Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kopalnia Cumbria jest zbędna jeszcze przed otwarciem, mówią aktywiści |  węgiel

Kopalnia Cumbria jest zbędna jeszcze przed otwarciem, mówią aktywiści | węgiel

Proponowana nowa kopalnia węgla dla Cumbrii prawdopodobnie będzie zbędna przed otwarciem, ponieważ producenci stali reprezentujący rynek docelowy tak szybko odchodzą od paliw kopalnych, zgodnie z analizą ekologów.

Producenci stali w całej Europie zwracają się ku „zielonej stali”, która wykorzystuje energię odnawialną i nowoczesne technologie, aby uniknąć koksu, który Proponowana kopalnia w Whitehaven będzie produkować.

Według analizy Friends of the Earth, około trzy czwarte zdolności do produkcji stali w wielkim piecu osiągnie kres swojej żywotności i będzie wymagało reinwestycji do 2030 r. Większość z nich zostanie prawdopodobnie zastąpiona technologiami niskoemisyjnymi, które tego nie robią. Wymagaj koksu. To znacznie ograniczyłoby dostępny rynek Dowolny węgiel drzewny kumbryjski.

Tony Bosworth, aktywista węglowy w ziemscy przyjacielePowiedział: „Brytyjski przemysł stalowy kupi tylko niewielki procent kumbryjskiego węgla, a ponieważ europejscy producenci stali już przechodzą na bardziej ekologiczną produkcję stali, rynek dla tej kopalni spada jeszcze przed jej otwarciem. Kopalnia Whitehaven może stać się aktywem, z brakiem rynku na węgiel i potencjalnymi konsekwencjami dla miejsc pracy, których wymagają deweloperzy.”

Decyzja w sprawie kopalni Whitehaven ma zapaść do 7 lipca, lata później Spór o planowanie. Propozycje zostały odroczone, ponieważ Wielka Brytania była gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ COP26 w zeszłym roku, kiedy to odbył się Rząd zaryzykował kompromitację na arenie światowej Otwierając nową kopalnię węgla, jednocześnie nakłaniając inne kraje do rezygnacji z węgla.

Demonstracja przeciwko proponowanej kopalni węgla w Cumbrii przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w Londynie we wrześniu ubiegłego roku. Zdjęcie: Andy Raine/EPA

Ministrowie i niektórzy konserwatywni posłowie argumentowali, że kopalnia w Kumbrii… może iść dalej Mimo Zobowiązania klimatyczne Wielkiej Brytanii Bo będzie produkować koks, a nie węgiel do wykorzystania w elektrowniach, który jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych z węgla na całym świecie. Koks jest używany przede wszystkim w przemyśle stalowym, do wytworzenia wysokich temperatur i reakcji chemicznych niezbędnych do wytworzenia wysokiej jakości metalu.

READ  „Wyjątkowy rok”: Mont Blanc kurczy się o kolejne dwa metry | Góry

Mówią, że w przeciwnym razie brytyjski przemysł stalowy musiałby importować węgiel, którego emisje byłyby wyższe niż w przypadku produkcji w kraju. Jednak analiza przeprowadzona przez Niezależną Komisję ds. Zmian Klimatu wykazała, że ​​około 85% węgla wyprodukowanego w Woodhouse Colliery w Whitehaven prawdopodobnie zostanie wyeksportowane.

Poniedziałkowy raport Friends of the Earth sugeruje, że nawet ten rynek eksportowy jest mało prawdopodobny, ponieważ producenci stali w całej Europie szybko przestawiają się na ekologiczne metody produkcji. Jego analiza wykazała, że ​​firmy odpowiedzialne za ponad połowę dużej części zdolności produkcyjnych UE w zakresie produkcji stali, które muszą zostać ponownie zainwestowane do 2030 r., już ogłosiły plany, które pozwolą uniknąć zapotrzebowania na nowy koks.

Należą do nich zapowiedzi ArcelorMittal, że zakład Sestao w Hiszpanii będzie pierwszą kompletną bezemisyjną hutą stali do 2025 r., oraz Salzgitter, niemiecka firma stalowa, że ​​przejdzie całkowicie na wodór i energię odnawialną. Szwedzka firma SSAB zgodziła się również na przekształcenie wszystkich hut w Skandynawii w elektryczne piece łukowe, które nie wymagają węgla.

Aby koks był potrzebny, producenci stali musieliby obrać inną drogę w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, planując wykorzystanie Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla W połączeniu z tradycyjnymi technologiami, zamiast na nie przechodzić zielona stal z energią odnawialną. Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla może być droższe niż wybór alternatywnych źródeł energii odnawialnej, jednak istnieją pewne dowody na to, że firmy, które pierwotnie rozważały tę ścieżkę, mogą ponownie przemyśleć: na przykład stalownia IJmuiden w Holandii będzie wykorzystywać wodór zamiast koksu do wychwytywania dwutlenku węgla i przechowywania.

„W sytuacji, gdy świat stoi w obliczu kryzysu klimatycznego, jasne jest, że zielona stal to przyszłość – coś, co każdy rozsądny rząd powinien przyjąć” – powiedział Bosworth. [levelling-up minister] Ta kopalnia musi zostać odrzucona i należy zapewnić, aby regiony takie jak Zachodnia Kumbria znalazły się w centrum zielonej rewolucji przemysłowej, której Wielka Brytania wyraźnie potrzebuje”.

READ  Aktualizacja na żywo z Sudanu: Pierwsi Brytyjczycy wracają do Wielkiej Brytanii po „chaotycznej” ewakuacji – gdy watażkowie uciekają z więzienia | wiadomości ze świata

Brytyjski przemysł stalowy odrzucił już twierdzenia, że ​​będzie potrzebował węgla z Kumbrii. Chris MacDonald, dyrektor generalny Materials Processing Institute, który niedawno służy jako krajowe centrum badań stali w Wielkiej Brytanii Powiedział Obserwatorowi, że jego branża nie ma popytu Kopalnia Zachodnia Kumbria.

Rzecznik rządu powiedział: „Sektor stalowy w Wielkiej Brytanii jest zaangażowany w dekarbonizację, a poszczególne firmy podejmują decyzje biznesowe, jak to zrobić. Ściśle współpracujemy z sektorem stalowym, aby wesprzeć jego przejście do niskoemisyjnej przyszłości, w tym poprzez ceniony Fundusz Transferu Energii Przemysłowej 315 milionów funtów szterlingów.