Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

LightSail 2 był w kosmosie od 30 miesięcy – torując drogę przyszłym misjom szybowcowym

To zdjęcie wykonane przez sondę LightSail 2 Planetary Society 13 listopada 2020 roku przedstawia północne Filipiny i tajfun FAMCO. Północ jest mniej więcej w prawym górnym rogu. Spectraline (materiał typu żyłka), który pierwotnie utrzymywał zamknięte panele statku kosmicznego, można zobaczyć w prawym i lewym dolnym rogu. Dopasowano kolory obrazu i usunięto niektóre zniekształcenia obiektywu typu rybie oko. Źródło: Towarzystwo Planetarne

Nawet po 30 miesiącach w kosmosie Misja LightSail 2 Towarzystwa Planetarnego Z powodzeniem kontynuuje „Sail on Sunshine”, demonstrując technologię żagla słonecznego na orbicie Ziemi. Misją jest dostarczenie solidnych danych dla przyszłych misji, które mają nadzieję wykorzystać żagle słoneczne do eksploracji wszechświata.

LightSail 2, mini kostka, wprowadzona na rynek w czerwcu 2019 r SpaceX Falcon Heavy, jako misja demonstracyjna, która ma sprawdzić, jak dobrze żagiel słoneczny może zmienić orbitę statku kosmicznego. Miesiąc po wystrzeleniu, kiedy LightSail 2 wystrzelił ultracienki żagiel Mylar o powierzchni 32 metrów kwadratowych, misję ogłoszono sukcesem, ponieważ żagiel podniósł orbitę małego statku kosmicznego wielkości bochenka.

„Idziemy na wyższą wysokość orbitalną bez paliwa rakietowego, po prostu pchając światło słoneczne” – powiedział prezes Planetary Society (TPS) Bill Nye na konferencji prasowej po publikacji. „Pomysł, że można prowadzić statek kosmiczny i uzyskać napęd w kosmosie z czegokolwiek poza fotonami, jest niespodzianką, a dla mnie jest to tak romantyczne, że płyniesz na słońcu”.

TPS, którego członkowie sfinansowali misję o wartości 7 milionów dolarów, powiedział, że udostępnia mu dane misji NASA Aby wspomóc trzy nadchodzące wyprawy szybowcowe: Skauci NEAI słoneczny krążownik, I ACS3. NEA Scout ma wystrzelić w przestrzeń księżycową już w lutym 2022 r. Na rakiecie NASA Space Launch System podczas lotu testowego Artemis I. Misja wykorzysta swój żagiel słoneczny do opuszczenia oceanu księżycowego i odwiedzenia asteroidy.

READ  Space Perspective zostaje pierwszą na świecie firmą zajmującą się podróżami kosmicznymi

Żagle słoneczne wykorzystują moc fotonów ze słońca do napędzania statków kosmicznych. Chociaż fotony nie mają masy, wciąż mogą przenosić niewielką ilość pędu. Tak więc, kiedy fotony uderzają w żagiel słoneczny, statek jest bardzo nieznacznie odpychany od słońca. Z biegiem czasu, gdyby statek kosmiczny znajdował się w kosmosie bez obciążającej go atmosfery, prawdopodobnie przyspieszyłby do niewiarygodnie dużych prędkości.

Statek kosmiczny z żaglem słonecznym nie musiałby przewozić paliwa, więc teoretycznie mógłby podróżować przez dłuższy czas, ponieważ nie musiałby tankować.

Ale LightSail 2 jest na orbicie okołoziemskiej. Kiedy statek kosmiczny kołysze się w żaglach w świetle słonecznym, podnosi swoją orbitę nawet o kilkaset metrów dziennie. Ale mały statek kosmiczny nie ma środków, aby przechylić żagle wystarczająco dokładnie, aby zapobiec opadaniu jego orbity po drugiej stronie planety. W końcu LightSail 2 zanurkuje zbyt głęboko w atmosferę Ziemi, aby ulec oporowi atmosferycznemu. Ulegnie rozkładowi i spaleniu.

Chile przez LightSail 2

LightSail 2 wykonał to zdjęcie Chile 17 lutego 2020 r. W górnej środkowej części widać solnisko Uyuni w Boliwii. Północ ma rację. Żagiel wydaje się lekko zakrzywiony dzięki 185-stopniowemu wizjerowi typu rybie oko. Kolor obrazu został zmodyfikowany, a niektóre zniekształcenia usunięte. Źródło: Towarzystwo Planetarne

Mówi ostatnia aktualizacja z TPS LightSail 2 znajduje się obecnie około 687 kilometrów nad Ziemią.

„Dzięki optymalnemu prowadzeniu żagla w czasie” – napisał Jason Davis z TPS – „obniżanie wysokości w ostatnich miesiącach było najlepsze w całej misji”. Ciąg czasami nawet pokonywał opór atmosfery, powodując niewielki wzrost orbity statku kosmicznego. Ponadto aktywność słońca poniżej średniej utrzymywała górną część atmosfery Ziemi słabą przez większość misji, zmniejszając opór żagla”.

Ale ostatnio słońce stało się bardziej aktywne, Emisja dużych rozbłysków słonecznych. Zespół LightSail 2 jest przekonany, że ta aktywność prawdopodobnie powoduje teraz wyższe tempo rozpadu orbity niż wcześniej obserwowane podczas misji. Jednak inżynierowie misji szacują, że statek kosmiczny może pozostać na orbicie przez co najmniej kolejny rok.

READ  Przestrzeń Elona Muska

Tymczasem, gdy statek kosmiczny nadal wysyła z orbity oszałamiające obrazy, inżynierowie nadal zbierają pomysły, które można zastosować w przyszłych misjach.

Zauważalny: Jeśli planujesz odwiedzić Smithsonian w Waszyngtonie, modele LightSail 2 będą częścią nowego wyświetlacza pod adresem Wystawa Smithsonian FUTURESKolekcja sztuki i technologii, która przedstawia przyszłość ludzkości. Nowa wystawa rozpoczyna się 20 listopada 2021 r. w Arts and Industries Building w National Mall w Waszyngtonie i potrwa do lipca 2022 r. Więcej informacji od TPS tutaj.

Pierwotnie opublikowany w wszechświat dzisiaj.