Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kryzys energetyczny dominuje w agendzie europejskiej w miarę zbliżania się zimy

Ankara

Europa zmaga się z pogłębiającym się kryzysem energetycznym, częściowo z powodu toczącej się wojny rosyjsko-ukraińskiej, gdy Moskwa wstrzymała dostawy gazu ziemnego w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód.

Rządy starają się zdywersyfikować dostawy energii i wprowadzić środki w celu zmniejszenia popytu i oszczędzania energii w miarę zbliżania się zimy.

Niemcy

Niemiecki parlament w piątek dał zielone światło na przedłużenie żywotności trzech elektrowni jądrowych w obliczu trwającego kryzysu energetycznego w kraju.

Bundestag zdecydował o kontynuacji eksploatacji ostatnich trzech niemieckich elektrowni jądrowych – Isar 2, Neckarwestheim 2 i Emsland – tymczasowo do 15 kwietnia przyszłego roku.

W ramach niemieckich planów wycofania się z energetyki jądrowej wszystkie trzy elektrownie zostały zamknięte pod koniec roku.

W głosowaniu imiennym 375 deputowanych opowiedziało się za poprawką do ustawy o energii atomowej, 216 głosowało przeciw, a 70 wstrzymało się od głosu.

W ostatecznym posunięciu sprawa nadal należy do wyższej izby parlamentu – Rady Federalnej – która może zająć się tą sprawą na posiedzeniu 25 listopada. Jest jednak mało prawdopodobne, aby zawetował te plany.

Polska

Interkonektor pozwalający na transport gazu ziemnego między Polską a Słowacją zostanie uruchomiony w piątek w ramach przygotowań do komercyjnego uruchomienia 12 listopada.

Operator polskiego systemu, Gaz-System, poinformował w oświadczeniu, że gazociąg będzie ciągnął się od tłoczni gazu w Strachosinie przy granicy ze Słowacją, aby obsługiwać oba kraje.

Gazociąg będzie przebiegał 61 kilometrów (38 mil) przez terytorium Polski i będzie kontynuowany przez 106 kilometrów (66 mil) przez Słowację, dostarczając 4,7 miliarda metrów sześciennych gazu na Słowację i 5,7 miliarda metrów sześciennych do Polski rocznie.

Gazociąg ma kluczowe znaczenie dla Polski, która walczyła o zaspokojenie swoich potrzeb energetycznych w wyniku wojny między Ukrainą a Rosją.

Dzięki temu połączeniu gazowemu Polska uzyska infrastrukturalny dostęp do zasobów gazu w Europie Południowej, Afryce Północnej i na Kaukazie.

READ  Polski wysłannik wzywa Pakistan do zwiększenia handlu dwustronnego

Słowacja uzyska również dostęp do Gazociągu Bałtyckiego oraz terminali LNG w Polsce i na Litwie.

Francja

Francuscy producenci jęczmienia ogłosili w piątek ostrzeżenie o dramatycznych skutkach kryzysu energetycznego dla ich zawodu.

W komunikacie prasowym krajowe stowarzyszenie producentów jęczmienia poinformowało, że producenci „już zostali osłabieni przez kryzys koronowy w 2020 r. i wynikający z niego wzrost cen jęczmienia w 2021 r.”. Dodała, że ​​kryzys energetyczny uderzył teraz w branżę.

Produkcja jęczmienia w dużym stopniu opiera się na zużyciu energii, szczególnie na kosztach gazu do ogrzewania i suszenia ziarna.

Francja jest największym eksporterem jęczmienia w Europie i drugim co do wielkości na świecie, z około 85% francuskiej produkcji eksportowanej do innych krajów Unii Europejskiej, a także do Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

Producenci obawiają się teraz spadku konkurencyjności i poważnych strat w udziale w rynku międzynarodowym. W komunikacie prasowym związek wezwał do uproszczenia dostępu do pomocy państwa.


Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości dostarczanych subskrybentom systemu AA News Broadcasting System (HAS) oraz w skrócie. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.