Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rejestruje na nowym zdjęciu odległą wirującą galaktykę z zadziwiającą szczegółowością  Wiadomości naukowe i technologiczne

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rejestruje na nowym zdjęciu odległą wirującą galaktykę z zadziwiającą szczegółowością Wiadomości naukowe i technologiczne

Europejska Agencja Kosmiczna wyraziła nadzieję, że obserwacje za pomocą teleskopu pomogą rzucić światło na to, w jaki sposób energia, którą gwiazdy wlewają do swojego otoczenia, przyczynia się do powstawania nowych gwiazd.


Czwartek, 31 sierpnia 2023, 10:56, Wielka Brytania

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba opublikował oszałamiający nowy obraz odległej galaktyki wirowej.

Zdjęcia M51, bo tak brzmi jej właściwa nazwa, są udostępniane zarówno astronomom, jak i fotografom od dziesięcioleci, chociaż nigdy nie były tak szczegółowe.

Galaktyka znajduje się około 27 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Psów Gończych i czasami można ją zobaczyć na nocnym niebie naszej planety.

Swoją przydomek Galaktyka Wir zyskała dzięki przypominającym ramiona, ciemnoczerwonym i pomarańczowym spiralom wokół krawędzi jej jasnego, białego jądra, które przypominają wodę wirującą w odpływie.

Na nowym zdjęciu, wykonanym przez Europejską Agencję Kosmiczną, ciemnoczerwone fragmenty pokazują cieplejsze i bardziej zapylone obszary galaktyki; Tam, gdzie na maleńkich cząsteczkach pyłu tworzą się złożone cząsteczki, wydzielające światło.

Pomarańczowe i żółte kawałki to miejsca, w których gaz został przekształcony w jony, czyli naładowane cząstki, przez nowo powstałe gwiazdy.

Zdjęcie jest w rzeczywistości połączeniem dwóch oddzielnych zdjęć, jednego wykonanego przez główną kamerę teleskopu pracującą w bliskiej podczerwieni, a drugiego przez instrument pracujący w średniej podczerwieni, który zapewnia różne perspektywy fotografowanego obiektu poprzez dekodowanie sygnałów światła podczerwonego.

Więcej o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba

Naszymi oczami nie widzimy światła podczerwonego, więc czujniki te umożliwiają uwalnianie kolorowych obrazów odległych galaktyk i gwiazd.

Teleskop, który został wystrzelony w Boże Narodzenie 2021 r., był już wcześniej używany do robienia zdjęć Rodzą się gwiazdy, Gwiazdy umierająI Urocze pierścienie Neptuna.


zdjęcie:
Filary Stworzenia na jednym z najsłynniejszych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba…

zdjęcie:
…i pierścienie Neptuna. Fot: NASA, ESA, CSA, STScI

Uważa się, że sama ilość rzeczy zachodzących w M51 jest częściowo spowodowana bliskością sąsiedniej galaktyki karłowatej NGC 5195.

READ  Współtworzenie przestrzeni publicznej: jak możemy prosperować?

Uważa się, że za wystające ramiona montażowe M51 odpowiada działanie grawitacji.

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Europejska Agencja Kosmiczna wyraziła nadzieję, że obserwacje za pomocą teleskopu pomogą rzucić światło na to, w jaki sposób energia, którą gwiazdy wlewają do swojego otoczenia, przyczynia się do powstawania nowych gwiazd.

Te tak zwane gwiezdne żłobki znajdują się w galaktykach w całym wszechświecie, nie tylko w naszej Drodze Mlecznej.

Jest to część projektu o nazwie Feedback in Emerging Extragalactic Star Clusters (FEAST).