Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Leon Schwarzbaum, ocalały z Auschwitz, zmarł w wieku 101 lat w Niemczech

Leon Schwarzbaum, ocalały z Auschwitz, zmarł w wieku 101 lat w Niemczech

Leon Scharsbaum, ocalały z nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz i dożywotni bojownik o sprawiedliwość dla ofiar Holokaustu, zmarł w wieku 101 lat.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski poinformował na swojej stronie internetowej, że Schwarzbaum zmarł w poniedziałek wczesnym rankiem w Poczdamie pod Berlinem. Nie podano przyczyny śmierci.

„Z wielkim smutkiem, szacunkiem i wdzięcznością ocaleni z Holokaustu na całym świecie żegnają swojego przyjaciela, towarzysza cierpienia i towarzysza Leona Schwarzbauma, który w ostatnich dziesięcioleciach swojego życia stał się jednym z najważniejszych współczesnych świadków Holokaustu” powiedziała komisja.

Komisja Oświęcimska powiedziała, że ​​Schwarzbaum jako jedyny z jego rodziny przeżył obozy koncentracyjne w Auschwitz, Buchenwaldzie i podobozie Sachsenhausen.

Stał się znany szerszej publiczności, gdy reżyser Hans Erich Witt nakręcił w 2018 roku film o swoim życiu. Film „Ostatni z wesołych chłopców” został nakręcony z samym Schwarzbaumem w oryginalnych lokalizacjach.

Schwarzbaum urodził się w 1921 roku w polskiej rodzinie żydowskiej w Hamburgu w północnych Niemczech. Dorastał w Będzinie w Polsce, gdzie rodzina została deportowana do Auschwitz w 1943 roku po rozwiązaniu tamtejszego getta.

3 צצייה בגלריה.

Sygnał "Praca czyni wolnym" (Praca czyni wolnym) przy głównej bramie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i koncentracyjnego Auschwitz

Znak „Arbeit macht Frei” przy głównej bramie obozu zagłady Auschwitz

(Zdjęcie: Reuters)

Po wojnie przez wiele lat mieszkał w Berlinie, gdzie pracował jako handlarz dziełami sztuki i antykami. Dziennik Bild donosił, że dwukrotnie się ożenił, ale nie miał dzieci.

W wieku 90 lat Schwarzbaum wciąż pojawia się w niemieckiej telewizji, aby opowiadać o nieznośnych cierpieniach, jakich doświadczył w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych, do których został deportowany. Regularnie odwiedzał także szkoły w Niemczech, aby opowiadać dzieciom o swoim życiu.

„Szczególnie w późniejszych latach Leona Schwarzbauma wielokrotnie kierowało pragnieniem wspomnienia swoich rodziców zamordowanych w Auschwitz i wszystkich innych ofiar Holokaustu. Wypowiadał się w ich imieniu” – powiedział Christoph Hubner, wiceprezes wykonawczy. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski.

„Ale był również zmotywowany swoim gniewem, ponieważ bardzo niewielu sprawców SS było widzianych w niemieckiej sali sądowej” – dodał Huebner, odnosząc się do brutalnej nazistowskiej organizacji paramilitarnej.

W 2016 roku zeznawał na procesie Reinholda Hanninga, byłego strażnika śmierci w Auschwitz, w Niemczech.

W wywiadzie dla Associated Press w 2019 r. w swoim berlińskim mieszkaniu, które było pokryte starymi czarno-białymi obrazami i zdjęciami trzydziestu pięciu krewnych, którzy zginęli w Holokauście, Schwarzbaum wyraził głębokie zaniepokojenie odrodzeniem antysemityzmu w całej Europie. Europa.

„Jeśli coś pójdzie nie tak, nigdy więcej nie będę chciał przeżyć takich czasów” – powiedział. „Natychmiast wyemigruję do Izraela”.

READ  Aareal Bank zmniejsza rozmiar swojej rady dyrektorów