Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kraje wschodniej Unii Europejskiej zawierają porozumienie z Komisją Europejską w sprawie usunięcia ukraińskiego nadmiaru zboża

Kraje wschodniej Unii Europejskiej zawierają porozumienie z Komisją Europejską w sprawie usunięcia ukraińskiego nadmiaru zboża

Komisarz Unii Europejskiej ds. Handlu Valdis Dombrovskis powiedział w piątek, że pięć krajów Unii Europejskiej zawarło porozumienie z Komisją Europejską w sprawie wywozu milionów ton ukraińskiego zboża z regionu po prawie dwóch tygodniach intensywnych negocjacji.

„Z przyjemnością ogłaszam, że osiągnęliśmy porozumienie polityczne w sprawie importu ukraińskich produktów rolno-spożywczych do UE. Uzgodniliśmy z pięcioma sąsiadującymi państwami członkowskimi UE i Ukrainą, jak poradzić sobie z tą sytuacją” – Dombrovskis Powiedział.

Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria ograniczyły import ukraińskich produktów na początku tego miesiąca po protestach rolników, którzy nie mogli sprzedawać swoich plonów z powodu nadpodaży.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Komisja Europejska wprowadzi nadzwyczajne zabezpieczenia dla pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, powiedział Dombrovskis, dodając, że mogą nastąpić dochodzenia w sprawie innych produktów.

Nie podał dalszych szczegółów na temat tego, jakie środki nadzwyczajne pociągałyby za sobą, ale unijni dyplomaci twierdzą, że import tych produktów do tych pięciu krajów będzie zakazany, chyba że zostaną przetransportowane do innych państw UE lub krajów trzecich.

Unia Europejska wesprze również kraje kwotą około 100 mln euro.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła porozumienie, mówiąc, że „zachowuje ono zdolność eksportową Ukrainy, dzięki czemu nadal żywi świat i środki utrzymania naszych rolników”.

Polska wcześniej ogłosiła transakcję.

„Właśnie zakończyliśmy porozumienia z Unią Europejską w sprawie zakazu importu tych produktów rolnych, co przede wszystkim zdestabilizowało polski rynek” – premier Mateusz Morawiecki Powiedział.

Chociaż Rumunia nie nałożyła własnych ograniczeń, dołączyła do czterech innych krajów, wzywając władzę wykonawczą UE do rozszerzenia swojej propozycji tymczasowych „środków ochronnych”.

Tyle solidarności

Ta piątka argumentowała, że ​​tak zwane „korytarze solidarności” – utworzone przez Unię Europejską w celu pomocy w przekierowaniu upraw, które zostały przekierowane z tradycyjnego ukraińskiego szlaku eksportowego Morza Czarnego przez rosyjską inwazję w ubiegłym roku – zalały ich rynki produktami rolnymi.

READ  Polska państwowa spółka górnicza oferuje zniżki z okazji Czarnego Piątku na sprzedaż węgla przez Internet

Ale rozprawa z importem wywołała oburzenie wśród innych państw UE, które twierdzą, że podważa to jednolity rynek bloku i odcina solidarność z Kijowem, który Europa wspiera w wojnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wiadomość ta raczej nie zostanie przyjęta z zadowoleniem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który ostrzegł, że ograniczenia importowe naruszyły umowę handlową między dwoma partnerami.

„Rozmawialiśmy o zakazie importu ukraińskich produktów rolnych przez kilka sąsiednich krajów” – powiedział po rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. „Wyraziłem głębokie zaniepokojenie takimi decyzjami i podkreśliłem, że kroki te stanowią rażące naruszenie układu stowarzyszeniowego i traktatów założycielskich Unii Europejskiej”.

W podobnym duchu ukraińska wicepremier Olga Stefanyszyna wezwała blok do zawieszenia środków ochrony handlu.

„Przepływ ukraińskiego eksportu produktów rolnych jest kwestią przetrwania dla ukraińskiej gospodarki, ponieważ został poważnie dotknięty agresywną wojną Rosji” – powiedziała Stefanyshina. „Tak więc naszym wspólnym priorytetem powinno być przedłużenie zawieszenia ceł importowych, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE”.

Nadeszła wiadomość o porozumieniu Kilka godzin po tym, jak ambasadorowie UE poparli proponowane rozszerzenie bezcłowego dostępu Ukrainy do jednolitego rynku bloku.

Obecny program kończy się na początku czerwca i, pod warunkiem formalnego zatwierdzenia, zostanie przedłużony na kolejny rok. Decyzja została przesunięta w związku z toczącymi się negocjacjami w sprawie uregulowania nadwyżek dostaw ukraińskiego zboża.

Bruksela była Wszystkie cła importowe zawieszone na ukraińskie towary przez rok, aby wspomóc rozdartą wojną gospodarkę Kijowa w czerwcu ubiegłego roku, oraz podnieść wszystkie cła importowe oprócz obniżek ceł już zakorzenionych w umowa partnerska między Unią Europejską a Ukrainą. Pozostałe cła na produkty przemysłowe, owoce, warzywa i inne produkty rolne zostały zniesione.

Zasady taryfowe nadal podlegają formalnemu zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i kraje UE na późniejszym etapie.

READ  bne IntelliNews - Na granicy polsko-ukraińskiej nasilają się protesty, do których przyłączają się rolnicy