Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Last Energy zawiera umowy PPA dla 34 elektrowni jądrowych SMR w Polsce i Wielkiej Brytanii

Last Energy zawiera umowy PPA dla 34 elektrowni jądrowych SMR w Polsce i Wielkiej Brytanii

Last Energy, amerykańska firma zajmująca się technologią jądrową na małą skalę i deweloper projektów, zawarła umowy na zakup energii (PPA) dla 34 bloków małych reaktorów modułowych PWR-20 (SMR) z czterema partnerami przemysłowymi w Wielkiej Brytanii i Polsce. Oferty, które stanowią 18,9 USD sprzedaży energii, Znak to „największy rurociąg nowych elektrowni jądrowych w budowie na świecie”, powiedział Last Energy.

Firma z siedzibą w Waszyngtonie poinformowała 22 marca, że ​​podpisała prywatne umowy zakupu dziesięciu elektrowni o mocy 20 MW z Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), utworzona w 1997 roku specjalna strefa ekonomiczna w południowo-zachodniej Polsce, w której działa 540 firm. Umowa oznacza sprzedaż energii elektrycznej o wartości ponad 4,3 mld USD w całym okresie obowiązywania umowy i 1 mld USD w krajowe inwestycje energetyczne i infrastrukturalne w regionie.” Powiedziała, że ​​pierwsza z dziesięciu stacji zaopatrujących KSSE w energię elektryczną może zostać oddana do użytku w 2026 roku.

Last Energy w środę ujawniło również umowę PPA dla 24 SMR w Wielkiej Brytanii w ramach trzech partnerstw branżowych. Chociaż Last Energy nie ujawniło szczegółów na temat nowych partnerstw, stwierdziło, że „reprezentują one różne branże w Wielkiej Brytanii, w tym kampus nauk przyrodniczych, producenta zrównoważonych paliw i dewelopera centrów danych o bardzo dużej skali”. Oczekuje się, że szczegółowe informacje zostaną uzyskane „w nadchodzących miesiącach, gdy zespoły projektowe po obu stronach sfinalizują ustalenia dotyczące wyboru lokalizacji i zaangażowania odpowiednich interesariuszy” – podała firma. Jednak Last Energy wskazało, że pierwsza brytyjska elektrownia może zostać uruchomiona w 2026 roku.

Szybkie wprowadzenie, szybkie rozmieszczenie PWR-20

Rozwój to duży skok dla firmy Last Energy, która została założona w 2020 roku komercyjny spin-off z Centrum wpływu energiiThink tank w Waszyngtonie, który koncentruje się na krótkoterminowych rozwiązaniach klimatycznych. Firma postanowiła to zrobić Zeszłoroczny projekt PWR-20. Jego flagowa oferta, PWR-20, to 20 megawatów (60 megawatów) Ciśnieniowy reaktor wodny (PWR) z pojedynczą pętlą i ciągłą wydajnością 300°C. Konstrukcja wykorzystuje standardowe paliwo PWR o pełnej długości wzbogacone o 4,95% i cykl chłodzenia powietrzem.

Last Energy twierdzi, że PWR-20 jest wyjątkowo przystosowany do wspierania szybkiej dekarbonizacji przemysłu ze względu na małą i skalowalną łączną moc cieplną i elektryczną. „Ten model pozwala nam wytwarzać energię elektryczną, przetwarzać parę / ogrzewanie na miejscu i rozwijać się zgodnie z potrzebami klientów. Modułowa, chłodzona powietrzem konstrukcja oznacza, że ​​jednostki nie są ograniczone obecnością zasobów wodnych – miejskiego przyłącza wodnego lub odwiert spełni wszystkie wymagania dotyczące wody”. Dzięki uprzejmości: Last Energy

Jednak, jak podała firma w zeszłym roku moc, Konkurencyjność technologii opiera się na innowacyjnym modelu dostarczania „miniaturowego, nowoczesnego, modułowego” standardowego projektu PWR. Firma stwierdziła, że ​​model „zwiększa skalowalność i szybkie wdrażanie poprzez wiele obiektów na małą skalę opartych na powtarzalnych ramach i gotowych komponentach, umożliwiając energii jądrowej przestrzeganie najlepszych praktyk w branży energii odnawialnej: skalowanie ilości, a nie skali”. .

A ponieważ technologia wykorzystuje standardową równowagę między konfiguracją fabryczną a konstrukcją modułową, najnowsza elektrownia może być w całości wyprodukowana w fabryce i zainstalowana „na miejscu w mniej niż trzy miesiące”. Fabrycznie wykonany model, jak twierdzi firma, „upraszcza proces regulacyjny, utrzymuje koszty projektu poniżej 100 milionów dolarów i otwiera zarówno prywatne finansowanie, jak i weryfikację klientów”. Ponadto nacisk kładziony jest na tę dostawę. „Zajmujemy się wszystkimi aspektami procesu inwestycyjnego, w tym projektowaniem, budową, finansowaniem, usługami i eksploatacją” – zaznaczył.

„Naszą wizją jest stworzenie nowego paradygmatu tego, co jest możliwe dzięki rozwojowi jądrowemu na dużą skalę, a dzięki tym partnerstwom szybko się to pojawia” – powiedział w środę Brett Kogelmas, dyrektor generalny Last Energy. „Zbyt długo energetyka jądrowa była zbyt duża, zbyt kosztowna i nie udało jej się stworzyć produktu spełniającego oczekiwania klientów. Od samego początku zaczęliśmy od zbadania wymagań energetycznych naszych klientów i zaprojektowaliśmy naszą elektrownię oraz cały nasz model biznesowy, wokół dostarczania tego, czego potrzebują”.

READ  Wpływ Amazona na polską gospodarkę: dziesięć kluczowych faktów

Umowy PPA – gwarancje dochodów – to duży krok naprzód w zaawansowanej dziedzinie energii jądrowej

Jednak nowo ogłoszone umowy PPA stanowią również niezwykły postęp w rozwijającej się branży zaawansowanych reaktorów jądrowych, która obejmuje małe reaktory modułowe (SMR, zwykle poniżej 300 megawatów) i mikroreaktory (10 megawatów lub mniej). Podczas gdy wiele zaawansowanych reaktorów jądrowych jest w trakcie budowy na całym świecie, niewiele z nich zebrało znaczne fundusze publiczne lub prywatne. Na przykład jest jedną z 21 zaawansowanych technologii ocenionych przez Agencję Energii Jądrowej (NEA) w swoim kraju 13 marca — udostępniono pulpit nawigacyjny SMRTylko połowa poczyniła znaczne postępy w kierunku pełnego sfinansowania pierwszego w swoim rodzaju projektu lub wykazała postęp w finansowaniu projektów jedynych w swoim rodzaju.

Ale jeszcze mniej twórców zaawansowanych technologii i projektów jądrowych ma zabezpieczone mechanizmy gwarancji przychodów, takie jak umowy zakupu energii. Umowy zakupu energii to umowy, na mocy których handlowcy zgadzają się kupować energię wytwarzaną z projektu, który jest zainstalowany, posiadany i obsługiwany przez dewelopera. Mechanizmy pozwalają twórcom projektów na spłatę zainwestowanego kapitału i osiągnięcie akceptowalnych zwrotów dla inwestorów.

Umowy PPA, które często zawierane są na okres od 10 do 20 lat, zapewniają ważną pewność handlową, która przyciąga nabywców energii, zwłaszcza w sferze handlowej i przemysłowej. Warunki często obejmują koszt energii, kiedy projekt rozpocznie działalność komercyjną, harmonogram dostaw energii, oczekujące kary za dostawę i warunki płatności. Warto zauważyć, że umowy PPA stają się coraz bardziej popularną metodą finansowania projektów energii odnawialnej ze względu na ich zdolność do ograniczania ryzyka zarówno dla producentów, jak i nabywców energii.

Michael Crabb, wiceprezes ds. finansów w Last Energy, powiedział w środę moc Umowa zakupu energii dla dziesięciu bloków z KSSE w Polsce jest umową gwarancji przychodów. „Będziemy z nimi współpracować, aby dostarczać tę energię bezpośrednio klientom z ich obszaru przemysłowego” – powiedział. Powiedział, że umowy w Wielkiej Brytanii dotyczące 24 jednostek przez trzech różnych partnerów obejmują „dwie fizyczne umowy PPA i jedną wirtualną umowę PPA”.

Jednak chociaż umowy PPA obejmują nową technologię małych jednostek, w istocie umowy odzwierciedlają umowy strukturalne innej generacji. „Produkt jest podstawowym produktem załadunkowym, który cenią sobie klienci,” Krab powiedział. „Czynnikami wysokiej niezawodności są silnik” – powiedział. „To jedna z kluczowych słabości, które rozwiązujemy dla naszych klientów, dopasowując ich zapotrzebowanie na energię”.

Innym ważnym wskaźnikiem zapotrzebowania na energię jądrową jest sektor przemysłowy

Tymczasem umowy Last Energy stanowią również podstawę nowych postępów zaawansowanego przemysłu jądrowego w celu zabezpieczenia umów na dostawy z sektora przemysłowego w celu zaspokojenia zapotrzebowania na zdekarbonizowaną energię i ciepło. Dla zaawansowanych deweloperów jądrowych – którzy wprowadzają mniejsze elektrownie – sygnały rynkowe z sektora komercyjnego i przemysłowego są ważne, ponieważ wspierają inwestycje w nowe projekty lub innowacje.

READ  Wybory 2023: poseł Paweł Milewski to polski imigrant z czarnym pasem, który chce zostać posłem Napiera

Wcześniej w marcu firma X-Energy zajmująca się zaawansowaną technologią jądrową ogłosiła, że ​​zorganizuje demonstrację swojego czteroblokowego Xe-100 o mocy 320 MW w zakładzie Dow w regionie Zatoki Perskiej w USA. Projekt ten, będący częścią federalnej demonstracji w ramach Amerykańskiego Programu Demonstracji Zaawansowanych Reaktorów, ma otrzymać 1,23 miliarda dolarów dofinansowania z ustawy IIJA (Infrastructure Investment and Jobs Act) z listopada 2021 r. podczas siedmioletniego okresu demonstracyjnego. Departament Energii i Dow podkreśliły kluczową rolę projektu w wykazaniu, w jaki sposób energochłonne gałęzie przemysłu mogą osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Firma zaproponowała jednak podejście Last Energy, które koncentruje się na zrównoważonym finansowaniu z dużym naciskiem na potrzeby przemysłu. „Zamiast prosić o fundusze rządowe na nowy rozwój jądrowy, Last Energy pozyskuje prywatny kapitał, który chce inwestować w projekty i infrastrukturę czystej energii” – zauważyła w środę. Nowo ogłoszone KDT będą wspierać budowę 34 bloków – łącznie 680 MW. Firma dodała, że ​​jednostki te będą głównymi źródłami obciążenia na miejscu dla partnerów przemysłowych i zostały zaprojektowane w celu wypełnienia „krytycznej luki dla użytkowników dużej mocy, którzy szukają niezawodnego, szybkiego rozwiązania do usuwania węgla”.

Zauważył, że w Europie dążenie do niezawodnej, niedrogiej i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla energii przemysłowej jest szczególnie widoczne. „Zużycie energii w przemyśle odpowiada za jedną czwartą globalnych emisji gazów cieplarnianych, a konkurencyjność europejskiego przemysłu zależy od zapewnienia stabilnych dostaw energii po konkurencyjnej cenie, ponieważ wiele firm i regionów walczy o zapewnienie wystarczającej ilości energii, aby przyciągnąć i zatrzymać partnerów przemysłowych” – czytamy w raporcie.

Ostatnie umowy PPA zostały podpisane z KSSE na 10 jednostek produkcyjnych, w szczególności niezależnie od umowy na 10 elektrycznych PWR-20 o mocy 20 MW ogłoszonej w sierpniu 2022 r. z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE), kolejną specjalną strefą ekonomiczną zlokalizowaną w północnej Polsce. Chociaż ta umowa była pierwszym długoterminowym kontraktem Last Energy, szybko weszła w życie, ponieważ Polska szukała alternatywnych źródeł energii, gdy rosyjska agresja zdestabilizowała bezpieczeństwo energetyczne w regionie. LSSE powiedział w sierpniu moc że o ile technologia SMR jest wciąż „nowością” w polskiej energetyce, „eksperci przewidują, że w najbliższych latach, ze względu na wysokie ceny energii, ograniczoną dostępność energii w sieci elektroenergetycznej oraz dostępność paliw kopalnych, nastąpi wzrost rozwój i zainteresowanie reaktorami jądrowymi”.

powtórzył doktor. Tak skomentował w środę Janusz Miczak, prezes zarządu KSSE. „Inwestorzy przemysłowi szukają obecnie bezpiecznego źródła energii bezemisyjnej do zasilania swoich operacji, które można płynnie skalować wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię” — powiedział. „Ten projekt zapewni rodzaj bezpieczeństwa i pewności dostaw i cen energii, których potrzebują nasi partnerzy przemysłowi, aby dokonywać długoterminowych inwestycji w naszym regionie”.

READ  Krytyczny szacunek dla wysokiej jakości członkostwa

Tymczasem Wielka Brytania stoi przed podobnymi wyzwaniami. „Użytkownicy energii przemysłowej coraz częściej stają w obliczu ograniczeń w dostawach energii, nie wspominając o ekstremalnej zmienności cen i niepewności” – powiedziała Lily Frenchham, dyrektor generalny brytyjskiego Stowarzyszenia Zdecentralizowanej Energii. „Małe elektrownie jądrowe firmy Last Energy zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne przemysłu ciężkiego, który jest w stanie dostarczać ciepło i energię elektryczną bez emisji dwutlenku węgla i robić to w sposób, który można skalować w czasie, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne”.

Intensywny wyścig o uruchomienie instalacji FOAK

Wraz z projektami KSSE i Wielkiej Brytanii, które mają teraz prywatne umowy zakupu, projekty Last Energy są na „różnym stopniu rozwoju i zawierania kontraktów”, powiedział rzecznik Last Energy. moc Środa. Obejmuje to osobną umowę z LSSE zgoda Aby zbadać dwa zakłady w Rumunii. W sumie rurociąg składał się z 46 SMR-ów PWR-20.

Jednak wysiłki mające na celu uruchomienie pierwszych jednostek w Polsce i Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych trzech lat mogą napotkać przeszkody, zwłaszcza ze względu na niepewność związaną z licencjonowaniem. Rzecznik Last Energy zauważył, że firma jest „bardzo zaangażowana” we współpracę z odpowiednimi organami regulacyjnymi na swoich rynkach docelowych. Powiedział, że inne czynniki, takie jak zakłady produkcyjne, będą „ściśle powiązane ze strategią licencyjną” w każdym kraju i ostatecznym zestawem warunków handlowych „dla każdego projektu”.

Tymczasem Last Energy również intensywnie inwestuje w swoje łańcuchy dostaw. W raporcie zauważono, że „inwestycje przychodzące” – inwestycje wspierające klientów w całym łańcuchu dostaw w kraju – wynoszą 1 miliard dolarów dla KSSE i 2,4 miliarda dolarów dla Wielkiej Brytanii.

Rzecznik powiedział, że potencjalne opóźnienia zostały uwzględnione w umowach PPA. „Jednym z głównych powodów, dla których przyjęliśmy to podejście, jest to, że dostosowuje ono nasze zachęty do dostarczania energii elektrycznej do zachęt nabywców do kupowania tej energii, ale nie płacenia, dopóki nie dostarczymy” – powiedział.

W tej chwili Last Energy „jest w stanie rozpocząć produkcję własnych jednostek elektrowni” – powiedział rzecznik. Zauważył, że jest to ogromna zaleta. „Jednym z powodów, dla których jesteśmy przekonani, że możemy przyspieszyć ostateczny harmonogram wdrożenia, jest to, że zaczniemy iść naprzód… gdzie będziemy mogli produkować równolegle z naszym procesem licencjonowania” — powiedział.

Sonal Patel Jest starszym redaktorem w POWER (@ćwierkaćI @ćwierkać).