Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kraków Ground: pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce

Kraków Ground: pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce

Bruce Jacobson (po lewej), Mike Jacobson (po prawej)

Niedawno wróciłem z dwutygodniowego pobytu w Krakowie, jako wolontariusz z grupą w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) w Krakowie, aby pomóc ukraińskim uchodźcom. Przeprowadziłem się do Polski z moim bratem Brucem Jacobsonem, który mieszka w Południowej Karolinie.

Naszym kontaktem jest Jonathan Ornstein, Dyrektor Zarządzający Krakow JC. Jonathan jest przyjacielem i współpracownikiem Todda Rockoffa, naszego CEO Tucson JCC. Todd dał mi paczkę kartek z życzeniami zrobionymi przez naszych uczniów Javina do zaniesienia do rąk dzieci uchodźców w szkole sponsorowanej przez JC z Krakowa.

Miałem nadzieję, że poprzez usługi świadczone przez JCC w Krakowie uda mi się znaleźć sposób na ułatwienie ukraińskiej akcji uchodźczej. Widziałem heroiczne wysiłki personelu i wolontariuszy, którzy pomagali ukraińskim uchodźcom w zaspokojeniu podstawowych potrzeb żywnościowych, schronienia i humanitarnych.

Chociaż jestem emerytowanym lekarzem, nie pojechałem tam w żadnym zakresie medycznym (chociaż moja wiedza w pewnym sensie pomogła). Naszym największym mankamentem jest brak znajomości języka ukraińskiego, rosyjskiego czy polskiego.

Od 24 lutego 2022 r. ponad milion Ukraińców schroniło się w Polsce. W Krakowie działa pięć agencji, w tym JCC, które pomogło 150 000 uchodźców. Wielkość krakowskiego Tucson.

Po locie z Phoenix do Charlotte do Monachium, a potem do Krakowa spotkaliśmy Ernsteina i jego personel. Większość pracowników dobrze mówiła po angielsku. Klementyna Pozniak urodziła się w Polsce, ale dorastała w Cleveland w stanie Ohio. Przedstawił nam nasze spojrzenie na to, co możemy zrobić z JCC, jego misję i nie mówić żadnym z wymaganych języków.

Rząd uchodźców w Krakowie JC

JCC prowadzi w swoim zakładzie mały bank żywności. Uchodźcy, głównie kobiety i dzieci, mogą codziennie wybierać ograniczoną liczbę przedmiotów. Setki ludzi przychodzą po niezbędne artykuły spożywcze, takie jak mleko skondensowane, kawa, herbata, makaron, płatki zbożowe, pieluchy, ubrania dla swoich dzieci i dla siebie, a od czasu do czasu słodycze i czekoladę oraz świeże owoce. Mogą wybrać wiele przedmiotów, ale za każdym razem tylko ograniczoną liczbę, ponieważ to jest dostępne.

READ  bne IntelliNews - Rząd szacuje bezrobocie w Polsce w czerwcu na 6%

Moim „prawdziwym zadaniem” jest rozbijanie dużych paczek cukru, kawy, herbaty, makaronu i gorącej czekolady na małe kawałki, aby posiłek można było jeszcze bardziej rozciągnąć. Trzy razy w tygodniu do JCC dostarczane są duże ilości żywności, które w najbliższych dniach muszą zostać przeliczone, podzielone i rozdane. Jest to projekt, którym nauczyli się zarządzać bardzo efektywnie, mimo że nie mają doświadczenia jako bank żywności czy centrum kryzysów humanitarnych. Tygodniowy koszt wyżywienia wynosi około 10 000 USD, a znacznie więcej wydaje się na uchodźców przebywających w domach i pokojach hotelowych.

Innym projektem, którego podjęliśmy się z bratem, było zorganizowanie dużych ilości leków na receptę wysyłanych z różnych agencji w Stanach Zjednoczonych. (Tam właśnie przydała się moja wiedza medyczna). Różne antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe, inhalatory i produkty przeciwcukrzycowe pakowano w duże worki marynarskie, aby je uporządkować i obliczyć. Mój brat CPA stworzył arkusz kalkulacyjny, kiedy porządkowałem, liczyłem i mówiłem im, do czego służy każda butelka.

Znieczulenie

Jeden z ukraińskich uchodźców, z którymi rozmawialiśmy przez długi czas, miał wyjątkową historię. Anastasia urodziła się i wychowała na Ukrainie Alia Do Izraela jako młody człowiek. Następnie wyjechał na Ukrainę, studiował i został pielęgniarką. Jest żonaty i ma 4-letnią córkę. Świetnie posługuje się językiem angielskim (hebrajski, ukraiński i rosyjski — uczy się polskiego). Kiedy pierwsze bomby uderzyły w jej rodzinne miasto Mikołajów na południu Ukrainy, izraelski instynkt kazał jej szybko wyjechać. Jej mąż jest nadal w Odessie, ale ona i córka rodziców uciekły do ​​Krakowa przez Mołdawię – która nie przyjęła zbytnio żydowskich uchodźców. Ze względu na swoje zdolności intelektualne i językowe jest obecnie płatnym pracownikiem JCC, aby pomagać innym Ukraińcom.

Zdążyłem zwiedzić żydowską dzielnicę Kazimierza. Istnieje wiele starych synagog, które nie są już regularnie używane, ale są utrzymywane dla zwiedzających. Widziałem nawet ulicę (Levkova), na której mieszkała nasza rodowa rodzina (Tucson Javin CDO) Fran Gotz. Dzielnica żydowska zawiera liczne pomniki na terenie pomników Holokaustu i obszarów, które są niezbędnymi przystankami podczas wycieczek po Holokauście. Kraków to piękne miasto, które nie zostało mocno zbombardowane podczas II wojny światowej, a architektura pozostała nienaruszona. Zwiedzaliśmy zabytki, jedliśmy w wielu lokalnych restauracjach i poznawaliśmy polską kuchnię, co było okropne.

READ  Polski Ricker organizuje spotkanie w sprawie rozbudowy biblioteki
Szabatowa kolacja

Kolacja szabatowa była punktem kulminacyjnym mojego doświadczenia jako wolontariatu. Krakowskie JCC sponsoruje cotygodniową kolację szabasową dla mieszkańców, gości, uchodźców i innych. Wzięło w nim udział ponad 50 osób. To piękny posiłek klasowy przygotowany i podany przez wolontariuszy i personel.

Wzięliśmy dzień wolny do Auschwitz i Birkenau. Obozy te znajdują się około 60 mil od Krakowa. Taka wycieczka jest dogłębnym osobistym doświadczeniem i będzie wymagała więcej czasu na dyskusję.

W istocie to, co widziałem w Polsce, to ciężko pracujący, głównie żydowski personel i wolontariusze, którzy z oddaniem i miłością pomagają setkom nieżydowskich uchodźców ukraińskich w dostarczaniu żywności, odzieży, schronienia i opieki. Krakowskie JCC opracowało te programy bez żadnego wcześniejszego doświadczenia i wykonuje niesamowitą pracę pomagając uchodźcom.

Fizyczna pomoc udzielona przeze mnie i brata była w mojej ocenie umiarkowana. Ale nasi gospodarze poczuli, że to bardzo im pomogło, ich morale i ich wizja pokazu. Jestem dumna, że ​​mogę im pomóc திக்குன் ஓலம் próbowanie. Aby uzyskać więcej informacji o JCC Kraków, kliknij tutaj Tutaj.

Dr Jacobson przed Krakowskim JCC

Dr. Mike Jacobson jest emerytowanym lekarzem, który od 13 lat mieszka w Dolinie Oro ze swoją żoną Wendy. Uczestniczą w organizacjach żydowskich w Saddlebrook i Northwest Tucson. Podejdź do niego [email protected] Więcej informacji o jego doświadczeniu w Polsce.