Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Leonardo podpisuje umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na produkcję ramienia robota do użytku na Marsie

Misja mająca na celu po raz pierwszy zwrócenie próbek z powierzchni Marsa na Ziemię spowoduje, że pod koniec dekady na Czerwonej Planecie wyląduje 2,5-metrowe ramię robota.

W tym tygodniu, podczas Międzynarodowych Targów Lotniczych w Farnborough, Leonardo podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na zaprojektowanie, wyprodukowanie, zintegrowanie i przetestowanie tego ramienia, zwanego ramieniem do przenoszenia próbek, dla programu Mars Sample Return. NASA prowadzi misję we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Po udanej fazie badań i prototypowania Leonardo, stojący u steru Unii Europejskiej, będzie teraz odpowiedzialny za rozwój systemu aż do jego pierwszych operacji na Marsie. Zaplanowane na dostawę w 2025 r. Ramię robota Leonardo zostanie zainstalowane na sondzie do odzyskiwania próbek NASA i będzie pobierać rurki wypełnione marsjańską glebą zebraną wcześniej przez łazik Mars 2020. Pozwoli to naukowcom na powrót na Ziemię w celu analizy próbek w stanie -laboratoria artystyczne i prowadzić nowe badania mające na celu poprawę ludzkiego zrozumienia czerwonej planety.


Ceremonia podpisania umowy na Międzynarodowych Targach Lotniczych w Farnborough – od lewej: David Parker, dyrektor Human and Robotic Exploration w ESA, Gabriel Pierali, dyrektor zarządzający Leonardo’s Electronics Division i Luigi Pasquale, koordynator działań kosmicznych Leonardo.


„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy przyczynić się do sukcesu misji Mars Sample Return, która jest ambitnym programem i ważną międzynarodową współpracą. Ten kontrakt wzmacnia nasze przywództwo w robotyce kosmicznej, ważnej podstawowej technologii w eksploracji planet i operacjach serwisowych na orbicie ”. „Ten najnowocześniejszy instrument jest tylko jednym z przykładów doskonałości technologicznej Leonardo w kosmosie, dlatego zostaliśmy wybrani do przyłączenia się do głównych misji badania wszechświata, monitorowania stanu naszej planety oraz świadczenia usług w zakresie mobilności i łączności o znaczeniu krytycznym”.

Ramię do przenoszenia próbek to klejnot w koronie robotyki kosmicznej: autonomiczne, niezawodne i niezwykle wydajne. Jego architektura symuluje „ramię”, „łokieć” i „nadgarstek” ludzkiego ramienia i może wykonywać dużą liczbę ruchów z 7 stopniami swobody. W przeciwieństwie do ramienia ludzkiego ramię do pobierania próbek ma wbudowane „mózg” i „oczy”. Kończyny, stawy i „ręka” (znana w kosmosie jako „efektor końcowy”), obsługiwane przez elektronikę sterującą, mogą wykonywać wszystkie czynności wymagane przez misję z dużą pomysłowością. Obejmują one identyfikację rur i wyciągnięcie ich z łazika, podniesienie ich z ziemi, włożenie ich do pojemnika i zamknięcie pokrywy przed podniesieniem z Marsa.

READ  Finn Harps ma nadzieję, że zwycięstwo nad Longford da im chwilę wytchnienia

W połączeniu z dwukamerowym systemem celowniczym urządzenie odbiera informacje z czujników i wysyła instrukcje do mechanizmów za pomocą około 600 sygnałów. Taka struktura pozwala „mózgowi” systemu samodzielnie decydować o najlepszym sposobie działania i odpowiednio koordynować ruchy. Jego oprogramowanie zawiera zaawansowane roboty mechatroniczne i algorytmy, które pozwalają ramieniu wykonywać manewry unikania kolizji, aby uniknąć uderzenia w sondę lub jej otoczenie. Podczas projektowania i budowy ramienia robota będą brane pod uwagę wyzwania związane z trudnym środowiskiem Marsa, takie jak duże zapylenie i ekstremalne temperatury (-130°C / +70°C).

David Parker, dyrektor Human and Robotic Exploration w Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział: „Od momentu powstania do pierwszych ruchów na powierzchni Marsa, to ramię robota jest świadectwem ogromnego doświadczenia i wiedzy, które posiadamy w Europie. Ramię do przenoszenia próbek będzie pomocną dłonią, która przeniesie planetologię na nowy poziom. poziom 2. Obsługa i przygotowywanie cennych próbek Marsa do dostawy to wielka sprawa.Niezwykła podróż z Marsa na Ziemię to niezwykły wyczyn.”

Projekt uzyskał pełne wsparcie Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI).

Giorgio Sacuccia, prezes ASI, powiedział: Roboty eksploracyjne od zawsze były jednym z filarów działalności Włoskiej Agencji Kosmicznej. Inwestycje poczynione przez ASI w niedalekiej przeszłości doprowadziły do ​​niezwykłego wzrostu krajowych umiejętności i kompetencji i pozwalają nam dziś potwierdzić wiodącą rolę, jaką Włochy odegrają w eksploracji Marsa, a w szczególności we wdrażaniu próbki Marsa. . misja powrotna. Dzisiejsza dekada oznacza nowy sukces dla włoskiego łańcucha przemysłowego uznanego za globalny punkt odniesienia w misjach eksploracyjnych, a w tym przypadku w szczególności w wymagającym i innowacyjnym sektorze technologii robotycznych.

Przeczytaj więcej artykułów o automatyzacji tutaj