Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmos: jedyne całkowite zaćmienie Słońca w 2021 roku nastąpi jutro – nad częściami Antarktydy

Tylko w tym roku całkowite zaćmienie słońca NASA powiedziała, że ​​odbędzie się to jutro rano, pogrążając części Antarktydy w ciemności na dwie minuty.

Rzadki widok księżyca blokującego słońce osiągnie maksimum około 07:33 GMT dla widzów w pobliżu krawędzi Antarktydy. Półka Lodu Runy.

Zaćmienie zapewni krótki wytchnienie od długiego letniego dnia, który Antarktyda ogląda od października — w rzeczywistości słońce nie zajdzie tam ponownie aż do kwietnia.

Chociaż może to w dużej mierze zostać utracone, widzowie w innych częściach półkuli południowej, w tym w niektórych częściach Australii, Chile i Nowej Zelandii, będą świadkami częściowego zaćmienia.

Zaćmienia Słońca występują mniej więcej co sześć miesięcy, ponieważ Księżyc nie krąży dokładnie w tej samej płaszczyźnie wokół Ziemi, w której krąży wokół Słońca.

Co więcej, całkowite zaćmienia Słońca są około trzy razy rzadsze i mogą być zauważone tylko przez osoby znajdujące się na ścieżce cienia Księżyca o szerokości 60-160 mil.

Następne całkowite zaćmienie Słońca nastąpi nie wcześniej niż 8 kwietnia 2024 r., ale w przeciwieństwie do sobotniego wydarzenia będzie szeroko widoczne w niektórych częściach Kanady, Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

Tymczasem w Europie nie oczekuje się całkowitego zaćmienia Słońca w tym stuleciu.

Przewiń w dół, aby zobaczyć filmy

NASA poinformowała, że ​​jedyne całkowite zaćmienie Słońca w tym roku nastąpi jutro rano, pogrążając części Antarktydy w ciemności na dwie minuty. Na zdjęciu: całkowite zaćmienie Słońca

Rzadki widok księżyca blokującego słońce osiągnie maksimum około 07:33 GMT dla widzów w pobliżu krawędzi Runy Lodu na Antarktydzie

Rzadki widok księżyca blokującego słońce osiągnie maksimum około 07:33 GMT dla widzów w pobliżu krawędzi Runy Lodu na Antarktydzie

Bezpieczne oglądanie załamania światła słonecznego

Nigdy nie jest bezpiecznie patrzeć bezpośrednio na słońce, nawet jeśli jest ono częściowo lub w większości zasłonięte.

Podczas oglądania częściowego zaćmienia słońca, jeśli chcesz spojrzeć na słońce, musisz nosić okulary do oglądania słońca lub zaćmienia przez całe zaćmienie.

READ  Guzki – czym są i jak powstają?

Okulary przeciwsłoneczne lub okulary Eclipse nie są zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi.

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie są bezpieczne do oglądania słońca.

Jeśli jesteś na ścieżce całkowitego zaćmienia Słońca, możesz zdjąć okulary przeciwsłoneczne lub okulary zaćmienia tylko wtedy, gdy księżyc całkowicie zasłania słońce.

Jeśli nie masz okularów przeciwsłonecznych lub okularów do zaćmienia, możesz użyć alternatywnej, pośredniej metody, takiej jak Wyświetlacz otworkowy.

Projektory otworkowe nie powinny być używane do patrzenia bezpośrednio na słońce, ale do projekcji światła słonecznego na powierzchnię.

Źródło: NASA

Zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, rzucając cień na Ziemię. Istnieją różne typy, w zależności od tego, jak duża część słońca jest przesłonięta przez widza w określonym miejscu.

W przypadku całkowitego zaćmienia Słońca trzy ciała niebieskie muszą znajdować się w linii prostej.

Widzowie widzą, jak niebo staje się bardzo ciemne, tak jakby był świt lub zmierzch, podczas gdy możliwe jest również zobaczenie korony słonecznej lub zewnętrznej atmosfery wokół Księżyca.

Korona jest zwykle przesłonięta przez jasną twarz słońca.

Podobne zjawisko, roczne zaćmienie Słońca, występuje, gdy księżyc wydaje się nieco mniejszy od Słońca, nie blokuje go całkowicie i pozostawia wokół siebie tzw. „pierścień” w momencie największego zaćmienia.

Następne zaćmienie obrączkowe przemierzy Amerykę Północną 14 października 2023 r.

NASA wyjaśniła, że ​​chociaż jutrzejsze całkowite zaćmienie Słońca prawdopodobnie nie zostanie w pełni oszacowane, wiele miejsc na półkuli południowej nadal będzie się cieszyło.

„W niektórych miejscach, chociaż widzowie nie będą mogli zobaczyć całkowitego zaćmienia Słońca, zamiast tego będą świadkami częściowego zaćmienia Słońca” – powiedziała w oświadczeniu. Post na blogu.

Dzieje się tak, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są idealnie dopasowane. Słońce wydaje się mieć ciemny cień tylko na części swojej powierzchni, a światło dzienne ma wpływ tylko wtedy, gdy przesłonięte jest ponad 80 procent powierzchni Słońca.

READ  Kapsuła Boeing Starliner wystrzelona podczas krytycznego lotu testowego NASA na stację kosmiczną

„Widzowie w częściach Wyspy Świętej Heleny, Namibii, Lesotho, RPA, Georgii Południowej, Wysp Sandwich, Wysp Crozet, Falklandów, Chile, Nowej Zelandii i Australii będą świadkami częściowego zaćmienia Słońca 4 grudnia” – dodała agencja kosmiczna.

Dla widzów w Australii, ze wszystkich stolic, Hobart będzie się cieszyć największym zaćmieniem – ale co najwyżej tylko 11 procent powierzchni Słońca będzie zasłonięte.

W Melbourne liczba ta spadnie do zaledwie 2 procent, podczas gdy w Canberze zjawisko to będzie ledwo widoczne, ponieważ słońce przekroczy horyzont w momencie maksymalnego zaćmienia.

Na Wyspie Południowej Nowej Zelandii zobaczymy podobny niewielki pokaz, gdzie tylko cztery procent słońca będzie blokowane dla obserwatorów w Invercargill i 0,7 procent na północ w Queenstown.

Kiedy widzowie w Australii i Nowej Zelandii mogą zobaczyć zaćmienie częściowe
Lokalizacja Australia Nowa Zelandia
Hobart Melbourne Canberra Invercargill Queenstown
Rozpoczyna się zaćmienie 19:34 19:53 19:57 21:12 21:14
maksymalne zaćmienie 20:06 20:12 20:02 21:18 21:16
Ilość zablokowanego słońca 11% 2% 0,6% 4% 0,7%
zachód słońca 20:35 20:29 20:05 21:25 21:18
Źródło: godzinaidata.com
Podczas gdy jutrzejsze zaćmienie może zostać w dużej mierze utracone na Antarktydzie (na zdjęciu), widzowie z innych części półkuli, w tym z części Australii, Chile i Nowej Zelandii, będą świadkami częściowego zaćmienia.

Podczas gdy jutrzejsze zaćmienie może zostać w dużej mierze utracone na Antarktydzie (na zdjęciu), widzowie z innych części półkuli, w tym z części Australii, Chile i Nowej Zelandii, będą świadkami częściowego zaćmienia.

NASA ostrzegła, że ​​w wielu z tych lokalizacji częściowe zaćmienie nastąpi około wschodu lub zachodu słońca.

W związku z tym widzowie, którzy chcą obserwować to wydarzenie, będą musieli mieć wyraźny widok na horyzont, aby rzeczywiście zobaczyć zaćmienie.

Jeśli pogoda na to pozwoli, NASA planuje transmitować na żywo obraz całkowitego zaćmienia Słońca widziany z Lodowca Federacji na Antarktydzie, z których oba znajdują się w youtube i Strona NASA.

Transmisja – zapewniona przez JM Pasachoff Antarctic Expedition – rozpocznie się 4 grudnia o 1:30 EST (6:30 GMT) i potrwa do 3:37 EST (8:37 GMT).

READ  Najbardziej niebezpieczna asteroida znana ludzkości w zeszłym roku nie uderzy w Ziemię przez co najmniej 100 lat

Suma rozpocznie się o 2:44 EST (7:44 GMT).

Kiedy nastąpi kolejne zaćmienie Słońca?

Następne zaćmienie Słońca nastąpi w Stanach Zjednoczonych 8 kwietnia 2024 r., przechodząc z Teksasu do Maine, gdzie również kanadyjskie miasto Montreal będzie mogło zobaczyć całość.

Następne całkowite zaćmienie Słońca nastąpi 12 sierpnia 2026 r. i pojawi się z bieguna północnego, Grenlandii, Islandii, Hiszpanii i północno-wschodniej Portugalii.

Wykres pokazuje zaćmienia Słońca, które będą miały miejsce na całym świecie w latach 2018-2040. Następne zaćmienie Słońca nastąpi w Stanach Zjednoczonych 8 kwietnia 2024 r., przechodząc z Teksasu do Maine, a kanadyjskie miasto Montreal będzie w stanie zobaczyć, że suma jest OK

Wykres pokazuje zaćmienia Słońca, które będą miały miejsce na całym świecie w latach 2018-2040. Następne zaćmienie Słońca nastąpi w Stanach Zjednoczonych 8 kwietnia 2024 r., przechodząc z Teksasu do Maine, a kanadyjskie miasto Montreal będzie w stanie zobaczyć, że suma jest OK

2 września 2035 r. duża liczba ludzi w Chinach, północnej Japonii i Korei będzie świadkiem całkowitego zaćmienia Słońca.

W latach 2023-2038 największa liczba całkowitych zaćmień Słońca będzie miała miejsce w Australii: od 20 kwietnia 2023 r. do 26 grudnia 2038 r. z kontynentu będzie widocznych pięć zaćmień Słońca.