Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lawa z Wysp Kanaryjskich dociera do morza, budząc obawy przed toksycznymi gazami | Hiszpania

Wulkanolodzy twierdzą, że lawa z wybuchającego wulkanu na Wyspach Kanaryjskich dotarła do oceanu, budząc obawy przed uwolnieniem toksycznych gazów, gdy lawa uderzy w wodę morską.

Rząd regionalny hiszpańskiego archipelagu ogłosił już dwumilową strefę wykluczenia, wokół której lawa ma dostać się do Oceanu Atlantyckiego i poprosił okolicznych mieszkańców o pozostanie w pomieszczeniach.

„Przepływ lawy dotarł do morza w Playa Nueva” – powiedział na Twitterze Instytut Wulkaniczny Wysp Kanaryjskich (Involcan).

Wulkan La Cumbre Vieja, który rozciąga się na południowym krańcu La Palmy, wyspy liczącej 85 000 mieszkańców, wybuchł 19 września, uwalniając rzeki lawy, które powoli spływały w kierunku morza.

W poniedziałek mieszkańcy kilku dzielnic w wiosce Tazacorte w pobliżu wybrzeża zostali poproszeni o pozostanie w pomieszczeniach, aby uniknąć szkód spowodowanych uwolnieniem toksycznych gazów, które mogą wystąpić w wyniku interakcji między stopioną lawą a wodą.

We wtorkowe popołudnie powolny strumień lawy, który zmieniał prędkość w ciągu ostatnich kilku dni, a nawet zatrzymał się w jednym miejscu, wciąż znajduje się 800 metrów od wybrzeża, co uniemożliwia przewidzenie, kiedy dotrze do oceanu.

Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6000 osób z ich domów. Zdjęcie: Nacho Dossey/Reuters

Miguel Angel Morquine, dyrektor techniczny Wysp Kanaryjskich, podkreślił, że ostrzega się mieszkańców przed pozostawaniem w pomieszczeniach z powodu „możliwości niewielkiego wstrząsu, gdy magma dostanie się do wody morskiej i że ten mały wstrząs powoduje opary, które mogą być toksyczne”. Wulkaniczny plan awaryjny (Pevolka).

Eksperci twierdzą, że lawa przedostająca się do wody morskiej wyśle ​​w powietrze chmury toksycznych gazów, powodując wybuchy i roztopione skały, które rozpadają się jak strzały z broni palnej.

„Wdychanie lub kontakt z kwaśnymi gazami i cieczami może podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe oraz może powodować trudności w oddychaniu, szczególnie u osób z istniejącymi wcześniej chorobami układu oddechowego” – ostrzega Involcan.

READ  Biden wita „ogromny krok naprzód”, gdy Demokraci uchwalają ustawę o infrastrukturze | Joe Biden
Lawa nadal wybucha z wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma - wideo
Lawa nadal wybucha z wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma – wideo

Na wyspie ogłoszono stan klęski żywiołowej, ponieważ stopiona skała przedostała się do tej pory przez ponad 258 hektarów ziemi i zniszczyła 589 nieruchomości – nie wszystkie z nich są domami, jak wynika z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus.

Wcześniej we wtorek rząd wydał 10,5 mln euro pomocy dla ofiar erupcji, w szczególności na zakup mieszkań dla tych, których domy zostały zalane lawą.

Erupcja wulkanu wymusiła ewakuację ponad 6000 osób z ich domów, ale do tej pory nikogo nie zabiła ani nie zraniła.

Wyspa La Palma żyje głównie z uprawy bananów i turystyki.