Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lekki atak Ukrainy odpycha Rosję o 70 kilometrów w tydzień

Lekki atak Ukrainy odpycha Rosję o 70 kilometrów w tydzień

Największa dotychczas ofensywa wojenna Ukrainy przesunęła linię frontu o 70 kilometrów do tyłu w ciągu tygodnia, zdobywając centrum logistyczne w Kobiansku i kierując swój cel na wojskowy posterunek dowodzenia w Izyum. Atak piorunów na północnym wschodzie kraju może doprowadzić do schwytania tysięcy rosyjskich żołnierzy.

„Kobiansk to Ukraina… Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy!”, napisała w sobotę na Facebooku Natalia Popowa, radna Kobianskiej Rady Miejskiej.

Miasto leży na rosyjskich szlakach dostawczych do regionu Donbasu, skrawka ziemi w dużej mierze zajętej przez Rosję. Jego zdobycie w piątek wieczorem nabrało rozpędu dla sił ukraińskich do okrążenia i zajęcia dużego skupiska sił rosyjskich na południe od Izyum.

„To początek, dobry początek” – powiedział premier Ukrainy Denis Szmyal. „Morale jest wysokie”.

Powodzenie kontrataku dało siłom ukraińskim taktyczny i moralny impuls, a zachodnim sojusznikom zademonstrowało ich możliwości.

Izyum znajdzie się pod kontrolą Ukrainy w ciągu kilku godzin. Rosjanie uciekli, zostawiając broń i amunicję. Centrum miasta jest bezpłatne – powiedział Taras Berezovets, rzecznik prasowy Brygady Bohon Ukraińskich Sił Specjalnych.

Filmy opublikowane w mediach społecznościowych najwyraźniej pokazywały rozklekotanych rosyjskich żołnierzy pospiesznie opuszczających swoje pojazdy i pozycje, zostawiając sprzęt i żywność porozrzucane wokół swoich pozycji. Miejscowa ludność wiwatowała nacierających przez wyzwolone wsie wojska ukraińskie.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało w sobotę rzadkie oświadczenie, w którym uznało wycofanie się z Bałaklii i Izyum, ale przedstawiło je jako posunięcie mające na celu skupienie uwagi na innym obszarze frontu, a nie porażkę w wyniku zmasowanego ukraińskiego kontrataku.

aby osiągnąć cele. . . Rzecznik Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział, że podjęto decyzję o przegrupowaniu sił rosyjskich zlokalizowanych w obwodach Bałaklia i Izjum, aby zwiększyć wysiłki w kierunku Doniecka.

W tym celu powiedział: „Przeprowadzono trzydniową operację pacyfikacji i relokacji grupy sił rosyjskich obecnych na tym terenie i przerzucenia ich na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej.

READ  Stany Zjednoczone i Niemcy opierają się presji, by przeforsować kandydaturę Ukrainy do NATO

Kijów rozpoczął ofensywę na początku tego tygodnia, wykorzystując rosyjską obronę, która została wyczerpana po wysłaniu wojsk na południe, by odeprzeć ukraiński atak wokół Chersoniu. Do 10 tys. rosyjskich żołnierzy może zostać aresztowanych w charkowskim ćwiczeniu, Lawrence Friedman, emerytowany profesor studiów wojennych w King’s College London.

„Jestem przekonany, że są jeszcze inne sukcesy… siły rosyjskie uciekną” – powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie opublikowanym w sobotę dla ukraińskiej agencji informacyjnej RBC.

„A oni, wierzcie mi, bo dzisiaj niszczymy ich łańcuchy logistyczne, magazyny itp… Będzie jak lawina, jedna linia obrony zatrzęsie się i upadnie.

W sobotę siły rządowe osiągają znaczne zyski, powiedziała Natalia Homenyuk, rzeczniczka ukraińskich sił zbrojnych na froncie południowym w pobliżu Chersoniu. „Istnieją postępy dla naszych sił na froncie południowym na różnych odcinkach od dwóch do kilkudziesięciu kilometrów” – powiedziała.

Rosyjski prezydent Władimir Putin odbył w piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, ale jego rzecznik Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml nie ma dalszych komentarzy i skierował wszystkie pytania do Ministerstwa Obrony, podała rosyjska agencja TASS.

Analitycy wojskowi twierdzą, że Ukraina przeprowadziła dwa niemal jednoczesne ataki, aby przytłoczyć centralny system dowodzenia rosyjskiego wojska, który zmaga się z wielokierunkowymi rozmieszczeniami.

Rosyjscy generałowie boją się popełniać błędy. . . Co prowadzi do centralizacji podejmowania decyzji, ponieważ każdy stara się forsować decyzje jak najwyżej, aby uniknąć odpowiedzialności. „To zabija ich zdolność do wielokierunkowego podejścia” – powiedział Andrey Zagorodnyuk, były minister obrony Ukrainy.

To właśnie robią nasze siły zbrojne. . . „Atak tam, gdzie Rosjanie się nie spodziewają i w więcej niż jednym kierunku”, powiedział uczestnikom Jałtańskiej Konferencji Strategii Europejskiej w Kijowie w ten weekend.

Dotychczasowy sukces ukraińskiej ofensywy skłonił jednego z komentatorów wojskowych związanych z siłami rosyjskimi do określenia jej jako „katastrofy” i „Największa porażka militarna Rosji od 1943 r.”.

READ  Imigranci zwiększają granicę ze Stanami Zjednoczonymi w ramach surowej polityki imigracyjnej, która ma zostać zniesiona

Jednak analitycy ostrzegali przed zbytnim odczytywaniem wczesnych sukcesów Ukrainy ze względu na możliwość przekroczenia linii zaopatrzenia, dodając, że błędem byłoby niedocenianie możliwości rosyjskiego wojska.

Na południu ofensywa chersońska napotyka bardziej sztywny opór i podobno zbiera duże żniwo, ponieważ jej siły napotykają dobrze zaopatrzone i dobrze zachowane pozycje rosyjskie.

„że oni [the Russians] Ma bardzo dobrą wojnę elektroniczną. Mają bardzo dobrą artylerię. Mają sporo zaawansowanych technologicznie broni. . . Więc musisz być ostrożny. „Zawsze trzeba szanować przeciwnika” – powiedział generał Wesley Clark, były naczelny dowódca NATO.

Mówi się, że Rosja wysyła już więcej żołnierzy. Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że 1200 żołnierzy czeczeńskich zostało rozmieszczonych w celu wzmocnienia rosyjskich pozycji wokół Chersoniu. Filmy opublikowane w mediach społecznościowych w sobotę podobno również pokazywały helikopter armii rosyjskiej w nowych siłach, aby wzmocnić Izyum.