Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Konkurs Filmów Ukraińskich gościem 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Konkurs Filmów Ukraińskich gościem 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego


W związku z toczącą się na Ukrainie wojną, w tym roku Warszawski Festiwal Filmowy będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie


38 Warszawski Festiwal Filmowy Od 14 października dyrektor festiwalu Stefan Lodin witał uczestników na ceremonii otwarcia, przypominając, że tegoroczny festiwal odbywa się w wyjątkowych okolicznościach.

„Panie i panowie! To już 38. festiwal, ale pierwszy tego typu w czasie wojny. Nie możemy o tym zapomnieć!”

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zvaresch podziękował polskim filmowcom za wsparcie i solidarność.

Przedstawiciele polskiego przemysłu filmowego zawsze stawali po stronie prawdy, po stronie wolnego świata. Zawsze byłeś solidarny z Ukrainą. Dziękuję ci bardzo za to. Otworzyliście w tym roku swoje drzwi na Festiwal Filmowy w Odessie, ale w poprzednich latach zorganizowaliście wiele takich aktów solidarności. W szczególności z żądaniem uwolnienia rosyjskiego więźnia ukraińskiego reżysera Olega Sentsova. Dziś jest wolny, ale walczy o wolność Ukrainy i Polski”, powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zvarysh.

Ihor Sukmanov, który współpracował z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie, zaprosił do obejrzenia ukraińskich filmów prezentowanych w ramach ukraińskiego konkursu.

„To ważne i wysoko oceniane filmy z Ukrainy i mam nadzieję, że poczujecie ból i radość Ukrainy, w duchu ludzi odważnych i niezależnych, którzy odważą się przezwyciężyć napór Rosji. Mam nadzieję, że te filmy przyniosą wam ból i radość. Oglądaj i omawiaj te filmy.

W ciągu 10 dni miłośnicy światowego kina będą mogli obejrzeć 156 filmów z ponad 57 krajów, w tym filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane. Festiwal potrwa do 23 października.


READ  Koncentracja na węgierskim banku centralnym i czeskim PKB