Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a dokonuje nieoczekiwanego odkrycia

Kosmiczny Teleskop Hubble’a dokonuje nieoczekiwanego odkrycia

Obraz koncepcyjny opublikowany 5 kwietnia 2023 r. pokazuje jasną poświatę dwóch kwazarów znajdujących się w jądrach dwóch galaktyk w procesie chaotycznego łączenia. Przeciąganie liny między dwiema galaktykami wywołało burzę narodzin gwiazd. Kwazary to jasne latarnie intensywnego światła z centrów odległych galaktyk. – NASA

W innym niezwykłym odkryciu NASA ujawniła w swoim oficjalnym oświadczeniu, że naukowcy – z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a – uchwycili widok dwóch związanych grawitacyjnie kwazarów, które generują ogromną jasność w dwóch połączonych galaktykach.

Wszechświat zawsze był aktywnym miejscem łączenia lub zderzenia obiektów kosmicznych, co zawsze intrygowało astronomów. Jednak zgodnie z komunikatem prasowym kwazary istniały, gdy Wszechświat miał zaledwie trzy miliardy lat.

Kwazary to obiekty, które emitują dużą ilość energii, pochłaniając gaz, pył i wszystko, co znajduje się w ich strefie grawitacyjnej. Są zasilane przez supermasywne czarne dziury.

Obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawiający parę kwazarów, które istniały, gdy Wszechświat miał zaledwie 3 miliardy lat. Jest osadzony w parze zderzających się galaktyk. Kwazary są oddzielone wielkością mniejszą niż jedna galaktyka. – NASA

Wyniki przedstawiono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature.

„Nie widzimy wielu sparowanych kwazarów tak wcześnie we Wszechświecie. Dlatego to odkrycie jest tak ekscytujące” – zauważył w oświadczeniu główny autor badania Yu-Ching Chen.

Badanie znalezienia pary kwazarów to stosunkowo nowa dziedzina badań, a nowoczesne, wyposażone technologicznie obserwatoria astronomiczne umożliwiły naukowcom wykrywanie obszarów aktywności kwazarów.

Według NASA istnieje wiele dowodów na to, że mniejsze fragmenty łączą się i tworzą masywne systemy i duże struktury. Podobnie z takich połączeń powstają galaktyki. Podczas zderzenia dwóch galaktyk powstały w nich pary supermasywnych czarnych dziur.

„Znajomość wczesnych mieszkańców czarnych dziur ostatecznie powie nam o pojawieniu się supermasywnych czarnych dziur we wczesnym wszechświecie oraz o tym, jak często dochodziło do tych fuzji” – powiedział Chen, absolwent University of Illinois w Urbana-Champaign. .

Shen Liu z University of Illinois w Urbana-Champaign uważa, że ​​„zaczynamy odsłaniać tę część góry lodowej dla wczesnych podwójnych gromad kwazarów. Na tym polega wyjątkowość tego badania. Właściwie mówi nam ono, że ta gromada istnieje, a teraz mieć sposób na zidentyfikowanie sparowanych kwazarów, które je oddzielają.” mniejszy niż rozmiar pojedynczej galaktyki.

Chen powiedział również: „Czułość i rozdzielczość Hubble’a dostarczyły obrazów, które pozwalają nam wykluczyć inne możliwości tego, co widzimy”.

READ  Funkcjonariusze straży pożarnej ostrzegają przed niebezpieczeństwem związanym z grzejnikami w miarę spadku temperatury

Obraz z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a wyraźnie pokazuje parę supermasywnych czarnych dziur z dwóch kwazarów.

NASA zauważyła, że ​​„ponieważ Hubble spogląda daleko w przeszłość, ten podwójny kwazar już nie istnieje. W ciągu 10 miliardów lat jego galaktyki macierzyste prawdopodobnie osiedliły się w gigantycznej galaktyce eliptycznej, takiej jak ta, którą widzimy dzisiaj we wszechświecie lokalnym”. „.

NASA dodała: „Pobliska gigantyczna galaktyka eliptyczna M87 ma supermasywną czarną dziurę o masie 6,5 miliarda mas naszego Słońca. Ta czarna dziura mogła powstać w wyniku jednego lub więcej galaktycznych połączeń w ciągu ostatnich miliardów lat”.