science

Kontrowersyjna nauka stojąca za wyginięciem mamuta włochatego

Błyskotliwy nowy startup biotechnologiczny Wystrzelony Colossal została wezwana wczoraj z misją stworzenia mieszanki słonia i mamutów włochatych — z ostatecznym celem zwiększenia bioróżnorodności i walki ze zmianami klimatu, mówi. Wysiłek ten przyniósł wiele szumu i sławnych zwolenników, ale naukowcy pracujący w dziedzinie ochrony przyrody pozostają bardzo sceptyczni.

Nauka stojąca za Colossal jest wciąż na wczesnym etapie i pogrążona w dylematach etycznych. Firma faktycznie nie zwróci mamuta włochatego, który nie wędrował po ziemi od około 10 000 lat. Zamiast tego, wysiłki Colossala zmierzające do deekstynkcji mają na celu stworzenie hybrydy między mamutem włochatym a jego dalekim krewnym (oba mają wspólnego przodka): słoniem azjatyckim, który sam w sobie jest gatunkiem zagrożonym.

Mamuty są złym wyborem do deekstynkcji – obszaru badawczego, który nabrał rozpędu w ostatnich latach – a ten projekt może ukraść światło reflektorów jeszcze bardziej krytycznym działaniom ochronnym, twierdzą ekolodzy i biolodzy. krawędź. Eksperci twierdzą, że wskrzeszenie fałszywego mamuta jest również ryzykowną propozycją jako rozwiązanie problemu zmian klimatycznych, biorąc pod uwagę krótki czas, w którym ludzkość musi ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, które spowodowały globalne ocieplenie.

„Przyznam, że pięciolatek we mnie po prostu uwielbiałby oglądać mamuta” – mówi Joseph Bennett, profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk o Środowisku i Wydziale Biologii Uniwersytetu Carleton. “To wspaniałe z naukowego punktu widzenia. Ale jeśli nazywa się to ochroną, jeśli nazywa się to walką ze zmianami klimatu, pojawiają się problemy”.

Jak może działać deekstynkcja

Wyobraź sobie słonia o grubym futrze z mniejszymi uszami i wysoką kopulastą głową. To właśnie może pewnego dnia stworzyć Colossal, wykorzystując technologię CRISPR do modyfikacji DNA słonia azjatyckiego w celu wprowadzenia cech mamuta włochatego. W ciągu następnych czterech lat celem było wyprodukowanie embrionów z tymi cechami, opierając się na pracy genetyka z Uniwersytetu Harvarda, George’a Churcha, jednego z założycieli firmy. Aby stworzyć zarodek, mogą zebrać jaja słonia lub spróbować stworzyć komórki macierzyste z tkanki słonia. Colossal też chce stworzyć plik sztuczna macica nosić płód, co zajmie około dwóch lat, zanim rozwinie się w płód o wadze 200 funtów.

Church i jego zespół badaczy pracują nad tym celem Około dekadę temu, I on powiedział w 2017 Że były tylko dwa lata od powstania płodu. Według współzałożyciela i dyrektora generalnego Colossal i przedsiębiorcy technologicznego Bena Lama, zespołowi Churcha, jak dotąd, brakuje funduszy, aby tak się stało. Kolosalni inwestorzy, w tym firmy private equity i samopomocowy edukator Tony Robbins, zainwestują w projekt 15 milionów dolarów. Opiera się na wcześniejszym wkładzie w wysokości 100 000 USD od współzałożyciela PayPal, Petera Thiela, który zespół Churcha otrzymał przed założeniem Colossal.

READ  NASA publikuje oszałamiające zdjęcie centrum Drogi Mlecznej, 26 000 lat świetlnych od nas | Wiadomości naukowe i technologiczne

Jeśli całe to finansowanie doprowadzi w końcu do prawdziwej azjatyckiej hybrydy słonia i mamuta, nadal będzie wiele kwestii środowiskowych i etycznych, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Ogromna korporacja postrzega siebie jako próbę przeciwdziałania utracie bioróżnorodności. Według Bennetta Ziemia prawdopodobnie każdego dnia traci mniej lub bardziej dobroć. Istnieją dowody na masowe wymieranie Dzieje się, jakich nie widziano na Ziemi od milionów lat. Jeśli chodzi o ochronę bioróżnorodności naszej planety, ożywienie prehistorycznego stworzenia znajduje się na szczycie listy priorytetów.

„Nawet w obrębie zagrożonych gatunków, którym chcemy zapobiec wyginięciu, musimy to zrobić określ priorytety „Czym są zwycięzcy i przegrani” – mówi Ginger Ellington, ekolog krajobrazu i adiunkt na Uniwersytecie George’a Washingtona.

Finansowanie wymierania może zaszkodzić innym działaniom na rzecz ochrony poprzez przejmowanie ograniczonych zasobów, jak wcześniej zrobił Bennett Badania zostało znalezione. Wydawanie takiej samej kwoty na tradycyjne działania ochronne może uratować do ośmiu razy więcej gatunków, niż gdyby pieniądze miały być wydane na powstrzymanie wymierania. Z pomocy może skorzystać słoń azjatycki; jej numery Występ w połowie w ciągu ostatnich trzech pokoleń.

Lamm uważa, że ​​praca Colossala może przynieść korzyści słoniom i zwrócić większą uwagę na inne działania ochronne. „Staramy się upewnić, że robimy to w możliwie najbardziej przejrzysty i etyczny sposób”, mówi Lamm. krawędź. „Czujemy się bardzo pewni tego, co możemy zrobić, aby pomóc rasie słoni… Dla nas chodzi o zapewnienie gatunkowi dodatkowych narzędzi do przetrwania”. Mówi, że słoń o cechach mamuta byłby w stanie lepiej przetrwać niskie temperatury Arktyki, z dala od urbanizacji, która zagraża jego gatunkowi.

Ale siedliskiem słoni azjatyckich jest tropikalna południowa i południowo-wschodnia Azja. Są również bardzo towarzyskimi i inteligentnymi zwierzętami i tworzą zwarte grupy. „Mają kulturę” – mówi Bennett. Wszystko to rodzi „główne” pytania etyczne dla Bennetta o to, czy hybryda mamuta i słonia byłaby w stanie behawioralnie poradzić sobie z przeszczepem do nowego domu, który znacznie różni się od tego, w którym obecnie żyje gatunek słonia.

READ  Niesamowity truskawkowy księżyc rozświetli w czwartek złoty kolor na nocnym niebie

Osiągnięcie ogromnych rozmiarów

Nawet pełnoprawny mamut włochaty może mieć trudności z przystosowaniem się do dzisiejszej Arktyki. „Gdybyś wziął kawałek kompletnego systemu, taki jak Model T, powiedzmy tłok, i musiałbyś poczekać 100 lat, a następnie spróbować zintegrować go z Teslą — nie pasowałby, ponieważ reszta systemu nie pasowałby, ponieważ reszta systemu mówi Douglas McCauley, naukowiec zajmujący się środowiskiem i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara: „Jest całkowicie poruszony i dramatycznie zmieniony”.

Colossal uważa, że ​​zwierzęta mogą zasadniczo przebudować ekosystemy, sprowadzając omszałą tundrę z powrotem na łąki, które kwitły z pomocą mamutów 10 000 lat temu. Bez mamutów wolno wędrujące murawy zostały zastąpione mchami i drzewami. To stwarza problemy dla planety, ponieważ pokryte śniegiem arktyczne murawy lepiej odbijają promieniowanie słoneczne niż ciemniejsze krzewy czy lasy. Powracające stada mogłyby teoretycznie odwrócić ten trend.

Hybrydowe zwierzęta mogą również pomóc w zapobieganiu rozmrażaniu wiecznej zmarzliny (gleba zamarznięta przez cały rok), uwalniając starożytne zapasy dwutlenku węgla, aby ogrzać planetę. Para ekologów ojciec-syn w Rosji próbowała użyć bizonów, reniferów i innych zwierząt, aby osiągnąć coś podobnego na Syberii w miejscu zwanymPark plejstoceński. Istnieje nadzieja, że ​​zwierzęta – być może pewnego dnia z pomocą hybryd słonia i mamutów – będą deptać po śniegu i ułatwić zamarzanie ziemi.

Ale aby Colossal mógł osiągnąć swoje cele, musi upewnić się, że jest wystarczająco dużo zwierząt, aby wykonać pracę, którą wcześniej wykonywał mamut. W przeciwnym razie zwierzę mogłoby stać się swego rodzaju „eko zombie”, które nie uczestniczy w znaczącym stopniu w swoim ekosystemie, jak miało to miejsce wcześniej, jak opisali McCauley i inni autorzy w 2017 roku. papier o tym, jak nadawać gatunkom priorytety w celu wyginięcia. W artykule tym stwierdzono, że najlepszymi kandydatami są zwierzęta, które niedawno wyginęły lub są na skraju wyginięcia. Muszą być również gatunkiem, który spełnia funkcję lub funkcję unikalną dla swojego ekosystemu i może odbić się z powrotem do liczby wystarczająco dużej, aby móc skutecznie wykonać to zadanie.

Jedną z obiecujących dróg badań nad de-ekstynkcją jest badanie hodowli bardziej odpornych koralowców w ocieplającym się świecie – co może uchronić je przed wyginięciem. że to Wysiłek Rybołówstwo może wspierać i chronić społeczności przybrzeżne na całym świecie przed falami sztormowymi. Dopóki emisje gazów cieplarnianych nie osiągną zera netto do połowy stulecia, planeta jest na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu globalnego ocieplenia, który zasadniczo zniszczyłby światowe rafy koralowe.

READ  Rakieta ARC Future Fellowships przyspiesza wyścig taniej i lekkiej energii słonecznej w kosmos - PV Australia Magazine

Istnieją inne problemy, które mogą uniemożliwić powrót muraw. Odczyn gleby stał się bardziej kwaśny. Istnieje również ryzyko, że nowe zwierzęta mogą tak bardzo ingerować w glebę, że wieczna zmarzlina szybciej się rozmrozi. To, czy zwierzęta chronią lub zakłócają istniejącą wieczną zmarzlinę, zależy po części od ich zachowania – które do tej pory nie jest znane, ponieważ nie istnieje.

„Skalowanie wpływu małego stada na cały region wiecznej zmarzliny, który wpływa na klimat, również wydaje się być przyszłością, a nie czymś, co może pomóc w najbliższym czasie, nawet jeśli w ogóle jest korzystne” – powiedział Ted Shore, profesor ekologii Ekosystem na Uniwersytecie Stanu Północnego napisał do: krawędź w liście.

Nawet jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w Colossal, Lamm uważa, że ​​urodzenie hybrydowego cielęcia zajmie około sześciu lat. Potem minie kolejne czternaście lat, zanim ich pierwsze zwierzę będzie wystarczająco duże, aby się rozmnożyć. Od tego momentu konieczne będzie znaczne zwiększenie wysiłków, aby mieć jakikolwiek znaczący wpływ na ilość gazów cieplarnianych w atmosferze. Ale nawet ten optymistyczny scenariusz pojawia się za późno na pilne cele klimatyczne. Nie jest już wystarczająco blisko, aby pomóc ratować rafy koralowe, które będą musiały zmniejszyć o połowę globalne emisje do końca dekady, jeśli mają przetrwać.

Aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, świat potrzebuje głębokich i natychmiastowych cięć emisji gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania paliw kopalnych. Działania klimatyczne powinny koncentrować się na walce z tym zanieczyszczeniem, które jest przyczyną kryzysu klimatycznego, mówi Bennett, a nie na projektach, które mają ogromny profil i niepewny wpływ.

„Moją wielką obawą w związku z tymi rzeczami jest to, że inwestorzy będą starali się zrównoważyć swój wpływ na klimat i będą szukać rzeczy do zrobienia, a ktoś spojrzy na coś takiego i powie: „To super”. – mówi Bennett.