Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kościół katolicki honoruje polską rodzinę, która udzielała schronienia Żydom

Kościół katolicki honoruje polską rodzinę, która udzielała schronienia Żydom

WARSZAWA, 10 września (Reuters) – W niedzielę Kościół katolicki dokonał kanonizacji dziewięcioosobowej rodziny polskiej, w tym noworodka, która zginęła z rąk nazistowskich Niemców za udzielanie schronienia rodzinie żydowskiej przed Holokaustem podczas II wojny światowej.

Nabożeństwo kanonizacyjne za Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci odbyło się w Markowej w południowo-wschodniej Polsce, gdzie zginęli oni w marcu 1944 r. z rąk żandarmerii niemieckiej.

Podczas uroczystości, w której uczestniczyli prezydent i premier Polski, kardynał Marcello Semeraro odczytał list papieża Franciszka.

„Odtąd czcigodni słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulmowie, małżonkowie i ich siedmioro dzieci… (oni) bez lęku poświęcili swoje życie z miłości do swoich braci i przyjęli prześladowanych w swoim domu. , nadajcie tytuł Błogosławionego, „ – napisał Papież.

Po kanonizacji otwarto portret rodziny i na środek sceny przeniesiono relikwiarz zawierający jej szczątki.

Beatyfikacja jest ostatnim krokiem przed kanonizacją w Kościele rzymskokatolickim. Media watykańskie podały, że był to pierwszy raz, kiedy cała rodzina została tak uhonorowana.

Przemawiając w Watykanie, papież Franciszek określił polską rodzinę jako „promień światła” w ciemnościach II wojny światowej i stwierdził, że powinna być wzorem do naśladowania dla innych.

Zaczął im oklaskiwać ze strony pielgrzymów, którzy zgromadzili się na Placu Świętego Piotra, aby usłyszeć jego anielskie przesłanie.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował Kościołowi katolickiemu za nadanie w imieniu narodu tytułu świętego.

„Dziękuję za ukazanie prawdy historycznej o tamtym czasie, o losach Polaków i Żydów na tej ziemi pod okupacją niemiecką, wszyscy chcieli przeżyć, ale nie cofnęli się przed ostatecznymi aktami braterstwa i miłosierdzia” – powiedział.

READ  Człowiek z Rogers City wraca z podróży Polska, Ukraina - WBKB 11

Holokaust

Około trzech milionów Żydów mieszkających w przedwojennej Polsce zginęło podczas hitlerowskiego niemieckiego Holokaustu, połowa Żydów zginęła podczas II wojny światowej.

Żydów z całego kontynentu wysyłano na śmierć do zbudowanych i zarządzanych przez Niemców obozów zagłady na terenie okupowanej Polski – siedziby największej społeczności żydowskiej w Europie, w tym Auschwitz, Treblinki, Bełżca i Sobiboru.

Rodzina Ulmów znajduje się w centrum wysiłków nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), mających na celu podkreślenie odwagi tysięcy Polaków, którzy próbowali pomóc Żydom uciec przed Holokaustem.

Polityka ta spotkała się z krytyką ze strony organizacji żydowskich i części historyków za bagatelizowanie roli tych, którzy współpracowali z Niemcami. PiS twierdzi, że przynosi to złą reputację kraju.

Z relacji naocznych świadków wynika, że ​​w rejonie Markowej niektórzy miejscowi mieszkańcy splądrowali domy żydowskie, wydali ich Niemcom lub sami ich zabili.

„Rozmawianie o historii tych terenów to zmarnowana szansa. Jeśli pokażemy, czego wówczas dokonali niektórzy Polacy, pokażemy w całej pełni bohaterstwo ulamy” – mówi Dariusz Lipionka, historyk PAN. .

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) zaprzeczył, jakoby badania Libionki i innego historyka Jana Grabowskiego zawierały błędy merytoryczne oraz że muzeum w Markowej pominęło lub ukryło informacje na temat polskiego zaangażowania w śmierć Żydów.

Tysiące Polaków podczas wojny ryzykowało życie, aby chronić swoich żydowskich sąsiadów. Jednak badania opublikowane po upadku komunizmu w 1989 r. podważyły ​​​​narodową narrację, że Polska była jedyną ofiarą, potępiając tych, którzy zabili tysiące Żydów lub ukryli ich przed nazistowskimi okupantami.

„Mamy obowiązek pamiętać o sprawiedliwych i stawiać ich jako przykłady tego, kim chcemy być. A także pamiętać o współpracowników, ponieważ oni są także przykładami tego, kim nie chcemy być” – powiedział Michael Schudrich. Naczelny Rabin Polski.

Reportaż Justyny ​​Pavlak, Anny Włodarczak-Chemchuk, Alana Charlisha i Pavla Florkiewicza; Montaż: Sharon Singleton

READ  Polska i Wielka Brytania zawarły umowę o wartości 2,4 mld USD Blica + w zakresie obrony powietrznej krótkiego zasięgu

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę