Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Księżyc oddala się od Ziemi i ma znaczący wpływ na czas

Naukowcy odkryli, że dni na Ziemi wydłużają się, ponieważ księżyc powoli się oddala.

Zawsze zakładano, że jedyny naturalny satelita Ziemi pozostaje w stałej odległości od Ziemi ze względu na siłę grawitacji. Jednak według NASA naukowcy już nie wierzą, że tak jest.

Najwyraźniej istnieje stale słabe połączenie między Ziemią a Księżycem. To stopniowe zapadanie się spowodowało, że nasza planeta obraca się wolniej, przez co ukończenie pełnego cyklu dziennego zajmuje nieco więcej czasu.

Jednak nowe badanie przeprowadzone przez naukowców wykazało, że ciało niebieskie znajdowało się znacznie bliżej Ziemi. Odkryli, że im bliżej księżyca, tym krótsze są dni na Ziemi.

Według naukowców dni na Ziemi trwały 18 godzin. Źródło: NASA/NOAA

Naukowcy uważają, że w pewnym momencie dzień na Ziemi 1,4 miliarda lat temu trwał zaledwie 18 godzin. To znacznie krócej niż 24 godziny, do których jesteśmy przyzwyczajeni w XXI wieku.

„Gdy Księżyc się oddala, Ziemia wygląda jak łyżwiarz, który zwalnia, gdy wyciąga ramiona” – mówi profesor Stephen Myers z University of Wisconsin-Madison.

Kontynuował: „Jedną z naszych ambicji było wykorzystanie astronomii do określania czasu w odległej przeszłości, aby opracować bardzo starożytne geologiczne skale czasu”. „Chcemy móc badać skały, które mają miliardy lat, w sposób porównywalny z tym, jak badamy współczesne procesy geologiczne”.

Astronomia to metoda powiązania teorii astronomicznej z obserwacjami geologicznymi. Profesor Myers, współautor badania, pracował ze swoim zespołem, aby przyjrzeć się przeszłości Ziemi i odtworzyć to, za co się uważa Układ słoneczny wyglądał wcześniej.

Księżyc oddala się od ziemi i wydłuża dni. Źródło: NASA

W zeszłym roku profesor Myers badał osady formacji skalnej sprzed 90 milionów lat. W ten sposób zespół odkrył cykle klimatyczne Ziemi.

Naukowcy doszli również do wniosku, że Księżyc był kiedyś tak blisko, że oddziaływania grawitacyjne Ziemi mogły go rozerwać.

Profesor Alberto Malinfero, współautor badania, powiedział: „To było ekscytujące, ponieważ w pewnym sensie cały czas o tym marzyłeś; byłeś osobą rozwiązującą szukającą problemu.

Należy jednak zauważyć, że naukowcy wiedzą, że sam księżyc ma 4,5 miliarda lat. Dlatego ich obliczenia mogą być nieco niedokładne. Mimo to dni na Ziemi zdecydowanie się wydłużają.