Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczna choinka!  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, należący do NASA, wykonał oszałamiające zdjęcie gromady galaktyk pokolorowanej migającymi światłami

Kosmiczna choinka! Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, należący do NASA, wykonał oszałamiające zdjęcie gromady galaktyk pokolorowanej migającymi światłami

  • Sfotografowałem 14 nowych, przejściowych obiektów, które przypominają migające „lampki choinkowe”.
  • Grupa galaktyk o nazwie MACS041 oddalona o 4,3 miliarda lat świetlnych

Ponieważ sezon świąteczny szybko się zbliża, należący do NASA Super Teleskop Kosmiczny wkracza w świąteczny nastrój.

James Webb uchwycił oszałamiający widok tego, co astronomowie nazywają „choinkową gromadą galaktyk” – kolorowego zbioru kosmicznych istot z 14 migającymi „światłami” w rdzeniu.

Te nowo odkryte światła to tak zwane zjawiska przejściowe, czyli zjawiska, które gwałtownie się rozjaśniają, a następnie zanikają, stąd ich migotanie.

Zostały dostrzeżone za pomocą poprzednika Webba – słynnego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a – i znajdują się w gromadzie galaktyk oddalonej o 4,3 miliarda lat świetlnych od Ziemi i oficjalnie znanej jako MACS041.

Co więcej, astronomowie mogą otrzymać kolejny wcześniejszy prezent bożonarodzeniowy, ponieważ uważają, że w gromadzie galaktyk Choinki jest znacznie więcej takich stanów przejściowych.

James Webb uchwycił oszałamiający widok tego, co astronomowie nazywają „gromadą choinek” – kolorowego zbioru kosmicznych istot z migającymi „światłami” w rdzeniu.
Gdzie migają światła: te nowo odkryte światła to w rzeczywistości tak zwane obiekty przejściowe, czyli zjawiska, które gwałtownie się rozjaśniają, a następnie blakną, a następnie błyszczą. Na zdjęciu obszary, w których astronomowie odkryli tranzyty

Przeczytaj więcej: UFO zwane „Krową” to najpotężniejsza eksplozja, jaką kiedykolwiek odkryto

„Nazywamy MACS0416 Gromada Galaktyk Choinka, ponieważ jest tak kolorowa i ze względu na słabe światło, które znajdujemy w jej wnętrzu” – powiedział Haojing Yan, adiunkt na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Missouri.

„Transjenty to obiekty w przestrzeni, takie jak pojedyncze gwiazdy, które wydają się nagle rozjaśniać do pewnego poziomu wielkości, a następnie zanikać.

„Te przejściowe obiekty wydają się jasne tylko przez krótki czas, a następnie znikają; to tak, jakbyśmy patrzyli przez poruszające się szkło powiększające.

Astronomowie odkryli te stany przejściowe, badając cztery zestawy zdjęć wykonanych przez Webba w ciągu czterech miesięcy.

Co okazało się szczególnie ekscytujące – podobnie jak pozornie świąteczny charakter gromady – to fakt, że dwa z tych stanów przejściowych to supernowe, czyli gwiazdy u schyłku swojego życia.

Jest to przydatne dla astronomów, ponieważ pozwala im badać galaktyki, w których występują takie zjawiska, skutecznie otwierając zupełnie nowy obraz wszechświata.

READ  Firma Space Balloon oferuje pierwsze spojrzenie na luksusowe kabiny

„Supernowa i pozostałych 12 niezwykle powiększonych gwiazd mają inną naturę, ale wszystkie są ważne” – powiedział Yan.

Śledziliśmy zmianę jasności w czasie na podstawie ich krzywych blasku i szczegółowo badając, jak światło zmienia się w czasie, w końcu będziemy w stanie dowiedzieć się, do jakiego typu gwiazd należą.

„Co ważniejsze, będziemy w stanie zrozumieć szczegółową strukturę soczewki powiększającej i jej związek z rozkładem ciemnej materii”.

Mała pomoc od mojego przyjaciela: światła zostały dostrzeżone przy pomocy poprzednika Webba – słynnego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (na zdjęciu po lewej) – i znajdują się w gromadzie galaktyk oddalonej o 4,3 miliarda lat świetlnych od Ziemi i oficjalnie znanej jako MACS041
Behemot: Wewnątrz jednej z galaktyk znajduje się potworna gwiazda zwana Mothra (na dole po prawej), którą można zobaczyć taką, jaką była, gdy Wszechświat liczący 13,7 miliardów lat miał zaledwie 3 miliardy lat.

Astronomowie odkryli także coś jeszcze niezwykłego.

Wewnątrz jednej z galaktyk znajduje się gwiazda-potwor, którą można zobaczyć taką, jaką była, gdy Wszechświat liczący 13,7 miliardów lat był stosunkowo młody – miał zaledwie trzy miliardy lat.

Naukowcy nazwali gwiazdę Mothra – na cześć gigantycznego motyla kaiju występującego w japońskim kinie – i uważają, że jego masa jest od 10 000 do 1 miliona mas Słońca.

Webb wystartował w Boże Narodzenie 2021 r., a jego celem było cofnięcie się w czasie do początków wszechświata.

W tym celu badaczom udało się obliczyć, że światło gromady galaktyk w Choince rozpoczęło swoją podróż do nas, gdy nasz Układ Słoneczny liczący obecnie 4,6 miliarda lat powstał na nowo i ma około 300 milionów lat.

Opublikowano dwa artykuły na temat obrazowania klastrów.

Jeden w czasopiśmie Astronomia i astrofizyka Drugie zostało przyjęte do publikacji w The Astrophysical Journal, a przeddruk dostępny jest w Research Repository arXiv.

Teleskop Jamesa Webba: warty 10 miliardów dolarów teleskop NASA został zaprojektowany do wykrywania światła starszych gwiazd i galaktyk.

Teleskop Jamesa Webba został opisany jako „wehikuł czasu”, który może pomóc w odkryciu tajemnic naszego wszechświata.

Teleskop będzie używany do obserwacji pierwszych galaktyk, które powstały we wczesnym Wszechświecie ponad 13,5 miliarda lat temu oraz do obserwacji źródeł gwiazd, egzoplanet, a nawet księżyców i planet naszego Układu Słonecznego.

Temperatura robocza Teleskopu Jamesa Webba i większości jego instrumentów wynosi około 40 Kelvinów, czyli około 387 stopni Fahrenheita (minus 233 stopnie Celsjusza).

READ  NASA Neustar odkrywa światło o najwyższej energii pochodzącej z Jowisza — i rozwiązuje zagadkę sprzed kilkudziesięciu lat

Jest to największy i najpotężniejszy orbitalny teleskop kosmiczny na świecie, który pozwala spojrzeć wstecz na 100–200 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Orbitujące obserwatorium podczerwieni zostało zaprojektowane tak, aby było około 100 razy potężniejsze niż jego poprzednik, Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

NASA lubi myśleć o Jamesie Webbie jako o następcy Hubble’a, a nie o jego następcy, ponieważ przez jakiś czas obaj będą pracować ramię w ramię.

Teleskop Hubble’a został wystrzelony 24 kwietnia 1990 roku za pośrednictwem promu kosmicznego Discovery z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.

Okrąża Ziemię z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 300 kilometrów na godzinę) po niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości około 340 mil.