Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczne śmieci spadają ze SpaceX, NASA, Chin, zagrożenie życia, mienie

Kosmiczne śmieci spadają ze SpaceX, NASA, Chin, zagrożenie życia, mienie

  • Kosmiczne śmieci, najwyraźniej z Chin i misji NASA SpaceX, spadły na Ziemię i rozbiły się o ziemię.
  • Według naukowców istnieje 10% szans na to, że w ciągu dekady dana osoba natknie się na upadek kosmicznych śmieci.
  • Eksperci twierdzą, że kontrolowane ponowne wejście, badanie spadających gruzu i systemy alarmowe mogą zmniejszyć te możliwości.

Pada deszcz kawałków rakiet, a eksperci od śmieci kosmicznych obawiają się, że kawałek gruzu spadający z orbity Ziemi pewnego dnia uderzy w człowieka.

25-tonowa rakieta startowa Long March 5B, która pod koniec lipca wrzuciła na orbitę część nowej chińskiej stacji kosmicznej, rozbiła się i wróciła na Ziemię w sobotę.

Chociaż część dopalacza mogła się spalić podczas opadania przez ziemską atmosferę, Raporty Wskazuje, że części pocisku mogły przetrwać i rozbić się w pobliżu zaludnionych obszarów wyspy Borneo w Azji Południowo-Wschodniej. Gruz został znaleziony po malezyjskiej i indonezyjskiej stronie wyspy, a także w oceanie w pobliżu Filipiny. Lokalizacje raportowania gruzu znajdowały się wzdłuż ścieżki powrotu do atmosfery rakiety, wcześniej obliczonej przez ekspertów z orbitalnych śmieci.

Wielkie metalowe talerze toczone na polu otoczonym żółtą taśmą i garstką ludzi

Tajemniczy metalowy przedmiot został odkryty w Balicarangan w Indonezji, na zrzucie ekranu z lokalnej wiadomości, 31 lipca 2022 r.


malezyjska agencja informacyjna„Zdecydowanie wyglądają dla mnie jak części rakiety”, powiedział Insiderowi Ted Mullhaupt, konsultant w biurze głównego inżyniera firmy kosmicznej, dodając: „Nie mam powodu, by sprzeciwiać się temu, że są to fragmenty tej rakiety”.

W lipcu pasterz z Australii odkrył tajemniczy kawałek gruzu wystający z ziemi, wysoki na około 10 stóp. Środa ASA Powiedział Gigantyczny kawałek pochodził z zaniedbanego bagażnika statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon, który w zeszłym roku przewoził astronautów NASA.

Kawałek kosmicznego śmiecia jest wyświetlany na polu w Australii w Nowej Południowej Walii w Australii.

Kawałek kosmicznego śmiecia, prawdopodobnie z misji SpaceX Crew-1, został znaleziony w pobliżu australijskich farm owiec.

Brad Tucker


Tylko Chiny i SpaceX mogą potwierdzić, że te elementy pochodzą z ich statku kosmicznego. Ale eksperci tacy jak Mullhaupt twierdzą, że wierzą w raporty.

„Nie mam żadnych wątpliwości” – powiedział Insiderowi Jonathan McDowell, astronom z Harvardu, który precyzyjnie śledzi obiekty na orbicie Ziemi.

To tylko kilka uderzających przykładów wszechobecnego zjawiska. Według Moelhaupta, który pracuje dla firmy lotniczej, każdego dnia kilka obiektów stworzonych przez człowieka spada z orbity i wraca na Ziemię. baza danych ponownego wejścia.

Wiele obiektów kosmicznych spala się w atmosferze, ale kawałki materiału regularnie przetrwają upadek. Eksperci z Aerospace Corporation twierdzą, że do Ziemi dotrze do 40% masy dużego obiektu kosmicznego spadającego z orbity. Obiekt ważący co najmniej jedną tonę spada z orbity i ponownie wchodzi w atmosferę mniej więcej raz w tygodniu, powiedział Muelhaupt.

w nauka Opublikowane w Nature w lipcu naukowcy obliczyli około 10% szansy, że szczątki zainfekują jedną lub więcej osób w ciągu 10 lat.

„Jeśli rzucisz kostką kilka razy, komuś się nie poszczęści” – powiedział McDowell.

Zatłoczone niebo oznacza, że ​​spada więcej kosmicznych śmieci

Wrak znaleziony na polu w Nowej Południowej Walii.

Gruz znaleziony na polu w Nowej Południowej Walii w Australii.

Brad Tucker


Zwykle po wystrzeleniu dopalacze rakietowe przesuwają się w najdalszą część Oceanu Spokojnego – proces ten nazywa się „kontrolowanym ponownym wejściem”. Małe, porzucone obiekty, takie jak tors Załogowego Smoka, mają spalić się w atmosferze lub wejść na orbitę ziemską i tam pozostać.

Ale w przypadku Long March 5B Chiny nie zaprojektowały wzmacniacza rakietowego do kontrolowanego powrotu. Zamiast tego losowo spadał na ziemię za każdym razem, gdy strzelałem trzy razy. W maju 2020 r. w pobliżu dwóch wiosek na Wybrzeżu Kości Słoniowej odkryto szczątki jednej z tych rakiet, powodując szkody w mieniu.

Long March-5B Y2 pocisk

Chińska rakieta Long March-5B Y2 startuje z Centrum Wyrzutni Kosmicznych Wenchang w prowincji Hainan w Chinach 29 kwietnia 2021 r.

China Daily przez Reuters


Dopalacze Long March 5B są jednymi z największych, które powróciły na Ziemię, ale niekontrolowane ponowne wejście nie jest wyjątkiem tylko w Chinach. W 1979 roku stacja kosmiczna NASA Skylab gwałtownie opadła, rozrzucając gruz po Australii. Dziś jednak kontrolowany powrót jest standardową praktyką.

Pomimo gwałtownego wzrostu aktywności kosmicznej w ostatnich latach, nieistniejące obiekty kosmiczne są coraz częściej przywracane na Ziemię pod kontrolę. „30 lat temu etap rakietowy mógł zostać pozostawiony na orbicie i ponownie wymknąć się spod kontroli po kilku latach” – powiedział McDowell.

Jednak Moulhaupt obawia się, że w przyszłości będą częstsze upadki – takie jak Załogowy Smok, który wylądował w Australii. W lotach kosmicznych standardowo akceptowany poziom ryzyka dla życia ludzkiego wynosi 1 do 10 000. Ale kiedy firmy takie jak SpaceX planują wystrzelić na orbitę dziesiątki tysięcy satelitów, te szanse oznaczają, że tylko nieliczni zrzucą na Ziemię kawałki metalu.

Ilustracja sieci satelitarnej SpaceX Starlink.

Ilustracja sieci satelitarnej SpaceX Starlink.

Obrazy Getty


Wśród wielu firm uruchamiających konstelacje satelitów i większej liczby agencji kosmicznych latających statkami kosmicznymi istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że szczątki wylądują w gęsto zaludnionym miejscu.

„Robisz to wystarczająco często, robisz to wystarczająco długo, a będziesz miał szczęście i podrzucisz go w środku miejskiego parku” – powiedział Mullhaupt.

Usuwanie śmieci z kosmosu

Obecnie najlepszym sposobem zapobiegania katastrofie kosmicznej jest przekonanie wszystkich krajów i firm do stosowania praktyki kontrolowanego powrotu.

„Chińska Republika Ludowa nie podzieliła się konkretnymi informacjami na temat trajektorii lądowania rakiety Long March 5B” – powiedział Bill Nelson, administrator NASA. ćwierkanie Sobota, dodając, że wszystkie kraje podróżujące w kosmos powinny zaangażować się w odpowiedzialne zachowanie w przestrzeni kosmicznej.

„Takie postępowanie ma kluczowe znaczenie dla odpowiedzialnego korzystania z przestrzeni kosmicznej i zapewnienia bezpieczeństwa ludziom na Ziemi” – dodał Nelson.

Zespoły wsparcia pracują wokół statku kosmicznego SpaceX Crew-1 Dragon Resilience wkrótce po tym, jak w maju 2021 roku zderzył się z astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zespoły wsparcia pracują wokół statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon Resilience wkrótce po tym, jak w maju 2021 roku zderzył się z astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Bill Ingalls / NASA przez Getty Images


Firmy i agencje kosmiczne mogą również badać kosmiczne śmieci, aby dowiedzieć się, dlaczego spadły z orbity i dlaczego niektóre ich części nie spłonęły po drodze. Na przykład Mullhaupt powiedział, że największy podejrzany wrak SpaceX w Australii to odcinek, w którym metal łączy się z włóknami węglowymi. Dlaczego to połączenie zostało odcięte od reszty statku kosmicznego i przetrwało ognisty wypadek na Ziemi, jest pytaniem, na które Moulhaupt chce odpowiedzieć.

„Mam nadzieję, że pójdą go odebrać, a potem nam powiedzą”, powiedział Mullhaupt.

Lepsze zrozumienie spadających odłamków może pomóc w informowaniu systemów alarmowych w czasie rzeczywistym, zarówno dla osób na ziemi, jak i osób podróżujących samolotem. Ponieważ samoloty pasażerskie przez cały czas przelatują przez planetę, piloci powinni zauważyć kosmiczne śmieci, powiedział Muelhaupt. Kolizja jest mało prawdopodobna, ale jeśli tak się stanie, szkody będą katastrofalne, szczególnie w przypadku lotu komercyjnego z pasażerami.

„Szanse na trafienie niechronionej osoby stojącej na otwartej przestrzeni to jedno, ale jesteś w samolocie, a teraz nagle konsekwencje są znacznie większe” – powiedział Muelhaupt.

Obawia się jednak, że zmuszenie organów regulacyjnych i firm do wprowadzenia prawdziwych zmian będzie wymagało katastrofy.

„Nienawidzę tego mówić: kiedy komuś przytrafia się coś złego, wtedy odpowiadamy” – powiedział Mullhaupt.

READ  Satelity po raz pierwszy mierzą emisje z elektrowni