Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kto obniżył ceny pomidorów szklarniowych w Polsce?  • Drożdże

Kto obniżył ceny pomidorów szklarniowych w Polsce? • Drożdże

Polski rynek odnotowuje w tym tygodniu dramatyczny spadek cen hurtowych pomidorów szklarniowych. Owoce Wschodu. W ciągu kilku dni średnia cena wszystkich odmian pomidorów spadła o 35-45%.

Warto dodać, że w miniony weekend cena pomidorów osiągnęła najwyższy poziom w tym sezonie. Rekordowo wysokie ceny gazu i energii elektrycznej spowodowały wówczas gwałtowny spadek produkcji warzyw szklarniowych w krajach UE, co doprowadziło do wzrostu importu i wywindowania cen do niespotykanego dotąd poziomu.

Co spowodowało ten nagły spadek cen pomidorów szklarniowych? Przyczyny tych trendów budzą kontrowersje wśród hurtowników.

Jeden z polskich handlarzy zwrócił uwagę, że ceny pomidorów spadły w Turcji, gdzie produkcja wzrosła pod wpływem rekordowych cen w zeszłym sezonie, ale popyt na ten produkt najwyraźniej zmalał. To samo źródło podało Owoce Wschodu Skrzynki pomidorów szklarniowych wysyłane do sprzedaży przez producentów tureckich, tj. bez ustalonej ceny.

Przeczytaj także: Cebula z Uzbekistanu i innych krajów Azji Centralnej zalewa rynek w Polsce

Istnieją również doniesienia o sprzedaży w Turcji zrównoważonych, okrągłych pomidorów szklarniowych po niewiarygodnie niskich cenach, zaczynających się od 0,50 dolara za kilogram. Była to oczywiście wyprzedaż reszty produktów, ale wskazuje na poważne problemy z popytem na tureckie warzywa szklarniowe w tym sezonie.

Kolejnym czynnikiem, którego nie można zignorować, jest gwałtowny spadek cen surowców energetycznych w Europie w tym sezonie. Ceny gazu ziemnego w Unii Europejskiej są obecnie najniższe w tym sezonie, a zimy w Europie w tym sezonie ponownie są łagodne i słoneczne. Pomaga to w utrzymaniu rozsądnych kosztów ogrzewania i oświetlenia szklarni, a krajowa produkcja warzyw szklarniowych ponownie rośnie.

Nic dziwnego, że rynki hurtowe i sieci supermarketów w Polsce oferują obecnie szeroką gamę pomidorów szklarniowych z Hiszpanii obok lokalnej produkcji szklarniowej. Tymczasem przyjazd pomidorów z Maroka – zdaniem handlowców – nie jest w tym sezonie tak znaczący, jak rok temu.

READ  Czy Polsce uda się obalić prawicowy rząd?

Zauważamy, że cena pomidorów w Polsce, która była najwyższa spośród monitorowanych przez nas krajów, spadła poniżej ceny na Ukrainie, a w Uzbekistanie cena tego produktu spadła w ciągu kilku dni! Obniżka cen może odbić się na Ukrainie, która większość warzyw szklarniowych ozimych importuje z Turcji.

Owoce Wschodu


Z materiałów witryny można korzystać bezpłatnie, jeśli w wyszukiwarkach znajdują się bezpośrednie i otwarte hiperłącza do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.