Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kraje UE zwiększają presję na firmę Pfizer, aby odcięła niepotrzebne dostawy szczepionek na COVID

Kraje UE zwiększają presję na firmę Pfizer, aby odcięła niepotrzebne dostawy szczepionek na COVID

  • Wschodnie stany wzywają do zmiany umów szczepionkowych
  • Komisja Europejska ostrzega, że ​​umowy muszą być przestrzegane
  • Przedłużenie harmonogramu dostaw uważane jest za niewystarczające
  • Rządy ostrzegają przed potencjalnym marnowaniem szczepionek

BRUKSELA (Reuters) – Rządy Unii Europejskiej zwiększają presję na firmę Pfizer (PFE.N) i innych producentów szczepionek COVID-19, aby renegocjowali kontrakty, powiedzieli urzędnicy Unii Europejskiej, ostrzegając, że miliony niepotrzebnych już zastrzyków mogą pójść na marne. i dokument.

W najcięższej fazie pandemii Komisja Europejska i rządy Unii Europejskiej zgodziły się kupować ogromne ilości szczepionek, głównie od firmy Pfizer i jej partnera BioNTech (22UAy.DE), w obawie przed niewystarczającymi dostawami.

Jednak wraz z słabnącą epidemią w Europie i wyraźnym spowolnieniem w zakresie szczepionek, wiele krajów wzywa obecnie do zmiany umów w celu zmniejszenia dostaw, a tym samym zmniejszenia wydatków na szczepionki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kwestia ta była omawiana we wtorek na spotkaniu ministrów zdrowia UE w Luksemburgu, chociaż Komisja – organ wykonawczy UE – zachowała ostrożność co do tego, co można osiągnąć.

Polska, lider w tej próbie przeglądu kontraktów, ma na stanie ponad 30 milionów szczepionek na koronawirusa i będzie musiała kupić kolejne 70 milionów w ramach istniejących umów, powiedział Reuterowi polski dyplomata, wzywając do wprowadzenia zmian w celu uniknięcia marnotrawstwa.

Populacja Polski wynosi około 38 milionów, z czego około 60% jest w pełni zaszczepionych, nie wliczając dawek przypominających – w porównaniu z ponad 70% w całej Unii Europejskiej.

Polski minister zdrowia Adam Nidzelski wraz ze swoimi odpowiednikami z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Rumunii wezwał w liście wysłanym do komisji na początku czerwca i widziany przez Reutersa do „zmniejszenia ilości” przyjmowanych szczepionek. Komenda.

Powiedzieli, że umowy zostały uzgodnione, gdy nie można było przewidzieć, jak rozwinie się pandemia, i muszą zostać zmienione teraz, gdy sytuacja się poprawia.

READ  Elektryczne autobusy dalekobieżne i strategia BMW SDG dla produkcji MINI: przykłady sukcesów w zakresie zrównoważonego rozwoju z tego tygodnia

„Jesteśmy świadkami nadmiernego obciążenia budżetów państwowych, wraz z dostarczaniem niepotrzebnych ilości szczepionek” – napisano we wspólnym liście, dodając: „Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dawki dostarczane do Unii Europejskiej mogą zostać odrzucone”.

Podczas publicznego spotkania ministrów zdrowia UE we wtorek Słowacja poinformowała, że ​​popiera to przesłanie. Inne kraje, w tym Cypr i Malta, wezwały do ​​ostrożności, ponieważ warunki pandemii mogą się ponownie zmienić.

Umowy muszą być honorowane

Pfizer i Moderna (MRNA.O), kolejny duży dostawca szczepionek przeciw COVID do Unii Europejskiej, zgodziły się na odroczenie niektórych dostaw.

Jednak we wspólnym liście ministrowie stwierdzili, odnosząc się tylko do poprawek uzgodnionych z Pfizerem, są one „niewystarczającym rozwiązaniem i tylko opóźniają problem”.

Przemawiając na przesłuchaniu publicznym we wtorek, komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Stella Kyriakides powiedziała, że ​​komisja będzie pracować nad przedłużeniem dostaw poza ten rok.

Ostrzegła, że ​​w przyszłości może zaistnieć potrzeba przedawkowania, zauważając: „Umowy muszą być przestrzegane”, dodając, że UE „nie może jednostronnie zmieniać warunków umów”.

Urzędnik UE, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział w maju, że kraje UE prawdopodobnie stracą na każdym postępowaniu sądowym przeciwko dostawcom. Czytaj więcej

Urzędnicy powiedzieli, że obecnie nie ma sprawy sądowej.

„Z inicjatywy Polski w lipcu rozpocznie się renegocjacja kontraktów szczepionkowych na szczeblu europejskim” – powiedział po spotkaniu na Twitterze polski minister Nedzelski.

W odpowiedzi na tweet Niedzielskiego urzędnik UE powiedział, że od jakiegoś czasu trwają rozmowy z dostawcami o uelastycznieniu kontraktów, o czym świadczą uzgodnione zmiany w umowach.

Urzędnik powiedział, że spotkanie ekspertów UE ds. zdrowia ma się odbyć w Pradze w lipcu, po tym, jak inne wirtualne spotkania dotyczyły już kwestii nadpodaży.

Rzecznik firmy Pfizer odmówił skomentowania listu, ale powtórzył zmiany już wprowadzone w umowie w celu dostosowania harmonogramów dostaw.

READ  Polska zachęca firmy do szukania nowych sposobów współpracy z Tajwanem | Wiadomości z Tajwanu

W ubiegłym roku kilka krajów Europy Wschodniej musiało otrzymać awaryjne dawki od firmy Pfizer, początkowo przeznaczone dla innych krajów UE, ponieważ zażądały szczepionki mniej niż to konieczne i preferowały tańsze szczepionki AstraZeneca (AZN.L), których dostawy dramatycznie spadły. do problemów produkcyjnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdawczość Francesco Guaracio fraguarascio; Dodatkowe reportaże Anny Lodarczak Simczuk; Redakcja Marka Pottera i Marka Heinricha

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.