Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea Południowa omówi sprzedaż broni NATO do Polski

Korea Południowa omówi sprzedaż broni NATO do Polski

Seul – Korea Południowa będzie prowadzić rozmowy z Polską na temat eksportu broni do kraju Europy Wschodniej na marginesie szczytu NATO w tym tygodniu, ponieważ Seul rozważa zapewnienie pośredniego wsparcia wojskowego Ukrainie poprzez ochronę jej sąsiada.

Prezydent Korei Południowej Eun-suk-yol wyjechał w poniedziałek do Hiszpanii na szczyt NATO, gdzie ma spotkać się z innymi światowymi przywódcami, podał Błękitny Dom.

Według niemieckiego Keel Institute for the World Economy Polska, posiadająca największe siły zbrojne w Europie Wschodniej, jest trzecim co do wielkości dostawcą wojskowym dla Kijowa na świecie.

Korea Południowa zobowiązała się do pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 100 milionów dolarów od czasu rosyjskiej inwazji w lutym, ale Seul do tej pory powstrzymywał się od dostarczania śmiercionośnej broni. Umowa z Warszawą będzie jeszcze bardziej zachęcać przemysł zbrojeniowy Korei Południowej do udzielania pomocy polskiej armii.

Według południowokoreańskich mediów Polska wyraziła zainteresowanie zakupem południowokoreańskich karabinów maszynowych, czołgów i pojazdów opancerzonych.

Dane z Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem pokazują, że Korea Południowa była ósmym co do wielkości eksporterem broni na świecie w ciągu pięciu lat do 2021 roku. Jej głównymi rynkami są Filipiny i Indonezja.

W styczniu ówczesny prezydent Moon Jae-in odwiedził region, aby omówić sprzedaż broni z krajami Bliskiego Wschodu, w tym ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Yun wykorzystuje szczyt NATO jako okazję do rozszerzenia eksportu broni do Europy.

Program wizyty ONZ w Hiszpanii obejmuje rozmowy na temat eksportu energii jądrowej z Czechami, półprzewodników z Holandią oraz współpracy z Danią w zakresie energetyki wodorowej.

READ  Polska firma wprowadza czterodniowy tydzień pracy dla 400 pracowników