dla uczestników rynku energii, a tym samym poprawi funkcjonowanie wewnętrznego europejskiego rynku energii. Pomoże również w utrzymaniu wzrostu gospodarczego i stworzeniu nowych miejsc pracy.
Synchronizacja systemu elektroenergetycznego krajów bałtyckich z siecią Europy kontynentalnej ma zostać zakończona do końca 2025 roku.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Grupa Canpack przenosi polski biznes szklarski do BA Glass
Polska: Silny rynek pracy sprzyja ożywieniu wydatków | Muzyka pop
Alibaba wprowadza nowe narzędzie AI, które pomoże sprzedawcom na platformie hurtowej zarządzać klientami zagranicznymi i polską pocztą biznesową.