Economy

Liderzy biznesu krytykują rządowy program reformy podatkowej „Polish Deal”

Dziewięć największych polskich stowarzyszeń biznesowych, skupionych pod auspicjami Rady Przedsiębiorczości, oceniło zjadliwie rządowy program reformy podatkowej „Polski Deal”.

We wspólnym oświadczeniu ostrzegli, że proponowane zmiany niosą ze sobą ryzyko „pogłębienia sprzeczności w systemie podatkowym i ubezpieczeń społecznych” i pobudzą rozwój szarej strefy gospodarczej.

Liderzy biznesu powiedzieli, że zamiast oferować kompleksowe i spójne zasady, oparte na wąskich, ukierunkowanych interwencjach, plan stymulacyjny w dużej mierze opiera się na fundamentalnej reformie systemu składek na ubezpieczenie społeczne. W efekcie pakiet zaburza stabilność i pewność prawną obecnego systemu podatkowego, co negatywnie wpływa na długoterminowe plany biznesowe firm.

Rada uznała, że ​​istnieją „głębokie sprzeczności” między wyznaczonymi przez rząd celami a wyborem polityki mającej je osiągnąć.

Z drugiej strony reformy mają na celu wsparcie finansowe systemu opieki zdrowotnej z obecnych 4% PKB do 7% do 2027 r. poprzez pobieranie wyższych składek na ubezpieczenie społeczne. Z drugiej strony zachęcą więcej właścicieli firm do przejścia na system podatku ryczałtowego lub zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, co będzie skutkowało niższymi składkami.

Według obu serwisów sprzeczne klauzule zawarte w „Polskim Porozumieniu” wzmocnią szarą strefę ekonomiczną, tworząc luki prawne.

Liderzy biznesu zauważyli również, że rząd nie skonsultował się z właścicielami firm i wezwali prawodawców do przeprowadzenia eksperckiej analizy długoterminowego wpływu proponowanych zmian.

Według rządu „polski układ” złagodzi obciążenia podatkowe dla 18 mln Polaków o niskich zarobkach i zwiększy stawki osób o wysokich dochodach.

Kluczowym elementem pakietu stymulacyjnego jest zwiększenie ulgi podatkowej do 30 000 zł (7 816 USD) z obecnych 8 000 zł (2 084 USD).

Wyższy próg podatku dochodowego zostanie podwyższony o 32% do 120 000 zł (31.266 USD).

Zgodnie z proponowanymi zmianami składki na opiekę zdrowotną dla osób prowadzących działalność na własny rachunek nie będą odliczane do celów podatkowych. Będzie teraz naliczany proporcjonalnie do dochodu według stawki 9%.

Pakiet obejmuje m.in. zwiększone wsparcie dla rodzin z dziećmi oraz zachętę finansową dla pracowników i przedsiębiorców, którzy osiedlili się za granicą, do powrotu do Polski.

Jeśli Parlament zatwierdzi tę jesień, zapisy programu mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.

READ  Fundusz naprawczy COVID-19 Unii Europejskiej otrzymał jednogłośnie zielone światło

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment