Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Król Karol zakazał szat koronacyjnych, prosząc rówieśników o noszenie garniturów

Król Karol zakazał szat koronacyjnych, prosząc rówieśników o noszenie garniturów

Ponad 500-letnia tradycja została porzucona na rzecz historycznej uroczystości 6 maja

Książę Edynburga oddaje cześć swojej żonie, nowo koronowanej królowej Elżbiecie II, podczas jej koronacji w 1953 roku(Getty Images)

Ponad 500-letnia tradycja została porzucona na rzecz historycznej koronacji króla Karola w szatach, które mają zostać zakazane.

Nowy król postanowił zerwać z tradycją, mówiąc swoim rówieśnikom, aby zostawili w domu wystawne szaty koronacyjne i korony i przyszli ubrani w coś, co przypominało garnitur biznesowy.

Ale reguła niektórych rozgniewała.

Szaty i korony noszone podczas wielu koronacji w ciągu ostatnich kilku stuleci wskazują na stopnie brytyjskiego parostwa i pochodzą z XV wieku, zanim zostały ujednolicone w XVII wieku.

Ale Charles, za radą rządu, chce, aby swobodny strój pasował do jego pragnienia trochę więcej imprezowania w obliczu kryzysu kosztów utrzymania, który obecnie ogarnia kraj.

Rodzina królewska jest sfotografowana w Pałacu Buckingham po koronacji królowej Elżbiety w 1953 roku(UIG przez Getty Images)

„Bardzo mi przykro z powodu podjętej decyzji” – powiedział The Telegraph jeden z genetyków. „Nasze szaty pochodzą z XIX wieku i byłbym piątym pokoleniem, które je nosiło. To bardzo smutne”.

Zwiewne, sięgające do ziemi szaty wykonane są ze szkarłatnego aksamitu, obszyte i podszyte białą koniczyną, podczas gdy płatki to pozłacane srebrne koła, z gronostajową opaską wokół podstawy i aksamitną podszewką z cynobrowego jedwabiu w Genui i złotym chwostem.

READ  Pierwszy polski Apache został zatwierdzony przed zamówieniem na 96 samolotów