Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Krytyk Kremla Chodorkowski namawia Europę do ukarania Białorusi | Wiadomości biznesowe i ekonomiczne

Były rosyjski potentat naftowy Michaił Chodorkowski wezwał do nałożenia sankcji na białoruski państwowy koncern naftowy Belneftechim i Białoruski, jednego z największych na świecie producentów potażu.

Michaił Chodorkowski, były potentat naftowy, który obraził Kreml na czele z Władimirem Putinem, powiedział, że kraje europejskie powinny ukarać prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę za „piractwo” przestrzeni powietrznej poprzez ukaranie producentów ropy i potażu.

„Roman Protasevich musi zostać uwolniony, a dyktator ukarany” – powiedział Chodorkowski w oświadczeniu dla agencji prasowej Reuters. „Dyktatora należy uderzyć tam, gdzie boli najbardziej: w jego portfel”.

„Kraje europejskie powinny przyłączyć się do sankcji Stanów Zjednoczonych przeciwko Bellneftegheim i nałożyć sankcje na Białoruś” – powiedział Chodorkowski.

Belneftechim to państwowa spółka naftowa działająca na Białorusi. Belaruskali to jeden z największych producentów nawozów potasowych na świecie.

Europejscy przywódcy zagrozili w poniedziałek, że ograniczą międzynarodowy ruch lotniczy nad Białorusią i prawdopodobnie transport drogowy po tym, jak samolot Ryanair został zmuszony do lądowania w wypadku, który kraje zachodnie potępiły jako „piractwo państwowe”.

Prezydencka służba prasowa poinformowała, że ​​Łukaszenko osobiście zamówił samolot myśliwski MiG-29 do eskortowania samolotu Ryanair, który leciał z Aten, Grecji do Wilna na Litwie, na lotnisko w Mińsku, gdzie Protasevic – dziennikarz i pasażer lotu Ryanairem – został zatrzymany na lotnisku.

26-letni Protasevic jest współzałożycielem komunikatora Telegram Nexta, który Białoruś w zeszłym roku ogłosił jako „ekstremistyczny” po tym, jak został wykorzystany do zorganizowania dużych protestów przeciwko Łukaszence.

Protasevicowi, który uciekł z kraju do Polski, grozi kara do 15 lat więzienia.

Chodorkowski został skazany za zmianę kierunku lotu i aresztowanie Protasewicza.

„Przechwycenie cywilnego samolotu na pokładzie samolotu cywilnego na białoruskim niebie z pogardą ignoruje międzynarodowe zasady bezpieczeństwa lotów, bezprecedensowy przypadek wykorzystania wojskowego samolotu do śledzenia dziennikarza” – powiedział Chodorkowski.

READ  Rząd jest o krok od podpisania CEPA z Indiami

Incydent spotkał się również z natychmiastowym międzynarodowym potępieniem i wezwaniem do uwolnienia aktywisty ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów oraz nałożenia sankcji i wszczęcia śledztwa przez Urząd Lotnictwa Cywilnego ONZ.