Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Krytyczny szacunek dla wysokiej jakości członkostwa

Krytyczny szacunek dla wysokiej jakości członkostwa


Wywiad z Ambasadorem RP na Ukrainie, Panem Bartoszem Czychoki na temat członkostwa Ukrainy w UE i NATO, Zrzut ekranu wideo / Źródło: Facebook, Kijów to nie Kijów

2023/03/07 – 05:02 •




Jest grupa krajów NATO, które chcą pójść o krok dalej w perspektywie członkostwa Ukrainy, a zbliżający się szczyt w Wilnie będzie najlepszym miejscem do takich devisioj, mówi ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cieczki.

Polska pozostaje lojalnym zwolennikiem przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO, ale uważa, że ​​musi to być najpierw akcesja wysokiej jakości. Ambasador RP na Ukrainie, Pan Bartosz Ciechoki człowiek ogłaszający To jest w wywiadzie dla Kijowa to nie Kijów.

Zdaniem pana Cichockiego młoda, innowacyjna i kreatywna społeczność ukraińska właśnie tak by zrobiła wzmocnienia Unii Europejskiej.

— Ale nie wolno ci być naiwnym. ostrzega ambasador, „W równym stopniu opowiadamy się za rozszerzeniem Unii Europejskiej i NATO, ponieważ przede wszystkim szanujemy jakość członkostwa. Ponieważ jesteśmy sąsiadami i partnerami handlowymi.”

Tym samym obiecał, że Polska będzie uważnie monitorować jakość integracji Ukrainy.

Polska od dawna nazywana jest „obrońcą integracji europejskiej Ukrainy”. Kilka dni po masowej inwazji Rosji na Ukrainę Prezydent RP jako jeden z pierwszych mówił o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Później podpisali ją szefowie 8 państw członkowskich UE list otwarty Z apelem o natychmiastowe przyznanie Ukrainie możliwości członkostwa w Unii Europejskiej i rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

Polska zaapelowała o przyspieszenie procesu przystępowania Ukrainy do Unii Europejskiej

W czerwcu 2022 r. Ukraina uzyskuje status kraju kandydującego do członkostwa w UE. Od tego czasu Ukraina musiała rozpocząć realizację szeregu ujednoliconych reform z warunkami Siedem bloków.

  1. Reforma Trybunału Konstytucyjnego.
  2. reforma sądownictwa.
  3. Zwalczanie korupcji, w tym powołanie szefa wyspecjalizowanej prokuratury antykorupcyjnej.
  4. Przeciwdziałanie praniu pieniędzy.
  5. Wdrożenie ustawy antyoligarchicznej.
  6. Harmonizacja prawodawstwa audiowizualnego z prawodawstwem europejskim.
  7. Reforma ustawodawstwa dotyczącego mniejszości narodowych.

Podczas spotkania „trójkąta lubelskiego” prezydentów Ukrainy, Polski i Litwy we Lwowie w styczniu 2023 r. Andrij Duda człowiek ogłaszający Ukraina była w stanie wypełnić swoje zobowiązania wynikające z członkostwa w UE w trudnych warunkach i obecnie w pełni spełnia wymogi przystąpienia.

READ  Polska twierdzi, że Rosja odcięła przepływ ropy przez główny rurociąg Przyjaźń | Praca

Celem niedawnego szczytu Ukraina-UE, który odbył się w Kijowie 3 lutego 2023 r., była ocena postępów Ukrainy we wdrażaniu tych reform. Unia Europejska doceniła znaczące wysiłki Ukrainy w ciągu ostatnich kilku miesięcy i wezwała ją do dalszego spełniania wymogów członkostwa w UE. Ursula von der Leyen przedstawiła prezydentowi Zełenskiemu A dokument Analiza wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina wypełniła 72% zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej.

Od wyzwolenia Krymu do drogi do Unii Europejskiej: wyniki wojennego szczytu UE-Ukraina w Kijowie w 2023 r.

Bruksela uważa jednak, że Ukraina przeszła dopiero wstępne etapy integracji europejskiej i ma jeszcze dużo do zrobienia. Unia Europejska oceniła zgodność Ukrainy z 32 kryteria integracji przystąpić do Unii Europejskiej.

Tym samym w czterech z 32 klas Ukraina uzyskała ocenę równą czwórce, co potwierdza jej bliskość do Unii Europejskiej. Dla pięciu kryteriów – trzecia punktacja, 15 kryteriów – dwa i osiem kryteriów uzyskało najniższą ocenę. To tutaj Ukraina prawie nigdy nie przyjęła prawa UE. Średnia ocena to 2,16.

Ukraina pozostaje w tyle za Turcją, Serbią i Albanią w przygotowaniach do wejścia do Unii Europejskiej – raport

Ukraińskie władze liczą na pozytywną ocenę reform, aby przygotować się do negocjacji przedakcesyjnych do końca 2023 roku. Komisja Europejska zgodziła się na przedłożenie tymczasowych konkluzji wiosną tego roku.

„Wierzymy również z własnego doświadczenia, że ​​ten trudny, bolesny i kłopotliwy proces dostosowywania się do standardów UE czy NATO pomaga zreformować wasze instytucje i zasady rynkowe oraz zbudować bardziej odporny i przyjazny obywatelom kraj. Nie opowiadamy się za rozszerzeniem bez granic, ale wierzymy, że pomoże to w lepszym budowaniu instytucji, poprawie relacji między państwem a społeczeństwem oraz stworzeniu równych szans dla firm i uczestników rynku” — powiedział ambasador Sychoki.

Unia Europejska nie jest jedyną organizacją, na którą Polska naciska, by zaakceptować Ukrainę. W Davos prezydent Duda Powiedział Że z Litwą Polska będzie nalegać na gwarancje NATO dla Ukrainy, co popchnęło ten kraj o krok do przodu od szczytu w Bukareszcie z 2009 roku, który potwierdził, że sojusz jest otwarty na przyjęcie Ukrainy i Gruzji.

Wokół kwestii takich jak gwarancje bezpieczeństwa potrzebna jest pewna doza dyskrecji. Oczywiście nie będę publicznie wdawał się w szczegóły. Jednak z pewnością istnieje grupa krajów w NATO, które opowiadają się za zrobieniem kolejnego kroku naprzód z Bukaresztu w kierunku członkostwa. Teraz musimy przekonać innych sojuszników, że tak należy postąpić”. Mówi pan Bartosz Cichocki.

Jego zdaniem lipcowy szczyt NATO w Wilnie na Litwie będzie ważny z punktu widzenia dyskusji o ewentualnym przystąpieniu Ukrainy do sojuszu i dostarczenia podstawowych materiałów wspierających gospodarkę kraju. Na przykład dotacje obejmują benzynę, materiały budowlane, materiały infrastruktury energetycznej, sprzęt, pomoc humanitarną i tak dalej.

READ  Wypędzenie Polaków z Wielkiej Brytanii. Bezdomni też wracają do kraju

Ponadto ambasador podkreślił znaczenie całościowego wsparcia finansowego. Nie należy jednak kierować jej do NATO tylko dlatego, że nie ma ono mechanizmu udzielania takiej pomocy. Stąd też należy go skierować również do krajów członkowskich sojuszu jako członków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego itp.

Zdaniem ambasadora Sychokiego, NATO powinno zjednoczyć wysiłki w celu dostarczenia Ukrainie broni, aby przeciwdziałać nowej rosyjskiej ofensywie. A jeśli wcześniej trudno było mówić o liczbie bieżących dostaw, to dziś jest to rzeczywistość.

W ciągu zaledwie roku Niemcy i Francja wysłały broń na Ukrainę. Na początku nie wchodziło to w grę: wszyscy mówili o eskalacji. Ukraina nabyła więcej broni NATO niż jakikolwiek inny członek NATO kiedykolwiek miał. mówi ambasador.

Polska aktywnie uczestniczy też w przygotowaniu nowych sankcji wobec Rosji na szczeblu unijnym. W pierwszą rocznicę całkowitej inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska wprowadziła dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Mają one być niezwykle bolesne dla kraju agresora.

Według dziennikarzy pakiet obejmuje sankcje wobec rosyjskich banków, w tym największego prywatnego banku Alfa Bank, który został założony przez rosyjsko-izraelskiego miliardera Michaiła Friedmana. Ponadto obejmują one zakaz zasiadania przez obywateli rosyjskich w zarządach spółek infrastruktury krytycznej w UE oraz nowe sankcje nałożone na 130 podmiotów i osób, m.in. Russia Today. Wreszcie, dziesiąty pakiet obejmuje również firmy i osoby z innych krajów powiązane m.in. z Rosją czy Grupą Wagnera.

Pod koniec rocznicy inwazji Unia Europejska zatwierdza dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji

„Powiedziałbym, że to cud. Jesteśmy blisko porozumienia w sprawie dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji. Gdyby ktoś rok temu powiedział mi, że będziemy mieli jakikolwiek pakiet sankcji wobec Rosji, szczerze mówiąc, nie uwierzyłbym w to Nie mogłem uwierzyć, że zrezygnujemy z Nord Stream Rzeczy się zmieniają Czasami powtarzamy, że ten czy inny kapitał nie podąża za tym, co uważamy za słuszne, ale to jest rewolucja. mówi ambasador Sychoki.To może zająć dużo czasu. Jednak ta grupa wierzących w Europie rośnie.

Polska nie tylko broni interesów Ukrainy na arenie międzynarodowej, ale także rozwija politykę wewnętrzną. Początkowo przeżywała kryzys związany z napływem uchodźców z Ukrainy. Obecnie, zdaniem ambasadora, w polityce zachodzą pozytywne zmiany.

„Statystyki pokazują, że nasz handel kwitnie. Ze względu na warunki wojenne zrezygnowaliśmy z większości granic, ceł i kontyngentów, co bardziej sprzyja importowi i eksportowi. Jedno to pomoc humanitarna, wojskowa czy medyczna, ale wiele rzeczy jest opłacony na wsparcie twojej armii, szpitali czy rynku w sektorze rolniczym Lub innym. Oczywiście jest wyraźny rozwój infrastruktury transgranicznej, jak na ironię, są dobre rzeczy. Nie wiem, czy mogę to powiedzieć, ale miejmy nadzieję że pozytywne skutki uboczne tej tragicznej i katastrofalnej agresji pozostaną z nami” — dodał ambasador.

Pełny wywiad Kijów nie Kijów z ambasadorem Sychoki jest dostępny w The Project Strona na Facebooku.

Powiązany:

Twoja opinia ma znaczenie!

Drodzy Czytelnicy! Chcemy wiedzieć, co myślisz. Wypełnij ten formularz O tym, co robimy dobrze, co moglibyśmy zrobić lepiej i co chcielibyście zobaczyć więcej w Euromaidan Press. Pomoże nam to tworzyć dla Ciebie lepsze treści. Dziękuję Ci bardzo za Twój czas!

Etykiety: Unia Europejska, NATO i Polska