Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Księżyc może mieć własną strefę czasową, ale zegary tam działają inaczej — oto dlaczego Wiadomości z nauki i technologii

Na nadchodzące lata planowane są dziesiątki misji księżycowych, a potrzeba utrzymania czasu na Księżycu staje się niezbędna do współpracy różnych przedsiębiorstw kosmicznych.

przez Tom Gillespie, reporter wiadomości @ćwierkać


Wtorek, 28 lutego 2023 r., 12:21, Wielka Brytania

Większość z nas w pewnym momencie przestała patrzeć na księżyc – ale czy zastanawiałeś się kiedyś, która tam jest godzina?

Dla tych, którzy mają, ich pytanie może wkrótce mieć odpowiedź, ponieważ organizacje kosmiczne rozważają nadanie Księżycowi własnej strefy czasowej.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że ​​w ciągu następnej dekady planowane są dziesiątki misji księżycowych, w tym misje budowy baz i innych siedlisk na Księżycu.

Organizacje kosmiczne rozpoczęły dyskusje na temat mierzenia czasu na Księżycu w Centrum Technologicznym ESTEC Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii w listopadzie 2022 r.

Pietro Giordano, inżynier systemów nawigacyjnych ESA, powiedział: „Zgodziliśmy się co do wagi i pilności ustanowienia wspólnego księżycowego czasu referencyjnego, który jest akceptowany na całym świecie i do którego mogą odnosić się wszystkie systemy księżycowe i użytkownicy.

„Rozpoczyna się wspólny międzynarodowy wysiłek, aby to osiągnąć” – dodał.

Jak dotąd każda nowa misja na Księżyc odbywała się we własnej skali czasowej, z antenami kosmicznymi używanymi do synchronizacji pokładowych chronometrów z czasem na Ziemi.

Oprócz zdolności astronautów i kontrolerów naziemnych do określania czasu na Księżycu, potrzeba standardowego pomiaru czasu w kosmosie jest również niezbędna do prowadzenia i nawigacji.

NASA stawia kobiety w centrum misji Artemis

Tak jak systemy GPS na Ziemi wymagają precyzyjnej koordynacji i synchronizacji, tak samo jest z każdą infrastrukturą zbudowaną i obsługiwaną na Księżycu.

Stacja Gateway NASA będzie służyć jako wielozadaniowa placówka księżycowa, gdy zacznie działać po listopadzie 2024 r.

Będzie otwarty na pobyty astronautów i zapewni wsparcie ludziom w powrocie na powierzchnię Księżyca.

READ  Musk staje w obliczu koszmaru, gdy turyści kosmiczni zostają uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po tym, jak zła pogoda budzi obawy NASA | nauka | Aktualności

Tymczasem Europejska Agencja Kosmiczna wyląduje na powierzchni Księżyca lądownikiem Argonaut.

Misje te nie tylko będą działać na Księżycu lub wokół niego w tym samym czasie — będą również wchodzić w interakcje, być może przekazywać sobie nawzajem komunikację i przeprowadzać wspólne obserwacje.

Czytaj więcej
Nadszedł czas, aby zbadać odbijanie światła słonecznego z powrotem w kosmos, mówi Organizacja Narodów Zjednoczonych
Odkryto sześć starożytnych galaktyk „potworów”.

Europejska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że ​​jednym z obecnie omawianych tematów jest to, czy pojedyncza organizacja powinna być odpowiedzialna za ustawianie i utrzymywanie czasu księżycowego oraz czy powinien on być ustalany niezależnie, czy też utrzymywany w układzie geosynchronicznym.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​międzynarodowy zespół pracujący nad tym tematem napotka „poważne problemy techniczne”.

Dlaczego zegary na Księżycu działają inaczej?

Jednym z wyzwań jest to, że zegary na Księżycu działają szybciej niż ich odpowiedniki na Ziemi, zegary działają wolniej w silniejszych polach grawitacyjnych, a tym samym zyskują około 56 mikrosekund lub milionowych części sekundy dziennie.

Jego dokładna prędkość zależy od jego położenia na Księżycu, ponieważ porusza się z inną prędkością na powierzchni Księżyca niż na orbicie.

Bernhard Hoffenbach, członek zespołu zarządzającego światłem księżyca z Dyrekcji Badań Załogowych i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział: „Oczywiście uzgodniony system czasu musi być również praktyczny dla astronautów.

„Byłoby to nie lada wyzwaniem na powierzchni planety, gdzie każdy równikowy dzień trwa 29,5 dnia, w tym dwa tygodnie mroźnych księżycowych nocy, z małym niebieskim kółkiem nad całą Ziemią na ciemnym niebie.

„Ale po wprowadzeniu systemu czasu pracy na Księżycu możemy iść naprzód, aby zrobić to samo dla innych miejsc na planecie”.