Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kryzys energetyczny i relacje z Polską na czele unijnego szczytu

Kryzys energetyczny i relacje z Polską na czele unijnego szczytu

Rosnące światowe ceny energii i rządy prawa w Polsce znalazły się na czele dwudniowego szczytu Unii Europejskiej (UE) w Brukseli w piątek.

Przywódcy państw członkowskich UE zatwierdzili zestaw środków, które mają zaradzić doraźnym skutkom wzrostu cen energii i wezwali do działań średnio- i długoterminowych, ale z różnymi poglądami na konkretne rozwiązania.

Ponadto rosną obawy o niezależność sądownictwa od Komisji Europejskiej, organu Unii Europejskiej, w związku z orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego na początku tego miesiąca, że ​​polskie prawo ma pierwszeństwo nad prawem UE.

Rozwiązania dotyczące kosztów energii

Przywódcy państw członkowskich UE byli szczególnie zaniepokojeni wpływem niedawnego wzrostu cen gazu i energii elektrycznej na domy i firmy, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła zestaw środków służących kontrolowaniu rosnących cen energii w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Środki krótkoterminowe obejmują nadzwyczajne wsparcie dochodu dla gospodarstw domowych, pomoc rządową dla przedsiębiorstw i ukierunkowane obniżki podatków, przy jednoczesnym wspieraniu inwestycji w energię odnawialną i efektywność energetyczną w perspektywie średnioterminowej, zakupie oszczędności energii lub rezerw gazu oraz oszacowaniu bieżącej energii elektrycznej. Projekt rynku.

Francja ogłosiła w czwartek specjalny dodatek inflacyjny w wysokości 100 euro (116 USD) dla osób z miesięcznym dochodem netto poniżej 2000 euro w obliczu rosnących cen paliw.

Jednak przywódcy na szczycie UE byli podzieleni co do rozwiązań kryzysu energetycznego: niektórzy uważali, że obecny kryzys jest tymczasowy, a inni wzywają do bardziej zdecydowanych działań w celu zaradzenia jego wpływowi na gospodarkę.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała dziennikarzom, że „musimy znaleźć rozwiązanie bez zamykania rynków” i że kwestia rosnących cen energii musi być oddzielona od walki ze zmianami klimatycznymi.

Premier Holandii Mark Rutte uważał, że podwyżka ma charakter tymczasowy i że pakiet narzędzi UE może przyczynić się do obniżenia cen energii bez naruszania przepisów UE.

READ  Firma z Norfolk pomaga pracownikom w Polsce pomagać ukraińskim uchodźcom - Daily Press

Jednak hiszpański premier Pedro Sanchez wezwał państwa członkowskie do zintensyfikowania działań, ostrzegając, że kryzys „podważy konkurencyjność Unii Europejskiej”.

W obliczu rosnących cen energii niektóre państwa członkowskie chcą spowolnić rozwój energii odnawialnej. Jednak przywódcy UE podkreślili potrzebę łagodzenia zmian klimatycznych i działań i wezwali państwa członkowskie do „pilnego wykorzystania zestawu narzędzi, aby zapewnić krótkoterminową pomoc najbardziej wrażliwym konsumentom i wesprzeć Europejczyków”.

Przywódcy wezwali Europejski Bank Inwestycyjny do „zbadania, jak przyspieszyć inwestycje w transformację energetyczną”, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i wspierać zmiany klimatyczne.

Dyrektor Zarządzający Międzynarodowej Agencji Energetycznej Pathi Birol zwrócił uwagę, że niedawny wzrost światowych cen gazu ziemnego jest wynikiem wielu czynników.

Zamówienie EU-polskie

Podczas szczytu przywódcy poruszyli kwestię praworządności w Polsce, wyrażając zaniepokojenie konfliktem UE-Polska, że ​​polski wyrok konstytucyjny z 7 października cieszy się nadrzędnością prawa unijnego.

Polski premier Mateusz Morawiecki bronił stanowiska swojego rządu w sprawie konfliktu, a Polska jest zobowiązana do przestrzegania prawa i polityki UE.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której zwrócił się do Komisji Europejskiej i Rady Europy o wszczęcie postępowania prokuratorskiego przeciwko Polsce. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre części traktatów europejskich są niezgodne z Konstytucją RP, uznając uchwałę za „konkurencyjną i niezgodną z prawem”.

„Musimy znaleźć sposoby i możliwości zjednoczenia” – powiedziała w czwartek Merkel, wzywając do uczciwego dialogu w celu rozwiązania sporu między krajami UE a Polską. „Problem sporów prawnych przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości nie jest rozwiązaniem”.

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie niezawisłością sądownictwa, która została podważona wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Szefowa komisji Ursula van der Leyen powiedziała dziennikarzom na szczycie UE, że „główną kwestią jest niezależność sądownictwa w Polsce”.

Komisja posługuje się jednym z narzędzi, jakimi dysponuje, procedurą naruszeń lub nowym mechanizmem ochrony budżetu, prowadzącym do zawieszenia funduszy unijnych, czy też procedurą sankcji § 7, która ostatecznie pozbawia UE prawa głosu. .

READ  W maju spodziewane są masowe odwołania lotów w związku z nieosiągnięciem porozumienia z polskimi kontrolerami ruchu lotniczego

Wielu szefów państw wzywało do dialogu politycznego w celu rozwiązania sporu prawnego, a niektórzy wyrazili zdecydowane poparcie dla zobowiązania Komisji Europejskiej do ukarania Polski.