Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kryzys na Bliskim Wschodzie: Lord Cameron mówi, że Wielka Brytania może ponownie uderzyć na Houthi w Jemenie |  Wiadomości polityczne

Kryzys na Bliskim Wschodzie: Lord Cameron mówi, że Wielka Brytania może ponownie uderzyć na Houthi w Jemenie | Wiadomości polityczne

Lord Cameron twierdzi, że wspólne działanie „przyczyni się w pewnym stopniu do osłabienia zdolności Huti, które zbudowano przy wsparciu Iranu”.


Niedziela 14 stycznia 2024 o 03:21, Wielka Brytania

Brytyjski minister spraw zagranicznych zasugerował, że Wielka Brytania może ponownie uderzyć na cele Houthi w Jemenie, jeśli grupa rebeliantów będzie nadal atakować statki na Morzu Czerwonym.

Lord Cameron ostrzegł, że bojownicy powiązani z Iranem mogą podnieść ceny w Wielkiej Brytanii, jeśli pozwolono im blokować kontenerowce na ruchliwym szlaku handlowym.

the Wczesną sobotę Stany Zjednoczone zbombardowały kolejne miejsce w Jemenie Po tym, jak Huti poprzysięgli zemstę za nalot przeprowadzony poprzedniego dnia przez Amerykanów i brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne.

Lord Cameron powiedział w artykule opublikowanym w „Sunday Telegraph”, że wspólne działanie „w pewnym stopniu osłabi zdolności Huti zbudowane przy wsparciu Iranu”.

Kryzys na Bliskim Wschodzie – najnowsze: materiał filmowy przedstawia moment, w którym samoloty brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych uderzyły w cele w Jemenie

Powiedział, że brak działań byłby równoznaczny z zaakceptowaniem faktu, że ataki Houthi mogą „skutecznie zamknąć ważny szlak morski przy względnej bezkarności”.

Dodał: „Jeśli Huti uniemożliwią przepływ statków, zagrożone zostaną kluczowe łańcuchy dostaw, a ceny wzrosną w Wielkiej Brytanii i na całym świecie”.

Zdjęcia satelitarne pokazują strajki w Jemenie

Lord Cameron powiedział, że naloty „wysłały jednoznaczny sygnał” dla Houthi, że „jesteśmy zdeterminowani położyć kres” ich atakom na Morzu Czerwonym.

Zasugerował, że Wielka Brytania mogłaby dołączyć do Stanów Zjednoczonych w ponownym uderzeniu Huti, jeśli będą kontynuować.

„Będziemy współpracować z sojusznikami. Zawsze będziemy bronić wolności żeglugi. Co najważniejsze, będziemy gotowi poprzeć nasze słowa czynami” – powiedział.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Dlaczego Wielka Brytania i Stany Zjednoczone rozpoczęły ataki na Jemen i kim są Huti?
Ataki na Huti przybliżają Wielką Brytanię i Amerykę do konfrontacji z Iranem

READ  Talibowie przejmują stolicę prowincji w Afganistanie | Afganistan

Tymczasem Sir Keir Starmer bronił swojego poparcia dla strajków, które Rishi Sunak zarządził bez uprzedniej konsultacji z Parlamentem, jak to czasami czynią premierzy przed interwencjami wojskowymi.

Lord Cameron twierdzi, że było to również „przesłanie do Iranu”.

W artykule dla „The Independent” przywódca Partii Pracy powiedział: „Ochrona handlu, bezpieczeństwa i życia ma ogromne znaczenie dla naszego interesu narodowego”.

Powiedział, że premier „powinien złożyć pełne oświadczenie” przed Izbą Gmin po powrocie w poniedziałek, ale podkreślił potrzebę szybkich działań wojskowych.

Sir Keir spotkał się z krytyką ze strony lewicy za swoje poparcie dla strajków.

Kliknij, aby subskrybować Sky News Daily, gdziekolwiek znajdziesz swoje podcasty

Diane Abbott, która była sekretarzem spraw wewnętrznych w rządzie Jeremy’ego Corbyna, ale obecnie jest niezależną parlamentarzystką, powiedziała: „W 2020 r. Keir Starmer powiedział: Koniec z nielegalnymi wojnami.

„Powiedział, że poprze wojnę tylko wtedy, gdy będzie ona legalna, będzie miała realny cel i zostanie zatwierdzona przez parlament” – dodał.

Dodał: „Obecne działania wojskowe wobec Jemenu nie obejmują żadnej z tych kwestii, a mimo to je popiera”.

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Tymczasem premier Rishi Sunak powiedział Mail On Sunday, że ataki Houthi na Morzu Czerwonym pokazały, że świat „staje się coraz większymi wyzwaniami” i „prawdopodobnie najbardziej burzliwy od dziesięcioleci”.

„To także bardziej skomplikowane. Moim zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo Brytyjczyków. Czy możemy sobie pozwolić na robienie takich rzeczy? Nie możemy sobie na to pozwolić” – dodał.

Lord Cameron wystąpi w programie The Trevor Phillips Show w Sky News w niedzielne poranki od 8:30.