Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczne przedsięwzięcia Modiego w Indiach zależą od prywatnych graczy

Nivedita Bhattacharjee

BENGALURU (Reuters) – Zachęcone znaczącymi sukcesami w innych krajach, Indie chcą, aby ich prywatne firmy kosmiczne zwiększyły pięciokrotnie swój udział w światowym rynku startowym w ciągu następnej dekady – wysiłek wzmocniony osobistym wsparciem premiera Narendry Modi.

W ciągu roku, odkąd kraj otworzył drogę do prywatnych startów w 2020 r., liczba startupów w kosmosie wzrosła ponad dwukrotnie, z 21 do 47.

Pod koniec 2022 roku Skyroot Aerospace, którego inwestorami są Sherpalo Ventures i GIC z siedzibą w Singapurze, wystrzeli w kosmos pierwszą prywatną rakietę zbudowaną w Indiach.

„Zbyt często inicjatywy są reklamowane i giną. To nie jest jedna z nich” – powiedział Pawan Goenka, weteran branży motoryzacyjnej, który w zeszłym roku został mianowany szefem indyjskiego Narodowego Centrum Promocji i Licencjonowania Lotnictwa i Kosmonautyki (IN-SPACe). Urząd Regulacji Przestrzeni Kosmicznej. „Przestrzeń kosmiczna jest obecnie jednym z ulubionych obszarów naszego premiera i jest to obszar, w którym chce, aby się poruszał”.

Inwestorzy przeznaczą 119 mln USD na indyjskie start-upy kosmiczne w 2022 r., z zaledwie 38 mln USD we wszystkich latach do 2017 r. Analitycy twierdzą, że widzą tańszą alternatywę dla europejskich wyrzutni uziemionych lub w fazie rozwoju, a także dostęp do przestrzeni kosmicznej Tętniące życiem centrum produkcyjne.

Grafika: Przyrostowe inwestycje w indyjskie start-upy kosmiczne https://www.reuters.com/graphics/INDIA-SPACE/MODI/gdvzqekdqpw/chart.png

Oznaczało to boom dla młodych firm kosmicznych, takich jak Skyroot i Agnikul Cosmos – które obiecują obniżyć koszty wystrzelenia satelity – Satsure, która dostarcza dane satelitarne i usługi analityczne oraz Pixxel, która w marcu wygrała pięcioletni kontrakt ze Stanów Zjednoczonych. Narodowe Biuro Rozpoznania.

„Dla nas wszystkich dużym zaskoczeniem było to, że uruchomienie i zmiana zasad nastąpiły na czas i byliśmy w stanie dotrzymać terminów przy pełnym wsparciu. Nie mieliśmy ani jednego dnia opóźnienia z powodu problemów politycznych” — powiedział Pawan Chandana. , współzałożyciel Skyroot, którego majątek wynosi 163 miliony dolarów.

READ  Para zamienia starą łazienkę w szykowną przestrzeń Scandi za rozsądną cenę

Inni założyciele startupów twierdzą, że nowe podejście oznacza, że ​​zatwierdzanie jest łatwiejsze, interesariusze są bardziej zgodni ze sobą, a w rządzie jest więcej prywatnych ekspertów branżowych pomagających sektorowi.

Istnieją jednak wyzwania. Kraj ten odpowiada za zaledwie 2% światowych przychodów sektora kosmicznego, szacowanych na 370 miliardów dolarów w 2020 roku. Fundusze dopiero napłynęły, ponieważ klienci chcą zobaczyć udane starty, zanim zdecydują się na wygórowane ładunki dla niesprawdzonych projektów.

„Istnieje kilka bardzo dobrych firm, ale w tej chwili jesteśmy daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi czy Chinami” – powiedział Pratib Basu, współzałożyciel SatSure. „Otwarcie polityki jest bardzo ważne, ale świat tak naprawdę nie zwróci uwagi, dopóki nie zrobisz czegoś tak niesamowitego, jak to, co zrobił SpaceX”.

W Stanach Zjednoczonych rządowa NASA zajmuje się eksploracją kosmosu, podczas gdy prywatne firmy uruchamiają i budują pojazdy załogowe. Zwolennicy twierdzą, że obniżyło to koszty, ale doprowadziło również do wieloletniej przerwy, w której Waszyngton polegał na rosyjskich statkach kosmicznych w podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

SpaceX, który obsługuje klientów prywatnych i rządy, przeprowadził ponad 60 startów w samym 2022 roku.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) zarządza całą infrastrukturą startową w kraju, chociaż Agnikul planuje własną platformę startową.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że podstawową potrzebą branży są pieniądze”, powiedział Jayant Patel, przewodniczący Komitetu ds. Pojazdów Rakietowych Indyjskiego Stowarzyszenia Kosmicznego (ISPA), quasi-rządowego organu, który pomaga rozwiązywać problemy sektora prywatnego.

Patel powiedział, że rząd oferuje miliony dolarów na finansowanie nasion start-upom, które wykorzystują dane satelitarne do zwiększenia plonów w Indiach. Startupy z potencjalnymi zastosowaniami wojskowymi dla inwestycji rządowych są badane oddzielnie.

Kanchan Gupta, starszy doradca rządu Modiego w Ministerstwie Informacji i Radiofonii i Telewizji, powiedział, że kraj nie może sobie pozwolić na pozostanie w tyle w wyścigu kosmicznym i że „wszystko nie może być zrobione przez sam rząd”.

READ  Deszcz meteorytów Geminidów 2022 na żywo: gwiazdy meteorów rozświetlą dziś niebo nad Wielką Brytanią i USA

„Cały pomysł polega na zapewnieniu stabilności i przewidywalności polityki” – powiedział Gupta. „Pozwalanie sektorowi prywatnemu wiedzieć, skąd pochodzi rząd, skąd rząd nie pochodzi, gdzie mogą wejść, a gdzie nie mogą”.

Grafika: Boom start-upów kosmicznych w Indiach https://www.reuters.com/graphics/INDIA-SPACE/MODI/gkvlwzbxnpb/chart.png

samowystarczalność

Wysiłki prywatyzacyjne rozpoczęły się od rozmowy telefonicznej pod koniec 2020 roku między Modim a kierownictwem, jak mówi pięć osób zaangażowanych w ten proces. Mówią, że od tego czasu Modi jasno dał do zrozumienia, że ​​chce przełamać biurokrację i stworzyć mistrzów narodowych.

„Celem premiera jest zrobienie z kosmosem tego, co my zrobiliśmy z informatyką” – powiedziała jedna z osób, która odmówiła ujawnienia nazwiska, ponieważ rozmowa i późniejsze spotkania były poufne.

Przedstawiciele branży powiedzieli, że ISRO skoncentruje się na eksploracji, ale nadal będzie wspierać prywatne próby startowe, dając krajowym start-upom kosmicznym globalną legitymację.

Agencja będzie współpracować z panelem doradczym – z członkami In-SPACe, ISPA i NewSpace India Limited (NSIL), rządowego ramienia komercyjnego – który pomógł rządowi ogłosić w kwietniu nowe ramy regulacyjne przyjazne dla biznesu.

Hindustan Aeronautics Ltd i Larsen & Toubro Ltd, które pomogły w kształtowaniu polityki prywatyzacyjnej, otrzymały kontrakt o wartości 100 milionów dolarów na dostawę kolejnej rakiety nośnej ISRO w 2024 roku.

„Modi jest człowiekiem technologicznym. Proponujemy więc przekazanie produkcji i rozwoju prywatnym graczom, podczas gdy my przyjrzymy się technologii. Wtedy środowisko stanie się samowystarczalne” — powiedział S Somanath, przewodniczący ISRO.

Krajowe firmy kosmiczne również mają nadzieję na znalezienie nowych klientów, ponieważ sankcje i napięcia polityczne odcięły Rosję od znacznej części międzynarodowego rynku startowego po inwazji na Ukrainę, którą Moskwa nazywa „operacją specjalną”.

Na przykład brytyjska firma satelitarna OneWeb nawiązała współpracę z ISRO, aby wystrzelić go po tym, jak Rosja odwołała jego wystrzelenie.

READ  Pierwszy kurs z podstaw zasobów kosmicznych

„Jeśli spojrzeć na zaawansowaną technologię, jest to kwestia geopolityczna… Indie z pewnością mają teraz pewną przewagę” – powiedział Laxman Behera, szef Specjalnego Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym na Uniwersytecie Jawaharlala Nehru.

(Reportaż Nivedity Bhattacharjee; montaż przez Jerry’ego Doyle’a)