Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Liczba wolnych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii wzrosła do prawie 2 milionów

Liczba wolnych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii wzrosła w ostatnich tygodniach, a obecnie dostępnych jest prawie dwa miliony miejsc pracy.

Niektóre branże borykają się z poważnymi brakami kadrowymi, przy czym w samym sektorze transportowym brakuje ponad 100 000 kierowców ciężarówek.

Potencjalnym pracownikom oferowane są pensje nawet dwukrotnie wyższe niż normalnie, tylko po to, aby zachęcić więcej osób do zmiany kariery.

Problem był spowodowany wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, niedoborem zagranicznych pracowników i pandemią COVID-19.

Według analizy przeprowadzonej przez Konsorcjum Zatrudnienia i Zatrudnienia (REC), nauczyciele, pracownicy opieki, kucharze i sprzątaczki to najbardziej poszukiwane zawody z dziesiątkami tysięcy dostępnych miejsc pracy.

Aplikacja Job Recovery Tracker monitoruje liczbę ofert pracy opublikowanych od stycznia 2020 r.

Wynika z niego, że po gwałtownym wzroście we wrześniu liczby te są teraz znacznie wyższe niż kiedykolwiek.

W sumie w tygodniu od 13 do 19 września powstało 1 903 045 miejsc pracy, w porównaniu do 1 795 856 w poprzednim tygodniu.

Oto liczba nowych ofert pracy opublikowanych w Wielkiej Brytanii w ciągu zaledwie jednego tygodnia od 13 do 19 września, zgodnie z danymi Konsorcjum Zatrudnienia i Zatrudnienia (REC):

  • Strażnicy: 55 019
  • Szefowie kuchni: 0,36471
  • Nauczyciele szkół podstawowych: 32942
  • Ślusarze: 22956
  • Detergent: 28220
  • Kierowcy ciężarówek: 7513
  • Liczba nowych pracowników: 6557
  • Sprzedawcy: 32615
  • Sekretariat szkoły: 2678
  • Pracownicy pocztowi: .2251

Największy wzrost wakatów miał miejsce w Walii i Irlandii Północnej, podczas gdy w Londynie nie odnotowano tak dużego wzrostu.

Neil Carbury, dyrektor naczelny REC, powiedział, że chociaż duża liczba nowych miejsc pracy to „dobra wiadomość”, ostrzegł, że „istnieje teraz realna szansa, że ​​niedobór dostępnej siły roboczej spowolni ożywienie gospodarki”.

Dodał: „Niedawne badanie przeprowadzone przez Centrum Przedsiębiorczości dla Pracodawców wykazało, że trzech na pięciu ma ponad 30% więcej wakatów niż zwykle, a 97% stwierdziło, że obsadzenie zajmuje więcej czasu”.

READ  Zwolennicy Trumpa, rosyjscy oligarchowie i arystokraci finansują w Europie antygenderowych aktorów Nowości

„Niedobory siły roboczej i wynikające z nich trudności w zatrudnianiu ograniczają gospodarkę, ograniczając wzrost produkcji i innowacje, dlatego ważne jest, abyśmy je szybko rozwiązali” – podsumował Neil Carbury.