Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kovit ogłosił sukces Polski w zmuszenie UE do renegocjacji umów szczepionkowych

Kovit ogłosił sukces Polski w zmuszenie UE do renegocjacji umów szczepionkowych

Polski minister zdrowia Adam Nietzschelsky mówi, że jego kraj z powodzeniem zintensyfikował wysiłki wschodnich państw członkowskich, aby przekonać UE do ponownego rozważenia umów szczepień rządowych w przyszłym miesiącu.

Przemawiając po spotkaniu ministrów zdrowia UE w tym tygodniu, Niedzielski zapowiedział, że „w wyniku polskiej inicjatywy w lipcu rozpocznie się renegocjacja umów szczepionkowych na szczeblu europejskim”.

Na początku tego miesiąca Nietzschevsky i jego koledzy z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Rumunii wezwali Komisję Europejską w liście do agencji Reuters o „zmniejszenie ilości” zamawianych szczepionek. Mówi się, że Słowacja i Słowenia przyłączyły się do wysiłków prowadzonych przez Polskę.

Niedzielski zwraca uwagę, że pomimo poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce i Unii Europejskiej, zobowiązania kontraktowe szczepionkowe wynegocjowane w szczytowym momencie epidemii pozostają niezmienione, a wielkość eksportu pozostaje znaczna. „Dlatego zaleciliśmy zmianę tych umów” – powiedział.

Propozycja Warszawy to wydłużenie obecnego dwuletniego planu dystrybucji do 10 lat oraz włączenie Komisji Europejskiej ds. Gotowości i Reagowania w Zdrowiu Komisji Europejskiej – HERA, nowo utworzonej agencji skupu szczepionek.

Nidzilsky zwrócił również uwagę na fakt, że „jego kraj ponosi obecnie ogromne koszty wspierania uchodźców z Ukrainy” i że Polska chce, aby Komisja Europejska zwróciła te środki, oraz że dotychczasowe 150 mln மில்லியன் z kilku funduszy unijnych jest „całkowicie nierówny”.

Po spotkaniu, które odbyło się w tym tygodniu, unijna komisarz ds. zdrowia Stella Krikitz ogłosiła, że ​​Komisja „będzie współpracować z naszymi państwami członkowskimi w celu zapewnienia dostaw szczepionek, w tym ewentualnych szczepionek adaptacyjnych, zgodnie z ich potrzebami”.

READ  Polska chce usprawnić połączenia transportowe w Europie Wschodniej: Minister Infrastruktury – Sekcja Angielska

Ale ona nalegała ”.Epidemia jeszcze się nie skończyła i musimy być gotowi na nadchodzące miesiące.

Reuters zacytował przedstawiciela polskiej ambasady, który powiedział, że w Polsce jest obecnie 30 milionów szczepionek Kovid. Jeśli dostawy będą kontynuowane zgodnie z planem, kolejne 67 milionów trafi do Polski do kwietnia 2023 roku. Polska wykorzystała łącznie 55 milionów dawek od czasu rozpoczęcia krajowego programu szczepień w grudniu 2020 roku.

„Nie ma mowy, abyśmy nadal mogli wykorzystać miliony dawek szczepionek Kovid” – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem wirusolog Włodzimierz Gut, zauważając, że jest mało prawdopodobne, aby zdecydowana większość polskiej społeczności została zaszczepiona. Good zasugerował, że należy zachęcać ukraińskich uchodźców do znalezienia pracy i że Ukraina ma jeden z najwyższych wskaźników niechęci do szczepień w Europie.

Najlepszym sposobem jest przekazanie szczepionki „biednym krajom”, dodał Good. „Kłucie ich jest daremne i kosztowne… i zawsze lepiej komuś pomóc, niż wszystko wyrzucić”.

Kluczowe źródło obrazu: Adam Guz / KPRM (Poniżej CC BY-NC-ND 2.0)