Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lawa wlewa się do morza tworząc deltę i powiększając wyspę La Palma w Hiszpanii

Naukowcy z Unii Europejskiej powiedzieli w czwartek, że powierzchnia hiszpańskiej wyspy La Palma nadal się rozszerza, gdy lawa wypływa z wulkanu do Oceanu Atlantyckiego i twardnieje w kontakcie z wodą.

Unijny program obserwacji Ziemi Copernicus poinformował w czwartek, że jego zdjęcia satelitarne pokazują język stopionej skały w kształcie litery D gromadzący się pod koniec środy na zachodnim brzegu wyspy o powierzchni 338 hektarów (835 akrów).

Typowe wiatry pasatowe hiszpańskich Wysp Kanaryjskich pomogły rozproszyć pióropusze pary wodnej i toksycznych gazów, które powstają, gdy lawa o temperaturze powyżej 1000 °C (1800 °F) styka się z oceanem, gdzie woda ma temperaturę 22 °C (71,6 °F). . .

Ale władze były w pogotowiu, ponieważ hiszpańska prognoza pogody, AEMET, wskazała, że ​​kierunek wiatru może zmienić się później w czwartek i przynieść toksyczne pióropusze w kierunku brzegu i dalej w głąb lądu.

Kwas solny i małe cząsteczki szkła wulkanicznego uwalniane do powietrza mogą powodować podrażnienie skóry, oczu i dróg oddechowych.

Niepokój budził również kierunek, w którym może podążać lawa. Stopiony płyn wydobywający się z wulkanu, który wybuchł po raz pierwszy 19 września, wciąż spływał po zboczu jak rzeka, a następnie staczał się z klifu na Oceanie Atlantyckim. Ale nierówny teren może spowodować, że lawa przeleje się na swojej obecnej ścieżce, rozprzestrzeni się na inne obszary i zniszczy więcej domów i pól uprawnych.

Do tej pory zniszczono co najmniej 855 budynków i 30 kilometrów (18,6 mil) dróg, a także inną ważną infrastrukturę. Plantacje bananów, które są źródłem dochodów wielu wyspiarzy, zostały zniszczone lub uszkodzone przez popiół wulkaniczny.

Do tej pory ewakuowano ponad 6000 mieszkańców, a setkom innych zalecono pozostanie w pomieszczeniach, aby uniknąć ewentualnego wdychania toksycznych gazów. Od czasu erupcji wulkanu nie było żadnych doniesień o urazach ani obrażeniach wśród mieszkańców La Palmy.

READ  Rosyjski projekt rezolucji w sprawie zbrodni wojennych rozesłany w ONZ | Rosja

La Palma, dom dla około 85 000 ludzi, jest częścią wulkanicznych Wysp Kanaryjskich, archipelagu północno-zachodniej Afryki. Wyspa ma około 35 kilometrów (22 mil) długości i 20 kilometrów (12 mil) szerokości w najszerszym miejscu.