Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Liderzy Ukrainy, Bałtyku i Polski spotykają się podczas polskiego święta

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Litwy powiedział w poniedziałek, że jego kraj nigdy nie zaakceptuje aneksji Krymu przez Ukrainę w 2014 roku przez Rosję i presji militarnej Moskwy na wschodnią Ukrainę ani starań Kremla o wywieranie wpływów na Białorusi.

Prezydent Geethanes N ausvez Ceda przemawia na odległym posiedzeniu parlamentów Polski i Litwy w Warszawie z okazji 230. rocznicy ich wspólnej konstytucji, pierwszego w Europie pisemnego dokumentu demokratycznego.

W uroczystości gościli w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Żhelensky oraz przywódcy Łotwy i Estonii – krajów Unii Europejskiej graniczących z Rosją i Białorusią.

„Litwa nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu i podejmie kroki w celu zakończenia okupacji części wschodniej Ukrainy” – powiedział. „Cokolwiek się stanie, Ukrainie nie można pozwolić na przejście w przeszłość”.

Powiedział, że Litwa popiera ruch niepodległościowy na sąsiedniej Białorusi i nigdy nie pozwoli Moskwie wpływać na niego.

„W Europie XXI wieku nie ma miejsca na nowe wpływy, które zaprzeczają suwerenności niepodległych narodów” – powiedział.

Później, podczas telewizyjnej debaty prezydentów, polski Andrzej Duda zapewnił Żelenskiego, że działania Rosji na Ukrainie są „nie do przyjęcia” w Warszawie.

Zhelensky, który ma spotkać się w tym tygodniu w Kijowie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blingenem, powiedział, że wojna przeciwko wspieranym przez Moskwę separatystom we wschodniej Ukrainie to „wojna w Europie”.

„Nikt dzisiaj nie zrzeknie się naszej suwerenności. Walczymy … ponieważ chcemy być wolni – powiedział Żhelensky.

Po rozmowach w cztery oczy z Tutą Żhelenski podziękował Polsce za silne poparcie dla integralności regionalnej Ukrainy i potępienie aneksji Krymu.

Żelenski powiedział, że zaprosił Dudę na sierpniowe obchody 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę oraz na spotkanie głów państw w celu omówienia „okupacji Krymu”.

Podczas poniedziałkowej debaty prezydenckiej na temat UE i epidemii Żhelenski powiedział, że Ukraina, która chce kiedyś dołączyć do klubu, nie otrzymała jeszcze żadnej obiecanej przez UE szczepionki przeciwko COVID-19.

READ  Wyjaśnienie: Dlaczego Polska popiera prawa, które utrudniają Żydom odzyskanie skradzionego mienia

Powiedział, że tylko 1 milion ludzi w jego kraju z ponad 44 milionów zostało zaszczepionych.

Pięciu prezydentów podpisało porozumienie, podkreślając, że jedność między narodami ma fundamentalne znaczenie dla pokoju, stabilności i rozwoju w dzisiejszym świecie.

Konstytucja Polski z 1791 r. Ma na celu wzmocnienie jej konstytucji i państwa prawa oraz ochronę przed agresją sąsiednich mocarstw, w tym Rosji. Historycy twierdzą, że w 1795 roku Polsce nie udało się uniknąć aneksji imperiów rosyjskich, pruskich i austriackich, które były wymazane z mapy przez ponad sto lat.

Polska i sąsiednia Litwa były jednym państwem w XVIII-wiecznej konstytucji.