Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lider NATO nazywa sytuację na granicy białorusko-polskiej „głęboką troską”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest „głęboko niepokojąca” i że koalicja jest gotowa pomóc zaangażowanym sojusznikom.

Stoltenberg wygłosił przemówienie w Berlinie, gdzie spotkał się z ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel, aby omówić kwestię, przed którą stoją państwa członkowskie NATO i nie tylko.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg udzielił wywiadu Associated Press 18 listopada 2021 r. podczas Forum Biznesu NATO w Rzymie.

Polska i Unia Europejska oskarżyły rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o „uzbrajanie” imigrantów, głównie z Afryki, Bliskiego Wschodu i Afganistanu, do wjazdu na Białoruś, a czasem przymusowego zaganiania ich do polskiej granicy. Białoruś odrzuca prośbę.

Polskie wojska w ostatnich tygodniach wielokrotnie ścierały się z migrantami, próbując przekroczyć granicę. Polscy urzędnicy bezpieczeństwa twierdzą, że 12 000 migrantów przebywa na Białorusi w pobliżu polskiej granicy.

Zwracając się do dziennikarzy Stoltenberg, NATO niepokoi nie tylko granicę Polski z Białorusią, ale także granice sojuszników NATO – Litwy i Łotwy, które mają problemy z imigrantami, choć w mniejszym stopniu w Polsce.

Przywódca NATO Łukaszenko powiedział, że reżim jest „cyniczny i nieludzki”, by wykorzystywać bezbronnych ludzi i wywierać presję na inne kraje. Powiedział, że NATO w pełni solidaryzuje się z Polską i innymi bezpośrednio dotkniętymi sojusznikami.

Stoltenberg zauważył, że nazwał to, co nazwał „krokami we właściwym kierunku”, ponieważ Irak zatrzymał loty przewożące ludzi z Iraku do granicy z Białorusią i Polską.

Stoltenberg powiedział również, że NATO jest zaniepokojone zbudowaniem przez Rosję znaczących sił w pobliżu granicy z Ukrainą i na Krymie, terytorium okupowanym przez Rosję na Ukrainie. Wezwał Rosję do „przejrzystości w tym, co robią”. Apelujemy do Rosji o złagodzenie napięć i zapobieżenie dalszej eskalacji”.

Niektóre informacje do tego raportu pochodzą z Associated Press, Reuters i Agencies France-Press.

READ  Mundial 2022: Meksyk odpadł, ale Polska „szalony dzień piłki nożnej”